_

Symulacje Spawania?

Forum o CAE.

Symulacje Spawania?

Postprzez inzmechanik » lip 20, 2016 11:56

Mając ostatnio problemy ze spawaniem konstrukcji poszperałem trochę w sieci i trafiłem na coś takiego:
http://www.e-spawalnik.pl/?sysweld,188

Najbardziej zaintrygowało mnie wskazanie struktury materiałowej po spawaniu. Ktoś miał okazję pracować w tym systemie? Jakieś opinie?
inzmechanik

Re: Symulacje Spawania?

Postprzez tgw » lip 20, 2016 16:39

Ja co prawda nie pracowałem, ale robiłem rozeznanie w programach do symulacji spawania. Oprócz tego co podałeś możesz jeszcze rzucić okiem na Simufact Welding, też ma opcję wskazywania struktury. Tak naprawdę wybór programu zależy od tego co Cię interesuje - może da się temat ugryźć używając programów do MES ogólnego zastosowania.
tgw

Postprzez inzmechanik » lip 22, 2016 11:53

Może ktoś mnie poprawi, ale nie jestem pewny czy w tradycyjnych programach MES nie ma możliwości analizowania lokalnej zmiany struktury materiału pod wpływem dostarczania ciepła w wyniku spawania...

Głównie chodziło mi o coś takiego:
Model CAD -> Symulacja spawania -> Obciążenie konstrukcji (z uwzględnieniem zmiany struktury oraz odkształceniami)-> Interpretacja (naprężenia, wytrzymałość zmęczeniowa, pękanie).
inzmechanik

Postprzez velaskez » lip 22, 2016 13:14

Takie rzeczy to tylko MSc Marc.

https://www.youtube.com/watch?v=cu-WVFHGn88
velaskez

Postprzez krzysztofel » lip 27, 2016 13:46

Ten MSc Marc wydaje się ciekawy, ale nie widzę za dużo materiałów obliczania naprężeń, zobacz na wspomnianego przez Ciebie Syswelda:
https://www.youtube.com/watch?v=Ou_8sITxbnQ
Tutaj proces przygotowania analizy:
https://www.youtube.com/watch?v=1Jo-q39R-Bw
KONIECZNIE POZNAJ IronCAD.
STUDENCI MECHANIKI I BUDOWY MASZYN Z CAŁEGO KRAJU! ->DOŁĄCZ DO NAS!
Strona www: http://www.ironcad.pl/forum/index.php
krzysztofel

Postprzez tgw » lip 27, 2016 14:02

Ten Simufact Welding to rozwiązanie bazujące właśnie na Marcu.
tgw

Postprzez majerek1234 » sie 26, 2016 10:12

inzmechanik napisał(a):Głównie chodziło mi o coś takiego:
Model CAD -> Symulacja spawania -> Obciążenie konstrukcji (z uwzględnieniem zmiany struktury oraz odkształceniami)-> Interpretacja (naprężenia, wytrzymałość zmęczeniowa, pękanie).

Tak to mniej więcej wygląda w ideale, aczkolwiek same symulacje nie są łatwe jeśli mowa o rzeczywistych obiektach.
Programami MES ogólnego zastosowania też daje się robić takie symulacje (przynajmniej w Abaqus i Adina) ale jest to dosyć skomplikowane bo trzeba robić własne modele materiałowe.
majerek1234

Postprzez inzmechanik » wrz 01, 2016 15:53

Jako takich opinii i bezpośrednich doświadczeń nie widzę... Z tego co zdążyłem się zorientować to oprogramowania nie są tanie (tak jak wszystkie profesjonalne systemy do obliczeń) i wymagają solidnej wiedzy nie tylko z zakresu MES ale również doświadczenia i wykształcenia związanego ze spawaniem. Zostają jeszcze usługi i konsultacje bo nie widzę potrzeby analizowania każdej konstrukcji i liczenia non stop u siebie a tylko wybrane przypadki chciałbym sprawdzić przed wysłaniem na warsztat.
inzmechanik

Postprzez vron12 » wrz 19, 2016 07:49

Tak to mniej więcej wygląda w ideale, aczkolwiek same symulacje nie są łatwe jeśli mowa o rzeczywistych obiektach.
Programami MES ogólnego zastosowania też daje się robić takie symulacje (przynajmniej w Abaqus i Adina) ale jest to dosyć skomplikowane bo trzeba robić własne modele materiałowe.
vron12

Postprzez inzmechanik » gru 21, 2016 09:44

vron12 napisał(a):Tak to mniej więcej wygląda w ideale, aczkolwiek same symulacje nie są łatwe jeśli mowa o rzeczywistych obiektach.

Z tego co mi wiadomo (popraw mnie, jeżeli się mylę), programy o których mówisz nie są w stanie "przewidywać" przemian fazowych - co jak wiadomo w spawaniu jest bardzo ważne.

Wracając do tematu, zleciliśmy do jednej z firm symulację spawania i muszę przyznać, że rozwiązali nam problem technologiczny. Chodziło o pękanie materiału w miejscu, gdzie nie było spoin. Okazało się, że problem leży nie w odpowiedniej głównie w konstrukcji przez którą naprężenia kumulowały się w jednym miejscu podczas spawania, kilka zmian zamocowania i konstrukcji rozwiązało problem...
inzmechanik

Następna strona

Powrót do CAE