_

Studia: Mechanika i budowa maszyn

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Studia: Mechanika i budowa maszyn

Postprzez barttheway » lut 28, 2013 00:09

Witam!
Jestem tegorocznym maturzystą. Postanowiłem napisać na tym forum, gdyż zapewne znajdę tutaj wielu ludzi którzy mogli by mi pomóc. Interesują mnie studia na politechnice poznańskiej: kierunek mechanika i budowa maszyn. Tutaj nasuwa mi się pierwsze pytanie czym w praktyce (oprócz specjalizacji) różnią się studia tego kierunku na wydziałach: mechaniki i zarządzania i na wydziale maszyn roboczych i transportu. Czy na tym kierunku studiów nauczę się programowania i obsługi obrabiarek cnc (tokarni, frezarek itp.)? Czy ktoś z Was ma może jakieś doświadczenia/przemyślenia czy może od mechaniki i budowy lepiej podjąć mechatronikę? Kolejna sprawa - kluczowa. Przestrzenna wyobraźnia jak i rysowanie za pomocą linijki i ołówka to nie jest moja najlepsza strona, czy w związku z tym powinienem sobie darować taki kierunek?

Pozdrawiam i liczę na pomoc.
barttheway

Re: Studia: Mechanika i budowa maszyn

Postprzez karollo10 » lut 28, 2013 01:43

witam

jak interesuje cie CNC , frezarki itp . to wydział WBMiZ będzie odpowiedni
ja studiuje na MRiT i ma moim wydziale są inne specjalności np samochody i ciągniki, silniki spalinowe , inżynieria wirtualnego projektowania ,
a co do wyobraźni przestrzennej to na I semestrze będziesz miały rysunek techniczny i w miarę jak będzie systematycznie wykonywał SAM rysunki to nie będziesz miał problemu z wyobraźnią przestrzenną
http://www.dmef.put.poznan.pl/ tu masz stronę w zakładce ECTS masz podane ile godzin jakiego przedmiotu
http://fwmt.put.poznan.pl/ <--- WMRiT

pozdrawiam
karollo10

Postprzez RazTOO_84 » lut 28, 2013 09:27

Witam!

Tak jak napisal karollo10.

Sam ukonczylem juz 4 lata temu Politechnike Poznanska na Wydziale Budowy Maszyn i Zarzadzania - Mechatronika.
Swego czasu mialem na pierwszym roku zajecia z rysunku technicznego - wyklady i cwiczenia.
Zdazysz nadrobic lub sie SAMEMU nauczyc - WARTO SAMEMU BO TAKA JEST DEFINICJA STUDIOW ;)
Wykladowcy jedynie pokaza gdzie isc.

Prawda jest taka ze na studiach NIE NAUCZYSZ SIE na uczelni programowania CNC i obslugi innych maszyn. Jedynie
poznasz temat na laboratoriach, wykonasz pare cwiczen i napiszesz sprawozdanie.

Nauczysz asie sam kiedy wykorzystasz czas na studiach i np. popytasz w firmach czy mogliby ci cos udostepnic,
ale rzadko takie cos jest mozliwe ew. na praktykach na 3cim roku jak znajdzisz firme.

Ogolnie chcialem isc na unformatyke ale ... nie zaluje studiow i znowu bym studiowal to samo. PRACA JEST PO TYM KIERUNKU
ZWLASZCZA ZA GRANICA. Czasu na studiach jest duzo (poza kolokwiami i egzaminami) wiec moja rada - przyswajaj
jezyki obce dodatkowo i korzystaj z czasu a zaprocentuje!
RazTOO_84

Postprzez barttheway » lut 28, 2013 10:34

Dzięki za odpowiedź. No dobra- rysunku technicznego już się nie obawiam, jestem raczej sumienny więc wnioskuje, że go wyćwiczę. Chyba nie ma tego rysunku jakoś szczególnie więcej niż na mechatronice czy energetyce?? Teraz kontrowersyjna sprawa- tego czasu na studiach. Od wielu usłyszałem, że MiBM to nie jest zbyt ambitny, ciężki kierunek, a progi tam są jednymi z najniższych na polibudzie. Co Wy na to?
barttheway

Postprzez gouda » lut 28, 2013 11:11

Jedna kwestia to są studia, poziom trudności itd, druga sprawa - o wiele ważniejsza tak naprawdę to przyszła praca.

Mogę ci to napisać jak to wygląda z perspektywy prawie 10 lat pracy w zawodzie na stanowisku konstruktora.

Studia na MiBM są dość trudne (przynajmniej tak było kiedy ja studiowałem) ale tak naprawdę w dzisiejszych czasach można zdobyć dyplom nic nie robiąc i nic ze studiów nie wynieźć poza papierkiem który dziś nie ma już żadnego znaczenia. Trudne studia będą dla Ciebie wtedy kiedy będziesz chciał z nich coś wynieść. Jeśli chcesz pracować później w zawodzie, łatwo znaleść prace w przyszłości to niestety będziesz musiał trochę na to zapracować.

MiBM zawsze cieszył się małym zainteresowaniem wśród maturzystów- ale to akurat nie jest żaden argument. Pedagogika np. cieszy się ogromnym zainteresowaniem i co z tego. Decyzje młodych ludzi rzadko kiedy są racjonalne.

Ja jednak absolutnie nie zamierzam cię do tego kierunku zachęcać, a wręcz przeciwnie - odradzam z całą stanowczością.
Mnie udało się znaleść dobrą pracę Polsce (kilka średnich krajowych, rozwojowa praca, interesująca), ale większość z moich kolegów ze (nawet tych bardzo dobrych studentów) albo nie pracuje w zawodzie, albo pracyje za 3-3,5 zł na rękę wykonując naprawdę trudny i odpowiedzialny zawód.
Po MiBM mozesz w prawdzie pracować na różnych stanowiskach, ale wszystkie są raczej podbnie płatne. Najwięcej zarobisz jako hanldowiec i to jest stosunmkowo najłatwiejsza praca. na stanowisku konstruktora niestety stattstycznei zarabia się bardzo kiepsko. Biorąc pod uwagę ogromna odpowiedzialność jaka spoczywa na konstruktorze (jego błąd może sie zkończyć katastrofą, i więzieniem) średnie zarobki na tym stanowisku są żenujące. Dla porównania konstruktor budowlany kilkakrotnie więcej!!! (co oczywiscie teraz się zmienia ze względu na kryzys na rynku budowlanym).

Mnie się jakoś udało znaleźć na tym ciężkim dla konstruktorów rynku pracy i zarabiac w miarę dobrze.
Ale wielu moich kolegów po urzelniach ekonomicznych, często nawet róznej maści śmiesznych prywatnych uczelniach, zarabiają o wiele więcej ode mnie wykonując prostą, niestresującą i nieodpowiedzialna pracę.

Owszem przyznam że w ciągu miesiąca ma średnio kilka ofert pracy, co z tego jak w większości to sa oferty wprost żenujące jesli chodzi o poziom wynagrodzenia. Wydawać by się mogło że żaden inteligentny i rozsądny człowiek nie będzie nastawiał swojego karku za wynagrodzenie malarza pokojowego, niestety rzeczywistość jest inna - sam nie wiem jak to tłumaczyć ale tak jest.
To jest ściema że brakuje inżynierów, nie wierz mediom. Brakuje jeleni do pracy za 2500 na rękę.

Oczywiscie za 10 lat sytuacja może być inna, ja opisuje stan obecny. Ale radzę sie poważnie zastanowić nad wyborem Politechniki - no chyba że chcesz wybrać informatykę.

Pozdrawiam
gouda

Postprzez RazTOO_84 » lut 28, 2013 11:42

Nie ma za co, staram sie pomoc bowiem kiedys zupelnie sam w ciemno podjalem ta decyzje...
motywowala mnie chec poznania takich zagadnien jak budowa samochodow oraz polaczenie tego z jezykami obcymi.

Napisze tak.... jezeli TYCH WIELU studiowalo wszystkie mozliwe kierunki na polibudzie i DOKLADNIE WIE JAK JEST NAPRAWDE to moze maja racje... w przeciwnym wypadku nie zwracaj uwagi na opinie takich ludzi.

Ogolnie Budowa Maszyn i ZZarzadzanie ma swoj caly budynek.... i ma wiele kierunkow. Nie wiem czy sa latwiejsze czy trudniejsze....
wiem ze na Zarzadzaniu i inzynierii produkcji masz w miare rowny podzial chlopacy/dziewczyny w grupie :) bo na
pozostalych kier. mala dziewczyn jest :? ale nic w tym dziwnego.

Wiem ze latwo sie dostac na ten kierunek (nie wiem czy nadal obowiazuje konkurs swiadectw?) ale ciezko sie utrzymac, przynajmniej tym, ktorzy sie nie staraja ale i czasem tym drugim jesli trafi sie ''wyjatkowy wykladowca'' :( Ale wszystko jest do przejscia!! :))

Kiedys dostalem sie na Rolnicza Informatyke ale wybralem Politechnike - mowili ze lepszy prestiz i tu mieli racje moim zdaniem.

Jestes pewnien ze chcesz to studiowac tak wogole?

Popatrz w ogloszeniach prac i wpisz mechatronika, konstruktor CAD, inzynier MES aby miec mniej wiecej obraz koncowy. Ale wiekszosc tego co bedziesz potrzebowal w przyszlej pracy musisz sie na podstawie wlasnych spostrzezen nauczyc. Ogolnie studia sa interesujace ale wiekszosc przedmiotow sa takim dodatkiem tematycznym z ktorego duzo nie wyciagniesz sam...ale nie przejmuj sie moim opisem... po prostu popatrz po kierunkach i podejmij decyzje.
RazTOO_84

Postprzez RazTOO_84 » lut 28, 2013 11:57

To co napisal kolega GOUDA jest rowniez prawda. Ale nie musisz koniecznie byc konstruktorem.
Mozesz np. byc automatykiem - kier. automatyka i robotyka, lub mechatroniiem.
RazTOO_84

Postprzez barttheway » lut 28, 2013 16:39

Jestes pewnien ze chcesz to studiowac tak wogole?
Nie jestem pewien. Uznałem jednak, że jest to kierunek najbardziej mi odpowiadający pod względem zainteresowań.
Brałem jeszcze pod uwagę energetykę, aczkolwiek ostatnio jest na nią wielki "bum" i nie wiem, czy nie będzie z tym tak jak ponoć dzieje się z budownictwem- dużo ludzi poszło w ostatnich latach na budownictwo,tymczasem inwestycję stanęły i perspektywy po budownictwie ponoć pozostają kontrowersyjne (bynajmniej w kraju). Po Automatyce i Robotyce ponoć zazwyczaj ludzie pracują w utrzymaniu ruchu- co ponoć nie jest fajną pracą. Przeanalizuje jeszcze elektronike i telekomunikację- choć przy moim nikłym zainteresowaniu informatyką wątpię czy to byłby dobry wybór.
Dzięki za cierpliwość i pomoc- jesteście nieocenieni.

Na czym polega praca Mechatronika. Czy Mechatronik spokojnie poradzi sobie z zadaniami dla mechanika?
barttheway

Postprzez gouda » lut 28, 2013 20:23

W utrzymaniu ruchu pracują zarówno elektrycy, automatycy jak i mechanicy - w takim samym stopniu. Podobnie zresztą jeśli chodzi o projektowanie urządzeń/maszyn - jest tu robota zarówno dla mechanika, elektryka i automatyka.

Mechatronika to taki troche interdyscyplnarny kierunek który łączy wiedze z zakresu mechaniki, elektroniki automatyki i informatyki. W teorii jest zapotrzebowanie na tego rodzaju fachowców, co jest związane z rozwojem układów mechatronicznych - manipulatorów, robotów, etc. W praktyce jednak moim zdaniem nie jest to najlepszy kierunek studiów. Jak wiadomo, jeśli ktoś jest od wszystkiego to najczęściej jest po prostu do niczego - w dzisiejszych czasach liczy się często coraz węższa specjaliacja. Poza tym w praktyce przy pracy projektowej potrzebni są (w pewnym uogulnieniu) mechanicy od projektowania konstrukcji mechanicznej (często na podstawie wytycznych specjalistów z inych branż, np chemików itd)., elektrycy od projektowania układu sterowania i automatycy - od programowania (plc, regulator etc.). KAżdy odpowiada za swoje, z reguły oczywiście jest osoba któa prowadzi projekt, czyli m.in. kieruje taką grupą projektantów (od strony technicznej), tu w zależności od tego który z działów jest dominujący może być to przedstawiciel jednego z wymienionych zawodów. Ja w typowej firmie produkującej urządzenia, maszyny itd miejsca do mechatronika nie widzę - chyba że na stanowisku handlowca, albo właśnie np. w dziale utrzymania ruchu.
gouda

Postprzez barttheway » lut 28, 2013 21:45

Z drugiej strony chyba nie ma za bardzo co wnikać, tylko uczyć się ciężko, studiować, praktykować i wierzyć w słuszność tego co się robi.
Jak to mawiają "wszędzie dobrze tam gdzie nas nie ma" i chyba nawet wśród informatyków znajdą się tacy co narzekają, bo to taka naturalna sprawa.
barttheway

Następna strona

Powrót do Off topic