_

Testowałem ZWCAD+ 2012 Beta

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Re: Testowałem ZWCAD+ 2012 Beta

Postprzez kojacek » lip 12, 2012 10:24

Dziś: szybkość wyświetlanie i regeneracja. Wszyscy którzy zetknęli się z ZWCAD-em 2012+ (Beta) i jego poprzednikiem powiadają że ten nowy jest szybki i zwinny niczem gazela... Trudno mi potwierdzić te informacje bowiem nigdy nie używałem żadnego ZWCAD-a, także teraz (w rzeczywistości) nie pracuję na nim, a jedynie trochę "bawię się betą" sprawdzając to i owo. Nie dysponuję też żadnymi testami czy narzędziami do porównywania. Są to (więc) tylko moje subiektywne odczucia. Zatem to co widzę: wersja Beta działa naprawdę szybko przy takich operacjach jak zoom-y wszelkiej maści, pan, przełączanie między uładami, między rysunkami, widokami itp. Wyrażenie "naprawdę szybko" rozumiem jako stwierdzenie: "nie odnoszę wrażenia aby ZWCAD działał gorzej niźli AutoCAD w tych samych warunkach". Obraz regeneruje się (jeśli trzeba) szybko, nic nie "haczy", przesuwanie, przybliżanie, przewijanie etc działa płynnie i bez żadnych problemów. Mówię tu o (kilku (3-5) jednocześnie otwartych) rysunkach 2D, małej i średniej wielkości (max. 3500 obiektów), w tym (jeden) z wczytanymi (średnimi) odnośnikami zewnętrznymi, jednak bez plików rastrowych. To jeszcze (jak zdążę - zostało 7 (?) dni) muszę sprawdzić. Także do testowania jakieś zabawy w 3D.
Na tym polu jedyną różnicą (in minus) jaką widzę w porównaniu z AutoCAD-em, jest ORBIT... Tutaj niestety przypomina tę pierwszą orbitę z Ac2000, trochę wolną, nieco nieintuicyjną (jakieś szybie "ucieczki na boki" na rolce)... Sprawdzałem jej działanie na 2D, pewnie w 3D jest jeszcze gorzej...
Podsumowując temat (przypomnę - szybkość wyświetlanie i regeneracja) ZWCAD 2012+ (Beta) w 2D, tutaj daję max. ilość punktów... :)
kojacek
kojacek

Postprzez Kudłaty » lip 12, 2012 11:44

Jak tak to przepraszam. Parę rzeczy robiłem naraz mając otwartych parę kart i może z tego roztrzepania gdzieś indziej napisałem post. :?
Kudłaty

Postprzez kojacek » lip 16, 2012 14:30

Spójrzmy dziś na obsługę aplikacji przez ZWCAD+ 2k12 beta. Oficjalnie program ma obsługiwać lisp-y, makra VBA (ale nie autocadowe dvb), oraz swoje odpowiedniki arx-ów. Tych przed i ostatnich nie próbowałem, skupmy się na lispach. Co zaskakuje oprócz jakiś małych niezgodności w kilku funkcjach (np. najprostsza w load) ZWCAD+, daje sobie radę z plikami LSP, oraz (co ciekawe) również plikami VLX. Obsługuje też lisp-y wykorzystujące DCL-a, choć widok okien generowny przez ZWCAD-a nie jest taki sam jak w AutoCAD-zie. O ile bowiem w AutoCAD-zie okna DCL-a są zawsze zgodne z oknami systemu operacyjnego (dos-owe dcl wygladały jak Windows 3.1, w innych Win przybierały cechy systemu (3.11/95/NT/XP/Vista-7)) tak te z ZWCAD-a są nieco dziwaczne (przyciski/listy/belka tytułowa z [x]). To jednak nie przeszkadza w ich działaniu. Na potwierdzenie wrzucam parę screen-ów okien.
ZWCAD_LISP_01.png
ZWCAD_LISP_01.png (12.59 KiB) Przeglądane 942 razy
ZWCAD_LISP_02.png
ZWCAD_LISP_02.png (5.02 KiB) Przeglądane 942 razy

W kilkunastu plikch które załadowałem, nie zauważyłem szczególnych trudności z działaniem programów. Oczywiście LISP-y wykorzystujace technologię ARX (np. z ET) działać nie będą. Ogólnie jednak obsługa lispów (w tym oględnym teście) wypada całkiem dobrze. Będzie to jeden z atutów ZWCAD-a.
ZWCAD_LISP_03.png
ZWCAD_LISP_03.png (4.11 KiB) Przeglądane 942 razy
ZWCAD_LISP_04.png
ZWCAD_LISP_04.png (8.3 KiB) Przeglądane 942 razy

Przyznam, że nie testowałem jeszcze (nie wiem czy zdążę przed wygaśnieciem) narzędzi z CADPL-Pack-v1.lsp...
kojacek
kojacek

Postprzez olo-gdynia » lip 16, 2012 14:55

kojacek napisał(a):daje sobie radę z plikami LSP, oraz (co ciekawe) również plikami VLX

Taki np. GstarCad daje sobie również radę z plikami fas (nie sądzę żeby AutoDesk im to umożliwił ) , ale zdarzają się błędy (tzn. lsp działa a fas nie).Jeśli możesz to zrób parę testów wydajnościowych - bo np. taki lsp w GstarCadzie potrafi działać ok 100 (sic!) razy wolniej od Cad-a.I mam też pytanie : czy (redraw) usuwa obiekty zrobione przez (grdraw) bo w GstarCad - nie.

olo-gdynia.
olo-gdynia

Postprzez kojacek » lip 17, 2012 11:35

W ZWCAD+ (Beta) pliki FAS również chodzą bez wielkich problemów. Funkcje redraw i grdraw z tego co sprawdziłem działają bez zarzutu. Elementy CADPL-owe też w większości działają. Nawet dają się uruchomić (i działają) okna, typu: cd:DCL_StdListDialog czy cd:SYS_Msgbox. Raczej poprawnie (dość pobieznie sprawdzałem) działa MakeBlock. "Haczy" się w DrawingNotes, zwracając dziwną listę DXF po błędzie (łańcuchy tekstowe w parach kropkowych bez cudzysłowów).
Nie testowałem jeszcze niczego pod wzgledęm prędkości, te działania które sprawdzałem, nie różnią się od tych samych w AutoCAD-zie. Na pewno (co zauważyłem) ZWCAD nie obsługuje metody LaunchBrowserDialog. Kolejna przypadłość to w DCL-u, listy z popup_list wyświetlane są z suwakiem przewijania, co przy krótkiej liście (3 elementową) daje sytuację widoczności 1 i 3 elementu (2 jest schowany). AutoCAD-owy DCL wyświetla taką (i inne krótkie) listę w całości.

kojacek
kojacek

Postprzez kojacek » lip 22, 2012 17:53

Ciąg dalszy testowania ZWCAD-a. Dziś słowo (obawiam się że nieznane twórcom tegoż): stabilność. Wiem że to wersja Beta Sreta Feta i bla bla, ale...
Ok. Od razu do rzeczy: ZWCAD jest stabilny w pewnym zakresie. Zakres ten obejmuje wszystko co nie dotyczy tzw. nowych autodeskowych wynalazków. Tam gdzie ZWCAD wchodzi na grunt nowości (i tak już nie pierwszej daty), jest już ślisko i wywrotowo. Najwiecej wyjebek notuje FIELD. Jeśli reklama mówi że ZWCAD ma Field-a, to prawda. Nie dotykajcie go jednak! Oprócz błędnego działania (czy tez jego braku), zabawy field-ami kończą się tak:
ZWCAD_008.png
albo:
ZWCAD_ERR.png
Podobne efekty uzyskujemy przy edycji (czy też jej próbie) tabel, i wypasionych (gradientowych i o lekko skomplikowanych kształtach) kreskowań...
W tych sytuacjach ZWCAD lubi się wywrócić. Zatem drogi czytelniku - jeśli rysujesz same kółka i kreski, wszystko będzie ok (i bądz szczęsliwy), - ale nie wygłupiaj się z jakimiś tam cudami... ;)
kojacek
kojacek

Poprzednia strona

Powrót do Off topic