_

Sprzęgło cierne wielopłytkowe

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Sprzęgło cierne wielopłytkowe

Postprzez fisher19 » sty 10, 2019 17:35

Witam !
Jak w teamcie, mam zaprojektować takie sprzęgło i oczywiście mam jeden problem. Prowadzący podał nam warunek że moment tarcia ma być większy od momentu obliczeniowego. Nie chce mi się za cholore to zgodzić, dobierałem już różne średnice, wsp tarcia i dalej nic :(. Niestety do prowadzącego nie mam dostępu, a projekt muszę oddać w poniedziałek dlatego kieruje pytanko czy może ten warunek jakoś źle przepisałem czy tez może macie jakieś gotowe scheamty obliczeń do takiego sprzęgła.
Pozdrawiam :D
fisher19

Re: Sprzęgło cierne wielopłytkowe

Postprzez MYCA » sty 10, 2019 18:26

:D Witam,

sam zalozyles temat - WIELOPLYTKOWE - pytanie: po co takie? Sprzeglo takie pracuje rownolegle a to oznacza, ze kazda z plytek przeniesie moment Ma a ich ilosc n przeniesie w sumie :?: :?: :?:
------------------

Pozdr. :D tomek
MYCA

Postprzez fisher19 » sty 10, 2019 18:33

Czyli dobrze rozumiem, obliczony moment od siły tarcia liczę dla pojedynczej płytki ? Bo już kurde mam mózg sparzony. W zalączniku wrzucam screen excela, może nie wyraziłem się jasno też. Dzięki również za odpowiedź :D
Załączniki
sprżegło.png
fisher19

Postprzez MYCA » sty 10, 2019 21:33

Bo już kurde mam mózg sparzony.

nic dziwnego - dopracuj ta tabele. Brak jednostek BARDZO UTRUDNIA ZYCIE. Poza tym poukladaj to porzadnie - tak porozrzcane na blacie, to o kant.... rozbic. Zrobic raz ale porzadnie. Jak to zrobisz, to mozg zapracuje ponownie.
Na koniec pamietac, ze tarcza zaciskana pomiedzy dwiema powierzchniami ma DWIE powierzchnie trace (przenoszace moment), ktore sa obciazone jednakowa sila zycisku ( tak jak i w przypadku wiekszej ilosci tarcz).

Tu na szybko , rys 10...

https://www.bryk.pl/wypracowania/pozost ... zegla.html
------------------

MYCA

Postprzez fisher19 » sty 10, 2019 23:55

Dzięki jeszcze raz za odpowiedź. Ten mój excel to jest arkusz dla mnie, dokumentacja oczywiście posiada wszystkie jednostki, wzory itd . Ale racja, trochę tam jest nieporządku, aczkolwiek w takim nieporządku ja widzę swój porządek :D. Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam. Może jeszcze poratujesz jakimiś tipami jak zamodelować dźwignię ?. Zrobić jej szkic i wyciągnąć (tak właśnie próbuje robić) ? Jakiś inny sposób? Może ściągnąć model z GrabCada i go zwymiarować po swojemu ? Jak uważasz ?
fisher19

Postprzez NewJoker » sty 11, 2019 00:46

Tu masz to ładnie narysowane (i inne części też): http://marcin.radawiec.prv.pl/projekt_sprzeglo.html
Dźwignię po prostu narysuj w szkicu i wyciągnij. Potem możesz dodać zaokrąglenia itd.

Skąd masz te wzory użyte w arkuszu ? Z jakiegoś podręcznika do PKM czy z zajęć ?
NewJoker

Postprzez MYCA » sty 11, 2019 12:17

fisher19 napisał(a):... Ten mój excel to jest arkusz dla mnie...

tym bardziej - uwierz mi (bo cos, kogos mi to przypomina) przy obliczeniach bardzo latwo o popelnienie bledu.

A co do modelowania, to na przykladzie tej dzwigni powiem tyle:

- ma jeden staly i konkretny przekroj wiec rysujesz go i wyciagasz na grubosc (najlepiej symetrycznie w obu kierunkach). Analogia w konstrukcji jest tutaj stopniowany wal - mozna rysowac okregi i je odpowiednio wyciagac ale mozna tez (lepiej, bo wszyskie dane w jednym szkicu) narysowac przekroji go obrocic.
- detale w sensie zaokraglenia, fazki czy otwory nie lezace na wyciaganej powierzchni robimy na koncu.
------------------

MYCA

Postprzez fisher19 » sty 12, 2019 10:40

Dzięki panowie! Właśnie jesten na finishu projektu, myślę że bez waszej pomocy było by ciężko. Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam !
fisher19

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących