_

Tolerancja rozstawu

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Re: Tolerancja rozstawu

Postprzez pmarc » wrz 25, 2018 21:42

franek_lowca1 napisał(a):Przepraszam, masz rację, dziś jak nad tym myślałem to to samo sobie pomyślałem ze to tak trzeba zinterpretować...

Rozumując przypadek który wcześniej opisałeś to się złoży (ten gdzie tolerancja położenia jest 0), ale już przy fi 0,02 M (tolerancji położenia) już nie jak rozumiem.

Ad1. A jak wygląda sprawa z obrobieniem czegoś takiego na frezarce no bo powiedzmy sobie szczerze jak się wykona otwór na max materiału to w pozycji trzeba się zmieścić w średnicy wirtualnej 10,015 więc raczej bardzo dokładnie.
Ad2. Zwiększenie toleranji pozycji (dać większą możliwość błędu) niesie za sobą zmiane tolerancji samych otworów i sworzni jak rozumiem żeby to wszytko się złączyło.


Zgadza się, przy tolerancji pozycji fi 0,02(M) te dwie części mogą się nie złożyć.

Ad.1. Żeby skorzystać z dodatkowej tolerancji pozycji możliwej w wyniku zastosowania modyfikatora (M), rozsądnie jest nie wykonywać danego elementu na jego wymiar MMC, gdyż wtedy dostępna tolerancja pozycji jest najmniejsza z możliwych. W przypadku tolerancji pozycji 0 w MMC wykonanie elementu na wymiar MMC lub blisko niego oznacza, że wytwórca z własnej nieprzymuszonej woli zabiera sobie możliwość popełnienia błędu jeśli chodzi o położenie rozpatrywanych elementów.

Ad.2.W przypadku omawianym tutaj zwiększenie tolerancji pozycji (zakładam, że mówimy o zwiększeniu tolerancji pozycji zarówno na otworach, jak i na sworzniach) będzie niosło za sobą konieczność zwiększenia dolnego limitu rozmiaru otworów lub zmniejszenia górnego limitu rozmiaru sworzni.

Przykładowo, zwiększenie tolerancji pozycji z 0(M) do 0,010(M) na obu rysunkach przy jednoczesnym pozostawieniu najmniejszego możliwego rozmiaru otworów na poziomie fi 10,000, spowoduje, że największy możliwy rozmiar sworzni będzie mógł wynosić fi 9,980.
pmarc
pmarc
 
Posty: 71
Dołączył(a): lip 31, 2009 17:04

Poprzednia strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników