_

Transmitancja zastępcza - wielomian charakterystyczny

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Transmitancja zastępcza - wielomian charakterystyczny

Postprzez michuk14 » cze 28, 2017 20:28

Witam Szanowny Państwa.
Jestem nowy na forum, aczkolwiek przeglądam je od dłuższego czasu.
Z uwagi na powagę sprawy postanowiłem założyć nowy temat - przeszukiwałem forum i internet ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na swój problem.

Piszę pracę dyplomową która pt.: "System elektromechaniczny DC z modalnym regulatorem stosowany do przemieszczania wózka suwnicy nośności 12t". Jestem na ukończeniu pracy, ale mam problem z syntezą obwodu modalnej regulacji prędkości napędu.

Buduję modalny regulator 3 rzędu i mam mały problem z obliczeniem transmitancji zastępczej badanego układu, a konkretnie przekształceniem jej do takiej postaci, aby w mianowniku otrzymać wielomian charakterystyczny:
H(s)=(s+wo)^3=s^3 + 3 * s^2 * wo + 3 * s * wo^2 + wo^3, który następnie można wykorzystać do obliczenia wsp. K1, K2, K3 układu modalnej regulacji.

Do tej pory korzystałem z programu Mathcad (polecony przez promotora, chodź sam nie za bardzo go ogarnia) ale nie potrafię wykorzystać go do wyciągnięcia transmitancji zastępczej z wielomianem charakterystycznym w mianowniku. W załączniku screen wyniku jaki chcę doprowadzić do standardowej formy, oraz transmitancja zasugerowana przez Doktora - nie mam pewności że to jest wynik w 100% dobrze więc chciał bym się upewnić dokonując swoich obliczeń. Jeżeli to się będzie pokrywać, wtedy przejdę do ponownego obliczenia współczynników i doboru innego czasu pożądanej regulacji.

Może ktoś z foumowiczów ma jakiś pomysł jakiej komendy należy użyć aby to obliczyć, lub jakiś inny program w którym łatwiej będzie to obliczyć?

Za każdą odpowiedź z góry dziękuję. Każda podpowiedź w tym momencie na wagę złota.

Pozdrawiam
Michał

PS: za chaotyczność wypowiedzi przepraszam wszystkich Państwa :)
Załączniki
transmitancja F1.png
transmitancja F1.png (5.12 KiB) Przeglądane 457 razy
michuk14

Re: Transmitancja zastępcza - wielomian charakterystyczny

Postprzez krista92 » sie 25, 2017 00:09

Witam.Nie wiem czy dobrze myślę,ale wydaje mi się że należy na ułamki proste zamienic wg. transformat La Place'a :tutaj jest przykład na MatLabie http://atol.am.gdynia.pl/~tomera/ts/rachunek_matlab.pdf ,a jak potrzeba czegoś więcej to polecam skrypt żelazny podstawy automatyki i podobne.Jak znajdę wyślę może coś co ja miałem ,jeśli.
Pozdrawiam,
Krzysztof
krista92

Powrót do Warsztat