_

Strategia modelowania- układy współrzednych

Forum poświęcone aplikacjom takim jak Inventor, Solid Edge, SolidWorks... czyli nowoczesnym narzędziom do modelowania.

Strategia modelowania- układy współrzednych

Postprzez stasiak22 » gru 28, 2019 23:11

Z racji, że jest to mój pierwszy post: Siema wszystkim!|
Do tej pory pracowałem w środowisku CREO Parametric. Wiekszość modeli robiłem tworząc układy wspołrzednych dla kluczowych cech nadając im odpowiednie współrzedne XYZ względem głownego lub referencje względem innych układów współrzednych. Odpowiednio na podstawie tych układów tworzyłem płaszczyzny, osie i punkty niezbędne do zdefinoiwania cechy. Dawało to mi łatwość edycji pozycji danych cech geometrycznych przez prostą zmianę prametrów układu wspołrzednych. Od niedawna zacząlem się bawić w Solidworksie, który zbużył mój CADowski światopogląd gdyż do zdefinoiwania układu współrzednych wymaga płaszczyzn/punktów/osi- które w moim przypadku tworzone były własnie na podstawie tego układu. :evil: Więc logika solidworksa jest dokładnie odwrotna niż moja dotychczasowa metoda. I tu pytanie. Jak radzicie sobie z tworzeniem modeli aby były one w pełni edytowalne, bez zbędnych referencji itp. Jak macie jakieś swoje autorskie metody
i strategie modelowania albo kruczki podzielcie się nimi.
stasiak22

Re: Strategia modelowania- układy współrzednych

Postprzez MaciejB. » gru 29, 2019 11:59

Witam

Nie wiem kto ciebie tej strategii nauczył - pierwszy raz to widzę/słyszę, a pracuje w zawodzie prawie 17 lat, a w Creo 12 lat.
Polecam kanał David Martin autora kilku książek o Creo: https://www.youtube.com/watch?v=xZE6ICNeiAE

Cześć własna - jeden układ wsp. od niego robimy osie, plany, rzadko punkty. Referencje to ścianki cech (unika się krawędzi), plany, osie. Na końcu można wstawić dodatkowe układu współrzędne ze względu na tablicę otworów oraz na plan pomiarowy CMM

Cześć własna (TOP DOWN DESIGN) w tym przypadku mamy przeniesione układy, plany i cechy z parta "Skeleton" i można wstawić swój układ współrzędnych oraz jeśli są potrzebne opisane powyżej.

Drobne odstępstwa:
Część z importu z innego systemu (najczęściej automotiv) to układ jest w układzie wsp. samochodu.
Wstawiamy kolejny układ - kierunek/kierunki formowania, w niektórych firmach jest wymagany układ wsp. do skurczu. W przypadku gdy na podstawie tej części robimy przyrząd kontrolny i potrzeba układ do pomiarów.
Dodatkowe układy mogą się pojawić gdy wstawiasz cechy z szablonu.

Creo sam czyści niepotrzebne referencje, można cechy grupować ze względu na cechy geometryczne.
Modelowanie powinno być tak przeprowadzone, aby wymiary wyciągać z modelu a nie tworzyć ręcznie.

Wydaje mi się, że jest możliwość tworzenia układów w SW wg Twojego schematu, o ile dobrze pamiętam w systemach nie parametrycznych wstawia się cechu z lokalnym układem współrzędnym.
Jeśli uważasz, że Twoja metoda jest lepsza to ją stosuj, w dużych korporacjach jak Ford mają swoją biblię i robisz tak jak każą.

Pozdrawiam MaciejB.
Nikt nie każe pracować ciężko, wystarczy mądrze.- Gregory House
Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. - Albert Einstein
MaciejB.

Postprzez sturnus » gru 29, 2019 12:23

MaciejB. napisał(a):[...]Nie wiem kto ciebie tej strategii nauczył[...]

Jak znam życie to autor wątku uczył się obsługi programu w firmie 3D Pro lub od kogoś kto był u nich na szkoleniu. Znam wielu konstruktorów po ich kursach którzy tak właśnie modelowali. O ile w przypadku prostych elementów nie było tragedii to przy złożonych części - masakra. Dziesiątki niepotrzebnych operacji i problemy ze zmianami.

MaciejB. napisał(a):[...]Wydaje mi się, że jest możliwość tworzenia układów w SW wg Twojego schematu,[...]

Tak. jest to możliwe.
Pzdr.
sturnus

Postprzez stasiak22 » gru 29, 2019 13:54

Dzięki za odpowiedź.
Nie tyle jest to moja metoda co metoda, która domyslnie będzie standardem korporacji w której pracuje. Równiez jest to automotive. Z moich obserwacji (początkującego konstruktora) w połaczeniu z modelowaniem powierzchniowym i wspomnianymi ukladami wspólrzednych, metoda ta całkiem nieźle sprawdza się w modelowaniu stosunkowo skomplikowanych korpusów które zawierają liczne interfacy klienta (które własnie definoiwane sa układami współrzednych). Dzięki za wszelki wskazówki. pozdro
stasiak22

Powrót do Modelowanie 3D