_

Tolerancje ogólne, czy wymagane?

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Re: Tolerancje ogólne, czy wymagane?

Postprzez sad_madman » lis 30, 2021 01:41

Kownacki napisał(a):Ja wiem, że ceny się zmieniają (rosną...) i zależą od wielu rzeczy, jednak samo szacunkowe poznanie wpływu różnych technologii/zakresów tolerancji by mi się przydało. Np. ilukrotnie wzrośnie cena wykonania otworów po zmianie tolerancji z H13 na H7, czy zmiana ogólnych tolerancji spawania z B na C?

Przede wszystkim cenę to winduje Ci jednostkowe wykonywanie danego detalu. Jeżeli zlecasz powiedzmy palenie na laserze blachy to tutaj nie ma większych problemów z wyceną ponieważ nic niespodziewanego się tutaj nie zdarzy. Jednak i tak wiele firm może się tego nie podjąć z prostych powodów - wolą brać dużo większe zlecenia a nie zajmować się jednym detalem. Pomyśl, że często obieg dokumentacji wygląda np. tak (typowe palenie na laserze):

klient - > technolog (ocena możliwości wykonania detalu, nestowanie na arkuszach) -> wydanie blachy z magazynu (chyba, że na laserze mają magazyn podręczny) -> wykonanie detalu ->przetransportowanie go w inne miejsce (np. na gięcie) -> magazyn (jeżeli jest to wyrób gotowy)

Ogólnie ktoś lub coś musi zarządzać całym obiegiem takiej części. Dlatego, zamiast brać z różnych źródeł po 1-2 blaszki do palenia to często szuka się klientów co potrzebują wypalić 50 (ale nie sztuk tylko pełnych arkuszy).

Wspominasz także o spawaniu. Nie ukrywajmy ale przy jednostkowej produkcji nikt nie będzie wykonywał przyrządu i za każdym razem spawacz musi na stole montażowym (spawalniczym) ustawiać detale a to potrafi być naprawdę czasochłonne.
sad_madman

Postprzez Kownacki » gru 05, 2021 18:25

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego. Wciąż chciałbym być w stanie ocenić proporcjonalny wpływ różnych rodzajów obróbki i żądanych dokładności na cenę narzędzia i móc ocenić czy oferowane wyceny są "rynkowe". Przykładowo ostatnio jedna firma wyceniła mi zaprojektowane narzędzia 3-krotnie taniej niż dwie inne, ale przy kolejnym zleceniu może być na odwrót. Mniejsza zresztą o te firmy, chodzi o samą świadomość tego jak wyceniać.
Kownacki

Postprzez CFA » gru 05, 2021 23:20

Kownacki napisał(a):Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego. Wciąż chciałbym być w stanie ocenić proporcjonalny wpływ różnych rodzajów obróbki i żądanych dokładności na cenę narzędzia i móc ocenić czy oferowane wyceny są "rynkowe".

Skoro chcesz, to jaki problem to opanować? Wysyłaj zapytania do większej ilości firm, to statystycznie przejrzysz szerzej rynek.
Zanim zacząłem produkować, to kupowałem części/narzędzia/detale na krajowym rynku i oferowałem jako pośrednik.
Po jakimś czasie orientowałem się doskonale co i ile powinno kosztować mimo, że nie posiadałem wtedy tak dużej wiedzy technologicznej jak obecnie. Ucz się i pracuj i efekty zobaczysz.
CFA

Poprzednia strona

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących