_

takie tam krzywe walcowe

Forum poświęcone flagowemu produktowi oraz aplikacjom pochodnym Autodesku. To jedyne forum mające w tytule nazwę programu, a to ze względu na jego olbrzymią popularność w Polsce. Można tutaj umieszczać również posty z ogólnie pojętej tematyki "Kreślarskie 2D".

takie tam krzywe walcowe

Postprzez asa » cze 06, 2019 19:47

W związku z tym że moja Latorośl bardzo lubi wycinanki z papieru, co potem je skleja i tworzy bryłki z nich, napotkała problem ostatnio krzywych walcowych - jak się prosto utnie to się nie poskłada. Pewnie za jakieś 10 lat jeżeli nie zostanie piłkarzem, strażakiem, lub Panie broń politykiem, to na uczelni technicznej będzie miał geometrię wykreślną (lub nie kto wie). Ale przechodząc do meritum lispik rozkłada elipsy po przycięciu walca
ss.gif
ss.gif (811.9 KiB) Przeglądane 265 razy

W sumie vlispy dają dużo możliwości zabaw z krzywymi i mnie się to podoba od dawna, choć rzadko korzystam.
Pozdrawiam ciepło asa
P.S.
Myślę że można by pociągnąć temat dalej w sensie jakiś dalszych rozkładających lispików krzywe walcowe stożkowe i inne takie. Fajna zabawa programowa. Jak Ktoś ma jakąś propozycję, pomysł jakby i co miałby lispik zrobić, to coś upisze w wolnej chwili.
Uwaga programik ma oczywiście swoje niedociągnięcia i ograniczenia tak samo jak ja... ale... no cóż stworzony został do konkretnego zadania.
Załączniki
rozkładanie elipsy.LSP
(8.36 KiB) Pobrane 14 razy
asa

Re: takie tam krzywe walcowe

Postprzez akor » cze 11, 2019 13:26

Tak na marginesie, nie ma pojęcia krzywe walcowe.
Ale jest pojęcie krzywe stożkowe.
I to właśnie o nich piszesz.

pozdrawiam z najcieplejszego zakątka Polski
akor
akor

Re: takie tam krzywe walcowe

Postprzez asa » cze 15, 2019 10:11

akor napisał(a):Tak na marginesie, nie ma pojęcia krzywe walcowe.
Ale jest pojęcie krzywe stożkowe.
I to właśnie o nich piszesz.

pozdrawiam z najcieplejszego zakątka Polski
akor

Krzywe nie są proste... Oczywiście krzywe walcowe nie istnieją jako pojęcie matematyczno geometryczne. To przejęzyczenie z mojej strony wiązało się z sposobem podejścia do prostowania krzywych, które inaczej wygląda dla walca a inaczej dla stożka.
To co tam wyżej to była tylko zabawa mająca na celu rozwiazanie konkretnego problemu z wykorzystaniem możliwości jake daje lisp i proponuję byśmy taktraktowali temat. Mnie osobiście najbardziej interesują algorytmy prostowania krzywych, bo ich implementacja programowa to tylko kilka nawiasów.
Pozdrawiam ciepło
asa
p.s.
Zabawki do krzywych lisp ma fajne i pewnie jeszcze się nimi kiedyś pobawię jak będzie trochę chłodniej.
asa

Powrót do AutoCAD