_

Używany laptop dla studenta do 3000zł (CAD, Ansys, MES)

Wszystko o działającym (lub nie) sprzęcie w pracy CAD-owca.

Używany laptop dla studenta do 3000zł (CAD, Ansys, MES)

Postprzez LeVelo » wrz 04, 2018 15:33

Witam!

Poszukuję laptopa do codziennego użytku podczas moich studiów inżynierskich. Będę go głównie używał do programów typu CAD (Solidworks, Siemens NX), MES, Matlab, symulacji przepływu np. Ansys Fluent oraz do reszty oprogramowania inżynierskiego, o którym jeszcze nie słyszałem. Zależy mi też na mobilności, ponieważ często będę musiał go brać z sobą na uczelnię. Z tym wiążę się również co najmniej przyzwoity czas pracy na baterii.

W związku z ograniczonym budżetem szukam raczej czegoś używanego, najlepiej poleasingowego.

Problemem jest to że nigdy nie miałem do czynienia z poważniejszymi projektami w Solidworksie, a Ansysa nigdy sam nie obsługiwałem. To znaczy że nie wiem w zasadzie jakich podzespołów od takiego laptopa wymagać. Czy powinienem szukać czegoś typu stacja robocza, czy może mobilny ultrabook powinien mi wystarczyć. Oczywiście sprawdziłem wymagania sprzętowe wspomnianych programów, jednak czytałem że mogą być one trochę zaniżone w odniesieniu do bardziej wymagających zadań jak np. rendering. Zakładam, że najlepiej byłoby mieć 4 rdzeniowy procesor, najlepiej i7, co najmniej 8GB RAM oraz dysk SSD. Jeżeli chodzi o kartę graficzną to w zasadzie nie wiem, czy rzeczywiście potrzebuję dedykowanej, a jeżeli tak to jaka by mi wystarczyła. Nie wiem również co lepiej wybrać w przypadku stare Quadro vs nowy GTX.

Jak do tej pory znalazłem dwa interesujące modele w moim budżecie.
Dell Precision M3800 https://allegro.pl/dell-m3800-i7-4712hq-k1100m-fhd-16gb-512gb-ssd-i7516419565.html
Lenovo P40 Yoga https://allegro.pl/lenovo-p40-yoga-fhd-ips-i7-6500u-8gb-256gb-m500m-i7376160589.html

Byłoby wspaniale gdyby ktoś potrafił mi doradzić jakiego właściwie sprzętu potrzebuję do wspomnianych zadań i czy podane przeze mnie modele są trafnymi wyborami, czy też można znaleźć coś lepszego w podobnej cenie.
LeVelo

Re: Używany laptop dla studenta do 3000zł (CAD, Ansys, MES)

Postprzez Sergios » wrz 04, 2018 19:45

Z procesorami, które mają w nazwie U daj sobie od razu spokój na starcie.
Z drugiej strony wymagających projektów też nie będziecie robić, ze względu na ilość wiązań dostępnych w wersji studenckiej Ansysa.
Nigdy nie nastawiaj się na czas pracy na baterii. Przy działaniu w programie na pełnej wydajności zje Ci ją raz dwa.
INFORMUJĘ, że mamy XXI wiek i każda uczelnia jest wyposażona w prąd. A zajęcia z programów zawsze odbywają się w salach z komputerami.

Co do laptopa to zawsze pisałem na forumku pcformatu i już 2 laptopy przez nich polecone służyły po 3 lata każdy po czym były sprzedawane.
Sergios

Re: Używany laptop dla studenta do 3000zł (CAD, Ansys, MES)

Postprzez zenlon » wrz 16, 2018 10:26

Używane - moim zdaniem bardzo dobra opcja. Dodam jeszcze od siebie, aby szukać wśród ofert poleasingowych. Jest tego dosyć dużo na rynku, a często można wyrwać prawdziwe perełki w tym zakresie.
Proponuję jeszcze sprawdzić w Pro4IT - mają tam całkiem duży wybór poleasingowego sprzętu do zaawansowanych zastosowań.
zenlon

Powrót do Hardware