_

Studia: Mechanika i budowa maszyn

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Re: Studia: Mechanika i budowa maszyn

Postprzez karollo10 » mar 01, 2013 01:11

zgadzam się ze zdaniem bardziej doświadczonych ode mnie studenta na IV semestrze forumowiczów :)

dla mnie najważniejsza jest wiedza!!! ja mam taką zasadę że nie ściągam, tyle ile się nauczę taką mam ocenę

choć na MRiT ze ściąganiem mają swoje sposoby

np na termodynamice technicznej na III semie u prof. Bogusławskiego jak profesor złapie kogoś na ściąganiu wpisuje dwie dwóje w indeks i taki delikwent ma warunek :D ( choć teoretycznie niezgodne jest to z regulaminem )
na rysunku technicznym u dr Moskalewskiego to w ogóle ... nie chciałbym być w skórze tego delikwenta

ale nie na tym studia polegają
karollo10

Postprzez TomekN » mar 01, 2013 23:57

Witam,

studiuje w Niemczech budownictwo na 5. roku i chce Ci tylko podpowiedziec jedna rzecz: rob to co Cie interesuje!
Na studiach bedziesz mial OGROMNA ilosc materialu do ogarniecia, wiec nastaw sie na nauke miesiacami przez caly dzien... Niestety nie ma lekko i jak bedziesz to robil z niechecia to nic z tego nie wyjdzie.

Co do zarobkow to w Niemczech jest zupelnie odwrotnie. Po MiBM mozna zarobic o wiele wiecej niz po budownictwie - a jakies 20 lat temu absolwenci MiBM mogli sie w sumie ustawic w kolejce po zasilek. Rynek jest nieobliczalny, wiec ucz sie i nie zapomnij o jezykach (niemiecki, angielski, moze sie przydac tez chinski). Nie oszukujmy sie, praca jest a swiat jest duzy - globalizacja. Trzeba sie do tego przystosowac.

Pozdr.
Tomek
Pozdrawiam, Tomek.

"Mens agitat molem"
TomekN

Postprzez gouda » mar 02, 2013 14:08

Mysląc w ten sposób to w ogóle niema sensu zastanawiac się nad zawodem który się wybiera (ma na mysli zawody techniczne) - bo zawsze w którymś zakątku świata będzie deficyt inżynierów określonej branży.

Powiedzmy sobie szczerze jednak że nie wszyscy chcą pracować z a granica, a rynek polski w większości branż jest o wiele trudniejszy - tj. żeby tu zarabiać na poziomie europejskim trzeba być naprawdę niezłym w tym co się robi.
gouda

Postprzez RazTOO_84 » mar 05, 2013 10:29

Zgadzam sie z przedmowcami, iz dzisiaj najwazniejsze jest to z czego jestes dobry. Dla mnie mechatronika byla dodatkowym czasem aby ODPOWIEDZIEC SOBIE NA PYT. CO MAM ROBIC DALEJ??? Odwazne stwierdzenie, ale na obrone moge powiedziec ze wykorzystalem swoj czas na studiach i uczylem sie sumiennie TEGO CO POTRZEBOWALEM. Jakbym poszedl na jeden ukierunkowany kierunek to szansa ze zalowalbym bylaby moim zdaniem wieksza, ale tylo w przypadku jakbym juz na poczatku studiow nie wiedzial co ze soba poczac po ich dalszym ukonczeniu.
Wiedzialem ze nie chce informatyki....ze umialem wtedy juz biegle niemiecki i angielski (zachecam Cie goraco do nauki-nie pozalujesz jak planujesz wyjechac!!!). Chcialem isc na grafike komputerowa ale w Poznaniu nie bylo wtedy za latwo z tym tematem.....
Mechatronika jest bardzo ciekawa i jak np. pojdziesz w kierunku nauki jak sie cos tworzy z materialow np-stali za pom frezowania, toczenia, CNC + programow 3D CAD + obliczenia wytrzymalosciowe, to znajdziesz sie na rynku Polskim i na pewno zagranicznym jako mechatronik np. konstruktor. Obecnie pracuje od paru lat w niemczech i jestem bardzo zadowolony - zarobisz godne pieniadze (godne = spokojnie odkladasz na samochod, mieszkanie w Polsce lub... zyjesz godnie w Niemczech,czyli mozesz sobie odlozyc co miesiac i np. kupic telewizor badz konsole do gier ...tyle dasz rade zaoszczedzic. Ale to tylko przyklad- dygresja ).
Podajac dzisiaj moje doswiadczenie np. firma rekrutacyjnym w srednim i maks. przedziale co bym chcial brutto (niewygorowane przesadnie)....NIE DOSTAJE ODPOWIEDZI ...gdybym podal minimum to telefony co rusz.....jakas masakra ze z czlowiekiem negocjowac nie potrafia TO RAZ albo odpowiedziec ze nie przeszlo sie rekrutacji z powodu ''zawyzonch wymagan wynagrodzenowych'' => ZERO KULTURY :lol: Ale i w Polsce mozna znalezc dobra prace...ciezko znalezc ale na pewno sa takie. I wtedy w gre wchodza jezyki!!! ;) Mam nadzieje ze cos znowu wyjasnilem :P hehe
RazTOO_84

Postprzez gouda » mar 05, 2013 14:33

W Polsce konstruktor tez może zarobić spokojnie 6-8 tyś na rękę.
Ja uważam że trzeba byc bardzo niepoważnym człowiekiem, żeby pracować za 3 tyś na ręke czy nawet mniej. Mam na mysli stanowisko samodzielnego konstruktora który jeest odpowiedzialny za maszynę, za bezpieczeństwo, za zgodność z przepisami itd. i który za projekt ręczy swoja głową.
Ale widac młodzi konstruktorzy maja chyba zerowe pojęcie o odpowiedzialności bo jak inaczej można wytlumaczyć fakt że pracują za tak marne pieniądze. Przeciez tyle to mozna zarabiać wykonując zupełnie inny bezstresowy zawód bez żadnej odpowiedzialności - po co się męczyć za tak nędzne wynagrodzenie. Poza tym jak ktoś się godzi na tak nędzne wynagrodzenie to również nie świadczy dobrze o nim - wiadomo że dobry fachowiec zawsze będzie się cenił.
Najśmieszniejsze jest że zdarzają się właśnie takie firmi jak piszesz żejak ktoś chce zarabiać 4 tyś netto pisza mu że ma wygórowane wymagnia ;p. To jest tragikomiczne. z reguły to wygląda tak że firmy które mało płaca nie mają też wielkich wymagań od konstruktora - najczęściej szukają zwykłego kreslarza, a praca w takich firmach jest nierozwojowa.
Ja radzę w ogóle od takich firm trzymać się z daleka. Na prawdę da się znaleźć w pPolsce firmy które płacą w miare przyzwoicie (tj. powyżej 5 tys na rekę).
gouda

Postprzez barttheway » mar 18, 2013 17:00

nasunęło mi się kilka nowych pytań.
1. MiBM na Politechnice Poznańskiej jest na wydziałach : Mechaniki i Budowy Maszyn i Zarządzania oraz Maszyn Roboczych i transportu. Czym się kierować przy wyborze wydziału? Który daje większe możliwości rozwoju, reprezentuje wyższy poziom. Na których działa więcej, prężnie działających kół naukowych itp.?

2. Czego zabraknie w nauce na kierunku mechatronika z mechaniki i budowy maszyn?
barttheway

Postprzez karollo10 » mar 18, 2013 21:46

na WMRiT mechatronikę będziesz miał na specjalce od 5-10 sema (licząc w tym magisterkę) , jest to troszkę inna mechatronika bardziej nastawiona na sprawy związane z elektroniką (tak nam powiedział prowadzący od grafiki komputerowej który zajmuje sie prowadzeniem tej specjaloności)
zresztą sam sobie ocenisz tu masz wykaz przedmiotów i ilość godzin

https://ects.put.poznan.pl/ECTSPlusKlie ... kres=ME_S1

na WMRiT moim zdaniem specjalności sa ciekawsze, choć zeby być na piątym semestrze to trzeba sie napracować
ja dla przykładu jestem na IV semie i mam wszystkie ECTS na czysto , ale IV semestr jest najgorszy ze względu na parę ciekawych przedmiotów :D

pozdrawiam
karollo10

Postprzez Lucek Mostowiak » mar 18, 2013 22:22

wg wszelkich rankingów MiBM na wydziale mechanicznym AGH okupuje 1 miejsce

polecam!
"Chciałem dobrze" - A. Hitler
Lucek Mostowiak

Postprzez huberto » sie 16, 2013 01:10

Jako, że jest to mój debiut na forum - witam wszystkich :)

Postanowiłem odświeżyć temat w związku z tym, że wybieram się na MiBM od października, ale już na studia 2 stopnia. Składam papiery na 2 uczelnie - na Politechnikę Warszawską i Politechnikę Krakowską. Różnica polega na tym, że w przypadku PW będę próbował dostać się na Wydział Inżynierii Produkcji, a w przypadku PK - Mechaniczny.

Jeśli chodzi o specjalności, PW oferuje:

biomechanika inżynierska
inżynieria produkcji
komputerowe projektowanie maszyn i procesów technologicznych
obrabiarki CNC
technologie poligrafii
technologie metali i tworzyw sztucznych
uzbrojenie

Specjalności na PK:

aparatura i instalacje przemysłowe,
budowa i badania pojazdów samochodowych,
mechanika konstrukcji i materiałów,
silniki spalinowe,
urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne,
zastosowanie informatyki w budowie maszyn.

Stąd moje pytania:
- gdzie może być wyższy (lepszy) poziom: na wydziale mechanicznym na teoretycznie gorszej uczelni, czy na wydziale nie stricte mechanicznym, ale za to na lepszej uczelni?
- czy wybór specjalności ma jakiekolwiek znaczenie w kontekście przyszłej pracy, czy bardziej pracodawca patrzy tylko na ukończony kierunek studiów? Które z podanych specjalności Waszym zdaniem są najlepsze, czy bardziej przyszłościowe?

Dodam jeszcze tylko, że na 1 stopniu skończyłem ZiP (czego zresztą bardzo żałuję :? ), a w kwestii specjalności myślę o mechanice i konstrukcji materiałów na PK i komputerowym projektowaniu maszyn na PW. Z góry dziękuję za odpowiedzi i zachęcam tych, którzy mieli styczność z tymi uczelniami i wydziałami, do podzielenia się opiniami :)

Pozdrawiam :)
huberto

Postprzez schweppes » lut 15, 2014 20:49

gouda napisał(a):Biorąc pod uwagę ogromna odpowiedzialność jaka spoczywa na konstruktorze (jego błąd może sie zkończyć katastrofą, i więzieniem) średnie zarobki na tym stanowisku są żenujące.

Bzdury. Do więzienia idą ludzie z uprawnieniami państwowymi, czyli inżynierowie budowlani czy np. inspektorzy UDT. Zawód inż. mechanika nie jest regulowany, w związku z czym nie można wsadzić do więzienia za błąd w pracy, zwłaszcza że na stanowisku konstruktora maszyn może pracować również magister historii (znam taki przypadek).
schweppes

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off topic