_

Tablice naprezen dopuszczalnych dla stali

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Re: Tablice naprezen dopuszczalnych dla stali

Postprzez filon » gru 07, 2011 14:31

Czyżbyś pracował we Fluorze i Cię zredukowali mimo Twojej ogromnej wiedzy?
Nie, wtedy wiedziałbyś coś o ASME i jak tam sie projektuje zbiorniki.

Może jakiś Famet, ZUP, Chemet albo coś w tym guście co?
filon

Postprzez LukaszPK » gru 07, 2011 14:46

filon napisał(a):Zbiorniki na ciecze odsyłam do API 650 tam też jest przywołana literatura. Całki niepotrzebne.

Wiem, oczywiście. Ale czy ktoś broni mi liczyć całką? :)

filon napisał(a):Podaj więc ten numer i stronę normy rurociągowej, albo i kotłowej gdzie występują circumferential thermal stress.
Naprawdę nie wymądrzaj sie synku bo nie wiesz o czym mówisz.

Ech... posłałem na PW już wcześniej. API 530, Annex C, punkt C.4: sigma(cir,max) is the maximum circumferential thermal stress.

filon napisał(a):Circumferential (hoop) to naprężenia normalne. Wszystkie normy rurociagowe zakładają, że jest stałe wzdłuż grubości ścianki i zależą wyłącznie od ciśnienia.

ok, dla naczyń cienkościennych, chociaż spotkałem się z opracowaniami do liczenia MES, że również liczą jak zagadnienie Lame'go. Ale w normach się nie spotkałem. Chociaż UDT wyraża wzór na grubość ścianki z HMH uwzględniając napręzenia wzdłużne, zaś norma EN 13445 i rurociągowe z tego co zauważyłem uwzględniają wyłącznie obwodowe. Rożnica znikoma, ale jest.

filon napisał(a):Różnica temperatur wywołuje naprężenia ścinające, albo jak w ekranach szczelnych zginanie obwodowe.

ok, zgoda. Ale przyznam się, że nie wiem czym jest zginanie obwodowe. Więc możliwe, że w normie jest pewnego rodzaju nadinterpretacja ponieważ thermal stress są nazwane circumferential więc jednoznacznie określają kierunek i rodzaj naprężeń. Ale patrząc jeszcze raz na wzór rzeczywiście daje do myślenia fakt, że są one dodawane do bending stress i local membrane stress i średnia tych naprężeń jest porównywana z wartością dopuszczalną. Ale każda z tych wartości określona jest sigmą (czyli naprężenia normalne wg nomenklatury technicznej), a nie tał (ścinanie jako potencjalnie groźniejsze).

filon napisał(a):Ale w tej dziedzinie proszę Cię nie zaczynaj bo robię w tym od lat

ale ja nawet nie zaczynam :) Od lat kilku, czy kilkunastu? Bo nie wiem czy mówić przez Pan, czy mogę dalej pozwalać sobie na dowolność :)

Pzdr.
LukaszPK

Postprzez LukaszPK » gru 07, 2011 14:50

filon napisał(a):Czyżbyś pracował we Fluorze i Cię zredukowali mimo Twojej ogromnej wiedzy?
Nie, wtedy wiedziałbyś coś o ASME i jak tam sie projektuje zbiorniki.

Może jakiś Famet, ZUP, Chemet albo coś w tym guście co?

Hehe posłałem info na PW, ale nie zaglądasz tam :) Publicznie nie podam CI nazwy biura. Dla jasności mogę tylko dodać, że nie mam od kogo się uczyć :) A powyższe biura nie są mi po drodze, chociaż z chęcią popracowałbym z kimś od kogo mógłbym się uczyć :)

Pozdrawiam i nie pień się tak :) Jeśli już tak dążysz do mojej destrukcji to sam CI się podłoże i publicznie przyznam i powiem, że MAŁO wiem, a Ty jesteś Fachowiec.
LukaszPK

Postprzez LukaszPK » gru 07, 2011 14:58

EDIT: w sumie przyglądając się jeszcze raz konstrukcji tego wzoru muszę przyznać, że wyraża on ścinanie. Zanim mnie pojedziesz to wyjaśnij dlaczego :) Ja w sumie już wiem :)

Poszło PW.
LukaszPK

Poprzednia strona

Powrót do Off topic