_

Sposób pozycjonownia części w złożeniu.

Forum poświęcone aplikacjom takim jak Inventor, Solid Edge, SolidWorks... czyli nowoczesnym narzędziom do modelowania.

Sposób pozycjonownia części w złożeniu.

Postprzez Marek_pno » mar 25, 2018 23:54

Hej,

Temat uniwersalny dla każdego programu.

Sprawa pozycjonowania jest prosta, gdy jest kilka detali i robi ta jedna osoba. Pozycjonuje się jakkolwiek i jest ok.

Gorzej gdy model się rozrasta, albo inne osoby zaczynają wprowadzać modyfikacje. Zmian długości jednej blaszki powoduje ,że inna za nią idzie ... nagle okazuje się ,że trzeba edytować cały model.

Jak coś klikałem już pod koniec studiów miałem akjomat pozycjowania detali taki, że brałem charakterystyczny punkt np. dla żurawia punkt przecięcie słupa z belką i względem tego punktu pozycjnowałem wszyskie detale (tam był układ współrzędnych) . Plus był takie ,że przy zmianie jednego detalu miałem pewność, że inne pozostaną w tym samym miejscu (bo były pozycjonowane względem początku układu). Minus taki, że trzeba było wszystko przeklikać i ciężko było zrobić jakieś detale pod "dziwnym" kątem i je spasować.

W obecnym miejscu pracy pozycjonuje się pierwsze kilka głównych detali, a potem "jak się chce" . Generuje to spory burdel ,ale "łatwo i szybko" się robi. Pogięty detal pozycjonowany 2 krawędziami do płaszczyzny i 3 puntkami od krawędzi innych blach (wysarczy zwiększych grubość o 1 mm i wszystko się posypie). Wydaje mi się, że mój sposób ze studiów byłby dużo lepszy.

Tutaj pytanie jak to u Was wygląda? Wprowadzanie dodatkowych układów? Łapanie jednego bazowego punktu?

Marek
Marek_pno

Re: Sposób pozycjonownia części w złożeniu.

Postprzez ll » mar 26, 2018 07:51

a probowales skeleton based modelling ?? budowac szkielet lub kilka jesli kilku konstruktorow na raz pracuje i opierac wszystko na tym szkielecie - troche trzeba sie pomeczyc zeby wypracowac optymalnie co do tego szkieletu wrzucac ale wtedy globalnie updatujesz zlozenie i powinno sie wszystko trzymac. Ladnie sie mowi na to design in context - a szkielet organizuje to wszystko.
ll

Postprzez T-Flex CAD » mar 26, 2018 21:59

W T-FLEX CAD można zrobić złożenie w taki sposób, żeby nie wiązać się z topologią innych części lub zrobić to w minimalistyczny sposób a całość będzie przebudowywała się poprawnie nawet po zmianie kształtu cześci lub jej podmianie na inną... Mało bezpieczne dla przebudowy wiązania znane z wielu programów CAD to tu tylko opcja.

Przykładowy film na ten temat ze starszej wersji:
https://youtu.be/08DxSXTTnvw
Obrazek
T-Flex CAD

Postprzez Krawat2007 » mar 29, 2018 09:29

Ciekawy wątek. U nas w firmie są dwa modele działania.

1. Zawsze wiążemy ze sobą płaszczyzny XYZ i w ten sposób zmiana elementu nie powoduje sypania się innych. Jest to dosyć pracochłonne - ale w przypadku naszych projektów gdzie wprowadzanych jest sporo zmian po drodze i angażowani są różni ludzie jest to bardzo czytelne i łatwe w obsłudze.

2. Wiążemy elementy zgodnie z kolejnością i sposobem montażu. Tzn. Jeśli mamy dwa detale które będą ze sobą skręcone to wiążemy ze sobą powierzchnie które się będą stykać - i odpowiednie otwory w obu elementach. Plusem tutaj jest to że zmusza to czasem do przemyślenia pewnych rozwiązań na etapie modelowania.
Krawat2007

Postprzez krzysztofel » mar 29, 2018 21:29

Osobiście bardzo rzadko używam wiązań jedynie jeśli muszę wykonać mechanizm - pytanie dlaczego?

Po pierwsze wiązania powodują za dużo ograniczeń... Po drugie musiałbym pamiętać co z czym powiązałem w innym przypadku może się coś posypać. Po trzecie strata czasu, żeby każdą część osobno wiązać. W IronCAD mam triball który robi wszystko tzn. przenosi obiekty, kopiuje, robi odbicia lustrzane, szyki itd. Śledząc rynek podobne narzędzia wdrożył właśnie t-flex (luw), solidworks (triada), catia (kompas). Ostatnio też widziałem, że skopiowano z IronCAD'a 'punkty magnetyczne (wiązania magnetyczne)' - z nich często korzystam bo tworzą się automatycznie i "wirtualnie".
KONIECZNIE POZNAJ IronCAD.
STUDENCI MECHANIKI I BUDOWY MASZYN Z CAŁEGO KRAJU! ->DOŁĄCZ DO NAS!
Strona www: http://www.ironcad.pl/forum/index.php
krzysztofel

Postprzez Marek_pno » mar 29, 2018 21:35

ll napisał(a):a probowales skeleton based modelling ?? budowac szkielet lub kilka jesli kilku konstruktorow na raz pracuje i opierac wszystko na tym szkielecie - troche trzeba sie pomeczyc zeby wypracowac optymalnie co do tego szkieletu wrzucac ale wtedy globalnie updatujesz zlozenie i powinno sie wszystko trzymac. Ladnie sie mowi na to design in context - a szkielet organizuje to wszystko.

Trochę poguglowałem i wyskoczyło, że te modelowanie szkieletowe to jak nic innego jak odwozorwanie kinematyki za pomocą skeczy. http://www.m65.pk.edu.pl/index.php/skeleton-based-design

Jeśłi tak to robiłem to przez prawie rok nie wiedziąc o tym.

Jakby ktoś miał jakiś polski prosty artykuł o tym to z chęcią poczytam.

Z innej strony. Kolega ostatnio wprowadzał alternatywę do mojego projektu. Jako ,że mój produkt miał wszystko pod kątem to bazowałem na pochylonej płaszczyźnie. Współpracownik musiał wszystko od nowa pozycjonować ,bo on miał na wszystko na prosto...

W firmie tak jak pisałem główne złożenia są jako tako pozycjonowane (wg głównej osi), a później jakkolwiek. Śrubki, nakrętki, podkładki pozycjonuje się chyba standardowo tj. powierzchnia do powierzchni oś do osi. z "dziwnymi" detalami jest gorzej, bo ktoś wyklika w początku układu jakąś część, potem na siłe chce ją wsadzić gdzieś indziej, żeby pasowała ....

Btw. w niemcowni widziałem jak zrobili makro ,któremu pokazywało się charakterystyczne punkty (osie oborotu) i samo pozycjonowało wszystko. Dość gruba sprawa ,bo złożenie miało z 100 części. Było to w programie catia.

Rzuciłem okiem na te wiązania "scpejalne" w T-flexie. Wygląda ciekawie.
Marek_pno

Postprzez ll » mar 30, 2018 09:59

Marek_pno napisał(a):
ll napisał(a):a probowales skeleton based modelling ?? budowac szkielet lub kilka jesli kilku konstruktorow na raz pracuje i opierac wszystko na tym szkielecie - troche trzeba sie pomeczyc zeby wypracowac optymalnie co do tego szkieletu wrzucac ale wtedy globalnie updatujesz zlozenie i powinno sie wszystko trzymac. Ladnie sie mowi na to design in context - a szkielet organizuje to wszystko.

Trochę poguglowałem i wyskoczyło, że te modelowanie szkieletowe to jak nic innego jak odwozorwanie kinematyki za pomocą skeczy. http://www.m65.pk.edu.pl/index.php/skeleton-based-design

Jeśłi tak to robiłem to przez prawie rok nie wiedziąc o tym.

Jakby ktoś miał jakiś polski prosty artykuł o tym to z chęcią poczytam.

Z innej strony. Kolega ostatnio wprowadzał alternatywę do mojego projektu. Jako ,że mój produkt miał wszystko pod kątem to bazowałem na pochylonej płaszczyźnie. Współpracownik musiał wszystko od nowa pozycjonować ,bo on miał na wszystko na prosto...

W firmie tak jak pisałem główne złożenia są jako tako pozycjonowane (wg głównej osi), a później jakkolwiek. Śrubki, nakrętki, podkładki pozycjonuje się chyba standardowo tj. powierzchnia do powierzchni oś do osi. z "dziwnymi" detalami jest gorzej, bo ktoś wyklika w początku układu jakąś część, potem na siłe chce ją wsadzić gdzieś indziej, żeby pasowała ....

Btw. w niemcowni widziałem jak zrobili makro ,któremu pokazywało się charakterystyczne punkty (osie oborotu) i samo pozycjonowało wszystko. Dość gruba sprawa ,bo złożenie miało z 100 części. Było to w programie catia.

Rzuciłem okiem na te wiązania "scpejalne" w T-flexie. Wygląda ciekawie.

Ogolnie modelowanie szkieletowe uzywa sie do jakis ustandaryzowanych powtarzalnych tworow. W Polsce jedna firma jest ktora definiuje tak uklady wydechowe. Ogolnie trzeba troszke wywrocic firme zeby to dobrze wdrozyc - tj taki sposob - bo wchodzi tutaj dogadywanie wszystkiego w firmie. Dobry szkielet moze odwzorowac strukture twojej firmy - tj lider rozdziela podszkielety i na tym bazuja konstruktorzy. Artykulu jako tako nie znajdziesz zadnego o tym bo jest to pewna filozofia modelowania. Ogolnie opierasz wszystko na publikacjach ktore udostepniasz kolegom w produkcie a globalne zmiany wprowadasz w szkielecie potem "synchronizujesz" prace wszystkich konstruktorow- bardzo dobry sposob na wersjonowanie produktu jesli mozliwe przez podmiany szkieletow.
Potem mozesz myslec rowniez o mieszanych metodach szkielety plus pozycjonowanie wiezami miedzy jakimis czesciami przydzielone konstruktorowi X. Dodatkowo jak wypracujesz dobry szkielet dla produktu to w CATII mozesz myslec zeby robic nastepny krok tj opierac budowe czesci na szablonach dzieki licencji Product Knowledge Template (na bogato) lub dzieki Power Copy (na biedno). Tutaj masz idee czegos takiego co zrobilem X lat temu :

https://www.youtube.com/watch?v=0S-oEoHALA4

A tutaj przykladowa prosta struktura rozdzialu roboty przez podszkielety :

skeleton.PNG

Ogolnie to jest wywrocenie firmy do gory nogami a przynajmniej w podejsciu do projektowania - bardzo socjalizuje konstruktorow i daje wladze absolutna "wladcom szkieletow". Duzo czasu zeby wypracowac cos takiego optymalnego co moze sie okazac w pewnym momencie psu w dupe podejsciem bo wymaga to duzej organizacji pracy calego zespolu.

W ksiazkach takie podejscie nazywa sie Top Down - Definujesz cala strukture produktu i szkielety i potem Wio z konstrukcja.
ll

Postprzez jamaguwi » kwi 26, 2018 08:14

Z doświadczenie moge powiedzieć, że utrzymanie porządku w złożeniu to syzyfowa praca. Gdy ja prowadzę projekt, to robię główne złożenie sam. Zawiera ono kilka podzłożeń. Na przykład:
Suwnica - główne
- konstrukcja stalowa (dźwigar, czołownice)
- mechanizm jazdy (koła, napędy)
- mechanizm podnoszenia (wciagarka lub wciągnik)
etc.
Każdy bazuje na głównym żłożeniu i ma zaciągnięte:
- poziom główki szyny
- rozstaw szyn
- położenie haka
etc.
Nie daję wiązań do geometrii samej części ale do osi, płaszczyzn lub szkiców głównych. Śrubki po wstawieniu zafiksowane (w SW automatycznie supresuje pozostałe wiązania i dzięki temu model szybciej hula). Generalnie na poziomie 3 złożenia juz nie ma obowiązku trzymania globalnego układu współrzędnych.
jamaguwi

Postprzez Marek_pno » paź 14, 2018 10:04

Mógłby prosić o jakiś link jak np. w catii wprowadzić kilka parametrów ,wysokość, szerokość, grubość i jakoś sprzężyć to z pozycjonowaniem.

Np. dla wysokości produktu 500mm , spód szyn będzie -500 od góry.

Np. dla szerokości 400 mm skrajny bok szyny bedzie 200mm od środka symetrii.

Dodatkowo fajnie jakby jeden detal wpływał na drugi, że jak szyna 200mm od środka symetrii to jakiś "brekiet" też tam będzie.

To formułą sie robiło w catii czy parametrami?

Marek
Marek_pno

Powrót do Modelowanie 3D