_

[Inventor Nastran-In-Cad] Symulacja naprężenia w taśmie

Forum o CAE.

[Inventor Nastran-In-Cad] Symulacja naprężenia w taśmie

Postprzez DominikG » wrz 04, 2018 20:40

Witam,

Natknąłem się na problem przy rozwiązywaniu zagadnienia zginania taśmy na bębnie. Utworzyłem złożenie przykładowego bębna i przykładowej taśmy. Zdefiniowałem je jako elementy bryłowe z określeniem na chwilę obecną dosyć luźno przyjętych stałych materiałowych. Utwierdziłem bęben oraz utwierdziłem jeden koniec taśmy. Nie wiem jak "wymusić" zginanie poprzez nawinięcie taśmy na bęben. Macie jakieś wskazówki? Z góry dziękuje za pomoc.

P.S.W załączniku rozważany przypadek.
Załączniki
MES.png
DominikG

Re: [Inventor Nastran-In-Cad] Symulacja naprężenia w taśmie

Postprzez NewJoker » wrz 04, 2018 20:56

To będzie oczywiście analiza nieliniowa ze wzgl. na duże odkształcenia taśmy. Podobny przypadek jest omawiany w tym filmiku: https://youtu.be/SrRLFVofZBY
NewJoker

Postprzez DominikG » wrz 11, 2018 20:06

Jaki typ contact surface proponujesz? Ciągle u mnie następuje jakieś przenikanie taśmy przez powierzchnię bębna. Gdy już natomiast uda mi się uzyskać żądany kształt, to po kilku próbach wszystko mi się wysypuje i nie może znaleźć rozwiązania.
DominikG

Postprzez NewJoker » wrz 11, 2018 22:35

Przede wszystkim taśmę lepiej policzyć jako shell. A co do kontaktów to w Nastran In-CAD masz do wyboru następujące rodzaje:
- bonded - powierzchnie są trwale połączone i nie mogą się rozdzielać ani ślizgać po sobie, tak jakby były sklejone lub zespawane (jest jeszcze offset bonded, gdzie powierzchnie są traktowane jako trwale połączone pomimo znacznego dystansu między nimi)
- separation - powierzchnie mogą się rozdzielać i ślizgać po sobie
- sliding/no separation - powierzchnie mogą się ślizgać po sobie, ale nie mogą się rozdzielać
- separation/no sliding - odwrotnie do poprzedniego - mogą się rozdzielać a nie mogą się ślizgać po sobie

Znając te różnice musisz zdecydować jakiego zachowania oczekujesz od kontaktujących się powierzchni Twojego modelu. U Ciebie pewnie najlepiej będzie zastosować separation,
NewJoker

Powrót do CAE