_

Testowałem ZWCAD+ 2012 Beta

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Testowałem ZWCAD+ 2012 Beta

Postprzez kojacek » lip 09, 2012 20:53

Testowałem z lekka program jak w tytule. Z lekka - bowiem po instalacji mam triala 30-dniowego z którego zostało mi tylko 10 dni... Dwadzieścia z braku czasu gdzies się ulotniło. I se ne vrati. Postaram się przez te dziewięć które mi zostało nieco go obadać. Zatem może nie testy jakieś - raczej będą to moje luźne uwagi, którymi się podzielić chcę w kolejnych postach. Do dzieła zatem:
Pierwsza rzecz: Nazwa, choć (zw) w nazwie ma 2012 (do tego z "+") funkcjonalnie pozostaje raczej na poziomie 2006/7 swego pierwowzoru. Bowiem nie widzę (nie ma?) - obsługi bloków dynamicznych, obiektów z właściwością Opisowy (skalowalnych) (nie mogę znaleźć?), oraz ani śladu (znów nie widzę?) modułu parametryczności (obecnego w Ac od 2010 zdaje się). Jeśli (więc) drogi użytkowniku myślisz o porównaniu zw i ac o tych samych numerkach, przećwiczyć wpierw musisz odejmowanie w pamięci... ;)
kojacek
kojacek

Re: Testowałem ZWCAD+ 2012 Beta

Postprzez Kudłaty » lip 10, 2012 08:33

Ja też przetestowałem nową wersję.
Przydatna może być funkcja "smart mause" która to pozwala wywoływać komendy poprzez PPM i gesty myszy.
Mamy interfejs wstążkowy, który to jedym kliknięciem możemy zmienić na klasyczny.
Jest też opcja "cycle select" czyli za pomocą klawiszy Shift+Spacja możemy zaznaczyć obiekt pod spodem przy nakładających się obiektach.
Jest też taka opcja jak przenoszenie właściwości poszczególnych obiektów.
Dla bardziej zaawansowanych użytkowników przyda się większe wsparcie dla ZRX, LISP, VBA, SDS, Script.
Fajnie że w końcu wymiar podąża za obiektem (jak np jakąś linię przeciągniemy to wymiar pójdzie za tym).
Do tego takie bajery jak zapamiętywanie rzutni, ułatwione dodawanie bloków do bibliotek, nowy ZWCAD ma też jakieś tam swoje biblioteki nowe.
Jakoś mi ciężko odejść od AutoCADa, ale może jak studencka wersja się skończy to się przerzucę na tańszą wersję ZWCADa, bo nie jest zła:)

p.s. Temat chyba do przeniesienia do innego działu prawda? :wink:
Kudłaty

Postprzez kojacek » lip 10, 2012 09:51

Jedziemy dalej. Rzecz druga: (trudne słowo): Interface. Jest taka niby wstążka - mówię niby - bowiem nie jest taka jak przyzwyczaił nas Autodesk i Microsoft. Po pierwsze nie ma trzech trybów jak w AC, po drugie brak dostępu (prawym klawiszem jak w AC) do kart i paneli. Jako że nie jestem jakimś specjalnym fanem wstążek, te przypadłości jakoś mnie szczególnie nie bolą, jednak są. Informacja (w poście wyżej) o rzekomym przejściu z trybu wstążki na tryb nie wstążki (klasyczny) jednym kliknięciem, jest mijaniem się z prawdą (łagodnie mówiąc). Zmiana wiąże się z ponowym uruchomieniem ZWCAD-a (co widać także tu: http://www.zwcad.pl/wylaczenie-wstazek-w-zwcad.html). Aby skończyć ze wstążkami: Przyznać trzeba że są wygodnie rozplanowane, i nie odczuwa się podczas pracy wrażenia zbytniego przeładowania.
W jednym miejscu (Layers) znajduje się nieosługiwana w żaden sposób lista, nie wiedzieć do czego służąca:
ZWCAD_002.png
ZWCAD_002.png (14.77 KiB) Przeglądane 2121 razy

Jeśli ktoś wie, może mnie oswiecić. Tyle o wstążkach, w następnym odcinku o oknach i całej reszcie interface-a :)
kojacek

Postprzez kruuger » lip 10, 2012 12:21

ja kiedys odpalilem 2010. probowalem chwile popracowac.
niestety przesiadka z autocad na zwcad nie jest mozliwa.
zbyt duzo brakow, bledow.

dla mniej wymagajacych na pewno zw bedzie ok.

trzeba jednak napisac ze z autoGad'em jest coraz gorzej jesli chodzi o wydajnosc.
nic ciekawego nowe wersje nie wnosza, i te wodotryski o kant dupy ... :evil:

kruuger
kruuger

Postprzez kojacek » lip 10, 2012 12:27

kruuger napisał(a):ja kiedys odpalilem 2010. probowalem chwile popracowac.
niestety przesiadka z autocad na zwcad nie jest mozliwa.
zbyt duzo brakow, bledow.
dla mniej wymagajacych na pewno zw bedzie ok.
trzeba jednak napisac ze z autoGad'em jest coraz gorzej jesli chodzi o wydajnosc.
nic ciekawego nowe wersje nie wnosza, a wodotryskow tyle ze o kant dupy ... :evil:

Ulegając urokowi reklamy, właśnie po to by sprawdzić na własnej skórze, zainstalowałem betę, i założyłem wątek. Hasełka typu "większe wsparcie dla czegos tam" nic nie mówią. Pozostałe mi 9 dni poświęcę na sprawdzenie tego i owego. Myslę że w miarę obiektywnie ocenię wady i zalety (są takie - już widzę).
kojacek
kojacek

Postprzez harasimowicz » lip 10, 2012 13:36

również testuje ZWCADA+ beta.
normalnie pracuję na zwcad 2012 i autocad 2010 i w zwdac+ są wady które mnie doprowadzają do szału (brak funkcji autoload) ale zalety tej wersji dostrzegam :-) Mam nadzieję że wyeliminują w wersji finalnej znalezione błędy i wprowadzą usunięte w tej wersji funkcje (np wielolinia odniesienia).
harasimowicz

Postprzez Kudłaty » lip 10, 2012 14:45

kojacek napisał(a):Jeśli ktoś wie, może mnie oswiecić. Tyle o wstążkach, w następnym odcinku o oknach i całej reszcie interface-a :)

Chyba do stanu warstw ale widocznie w wersji beta jeszcze nieaktywne.
Napisałem wcześniej ale posta usunięto :cry:

A podążający wymiar za obiektem był już AutoCADzie 2007 LT a w ZWCAD 2012 jeszcze tego nie było. Dopiero najnowsza wersja to zmienia.
Kudłaty

Postprzez kojacek » lip 11, 2012 10:03

Teraz co nieco o oknach dialogowych (palety i inne cuda później). Najoględniej mozna powiedzieć: Okna dialogowe w ZWCAD+ jakie są każdy widzi... Rozumieć to należy tak: Tam gdzie funkcjonalność ZW jest porównywalna z AC, okna są bliźniaczo podobne (czytaj zerżnięte co do pixela). Przykładowo okno tabel, stylów punktu, stylów multilinii itp. Tam gdzie ZW nie nadąża, są to okna przypominajace okna dostępne w AC w wersjach niższych, w zależności od "zacofania". Przykładowo okno LAYER - prawie niczym się nie różni od okna w AutoCAD-zie chyba 2000 (sic!). Zapomnijcie tu o palecie (domyślnie w AC) czy choćby o CLASSICLAYER (w AC dla nielubiących paletowania warstw). Okno w ZW jest proste i przaśne. Dostęp do filtrów warstw jest taki sam jak w AC2000, który to debiutował (przypomnę) w 1999 roku! Podobnie rzecz się też ma z oknem polecenia OPTIONS. Ogólnie nie jest to jakaś wada - niemniej patrząc na dowolne okno dialogowe ZW, od razu widać dystans jaki dzieli go od AC. W niektórych sytuacjach jest on niezauważalny w innych - dość spory.
Podsumuję też stronę wizualną okien. Ogólnie mają jednolity i spójny charakter. Niemniej widzę nieco niedociągnięć. Poniżej prezentuję okna wyboru pliku a) ZWCAD-a (2012+) i b) AutoCAD-a (2010 czyli minus):
ZWCAD_007.png

Ac2k10FileOpenDialog.png

Nieuzbrojonym okiem widać różnice:
- w wycinkach Views Tools i obok w przyciskach ikonowych
- w polu po lewej (ikona Documents chyba z Windows 3.1 ?)
- przyciski Open i Close (każdy z innej bajki)
- listy rozwijalne nie są w stylu OS (Windows 7)
Ogólnie okno sprawia wrażenie wykonania chaotycznego, przypadkowego i niechlujnego. W porównaniu okno AC jest kompletne i schludne.

ps. @Kudłaty: Sprawdziłem, mijasz się z prawdą - NIKT nie usuwał twojego postu.

kojacek
kojacek

Postprzez kruuger » lip 11, 2012 11:25

Kudłaty napisał(a):Napisałem wcześniej ale posta usunięto :cry:

przeniesiono tylko watek. nic nie zostalo usuniete.
k.
kruuger

Postprzez kojacek » lip 11, 2012 12:20

Dokończę teraz wrażenia z oglądu reszty interface użytkownika. Jak to nazwał kruuger w AC są wodotryski, (dyskusyjnie mniej lub bardziej porzebne), w ZWCAD+ raczej wodotryków nie ma, co najwyżej ogrodowa sikawka pod takim sobie ciśnieniem... ;)
Kolejno: Palety: i na początek smutna prawda - w ZW za dużo palet nie ma. Tam gdzie są, wygladem i funkcjonalnością przypominają wczesne palety AutoCAD-a (2005-07). Są sztywne, kanciaste i z pewnością nie odpowiadają stylowi Windows (testowałem na Win 7). Zawartosć ich odpowiada rzeczywistym mozliwościom programu i miejscami widać że są dość ubogie (cały czas porównując to samo w Ac). Funkcjonalnie ich obsługa też nie dorównuje tym z AC (przeźroczystość jest, ale przejścia np. już nie ma).
Belka stanu (na dole). Aby się nie rozpisywać, wystarczy spojrzeć (kto widział belkę w AC ten wie):
ZWCAD_005.png
Podglądu rysunku, układów, skal opisu, show-motionów, steeringów etc (czy choćby zooma) po prostu... nie ma. Nie mówiąc już o możliwości wyświetlania ikon zamiast tekstu.

Na koniec rzecz, której AC nie ma w standardzie, a jest fajna wygodna i uzyteczna czyli: beleczki tytułowe otwartych malunków. Łatwo przeskoczyć, przeglądać itp. Tu dla ZW plus :)
ZWCAD_003.png

kojacek
kojacek

Następna strona

Powrót do Off topic