_

tworzenie dokumentacji warsztatowej i modeli BIM

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

tworzenie dokumentacji warsztatowej i modeli BIM

Postprzez crimlee » maja 24, 2020 17:22

Poszukuję programu, w którym można tworzyć model danego elementu konstrukcyjnego i następnie uzyskać:
1. dokumentację warsztatową = rysunki dwg/pdf,
2. model, który będzie można wykorzystać w projekcie realizowanym w technologii BIM.

Chodzi mi o to, żeby można było w jednym programie lub w spójnym środowisku tworzyć model wykonawczy (który wyślę do fabryki) oraz przekazywać do klienta jako model IFC (lub inny, który można wykorzystać w dowolnym oprogramowaniu BIM), który będzie zawierał niezbędne dane, również niegeometryczne.

Zastanawiam się czy wystarczającym narzędziem będzie Inventor. Po wstępnym rozpoznaniu, uważam, że świetnie spełni on funkcję tworzenia dokumentacji warsztatowej, ale nie znalazłem informacji, żeby można było z niego bezpośrednio eksportować model do IFC. Ważne jest, żeby wyeksportowany model mógłbym użyty w dowolnym oprogramowaniu (a więc powinien być modelem w formacie IFC).

Chciałbym zapytać Was o opinię/doświadczenia lub podpowiedź, jaki program będzie do tego celu najbardziej odpowiedni.
crimlee

Re: tworzenie dokumentacji warsztatowej i modeli BIM

Postprzez bildder » maja 24, 2020 20:34

Nie wiem, czy są do tego specjalne programy, myślę że zapis do formatu BIM umożliwia dowolny program CAD.

Nie chcę się wypowiadać o wszystkich - bo ich nie znam, jako że zajmuję się SOLIDWORKSem ( a jest to chyba najbardziej popularny program w PL) to o nim napiszę, że ma taką funkcjonalność.
Coś więcej na ten temat poniżej.

https://solid-blog.pl/modele-3d-z-param ... b-rfa-rvt/
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
----------------------------
Szkolenia SOLIDWORKS
Podręczniki SOLIDWORKS
Nowy blog SOLIDWORKS
bildder

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących