_

Ubezpieczenie inżyniera NIE budowlańca..

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Ubezpieczenie inżyniera NIE budowlańca..

Postprzez cashan » wrz 02, 2016 07:49

Witam.

Czy ktoś z kolegów orientuje się czy jest możliwość ubezpieczenia się od konsekwencji błędów w sztuce inżynierskiej NIE BĘDĄC inżynierem budownictwa? ( coś takiego jak OBOWIĄZKOWE UBEZPIECZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ INŻYNIERÓW BUDOWNICTWA ).

Innymi słowy - czy spotkał się ktoś gdzieś z odpowiednikiem w/w ale dla inżyniera mechanika ?
cashan

Re: Ubezpieczenie inżyniera NIE budowlańca..

Postprzez notdot » wrz 02, 2016 10:26

Nie spotkałem się, ale myślę, że będzie drogo, gdyż ubezpieczenie inżynierów budownictwa jest liczone na dużą liczbę inżynierów w całej Polsce, stąd izba inżynierów ma dobre rabaty i warunki ubezpieczenia.
Ale najlepiej iść czy zadzwonić do ubezpieczalni, określić na co chcesz ubezpieczenie i może policzą składkę i podadzą warunki.
Tutaj masz opis odnośnie inżynierów budownictwa, możesz się wzorować przy ustalaniu swojego
http://www.piib.org.pl/ubezpieczenie-ob ... ieczen-213
notdot

Postprzez ll » wrz 08, 2016 16:23

Kolega wykupił kiedyś takie ubezpieczenie bo było to wymogiem współpracy B2B. Kosztowało to koło 150 zl za rok na kwote 200k. W Niemczech około 300 Euro rocznie.
ll

Postprzez gambolo » wrz 08, 2016 20:49

Drążyłem kiedyś temat ale większość ubezpieczalni "lekko umywa ręce". Mają pakiety dla budowlańców i innych branżowców którzy mają obowiązek ubezpieczania ale dla mechaników nie ma nic.

Jeśli ktoś ma jakieś namiary, kontakty to mile widziane. Zakres ubezpieczenia, stawki itp.. również.
gambolo

Postprzez mldr » wrz 13, 2016 21:10

Jakby ktoś miał jakieś info to również chętnie się dowiem.

Dla mechaników pewnie będzie drogie z uwagi na małą popularność oraz fakt, że zawód nie jest regulowany co oznacza, że ciężko o definicje tego kim dokładnie jest i co umie "konstruktor mechanik".

@brandys: jeżeli strata jest w "materiale" to pół biedy. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że nasza konstrukcja (np. moja) zrobi komuś takie poważne kuku, ze śmiercią włącznie. Odpowiedzialności karnej w takim przypadku suę nie ominie, ale dobrze by było, żeby chcociaż rodzina konstruktora nie cierpiała z tego powodu (odszkodowania -> bankructwo -> komornik). Etatowców ubezpiecza etat, ale przy własnej działalności...
/\\/\/\/\/\
mldr

Postprzez gouda » wrz 13, 2016 21:37

Miałem kiedyś takie ubezpieczenie - od błędów projektowych.

Ważne aby ubezpieczenie obejmowało również szkody majątkowe wyrządzone przez wadliwe działanie lub niedziałanie urządzenia (np. straty klienta spowodowane przestojem produkcji).

Koszt takiego ubezpieczenia jest indywidualny i zależy od ryzyka.
Mnie to kosztowało ok 15 tyś zł na rok od kwoty ubezpieczenia 1 mln zł.

Oczywiście z czasem składka ubezpieczenia spada o ile nie ma żadnych szkód (tak jak w ubezpieczeniach motoryzacyjnych).

Tańsze ubezpieczenia z reguły maj wyłączenia i nie obejmują szkód majątkowych spowodowanych np. przestojem maszyny - to jest najbardziej ryzykowne.

Ubezpieczenia za 150 zł czy 300 euro możecie sobie darować, bo to zwykły pic na wodę.

Mogę polecić na PV firmę która specjalizuje się w tego typu specjalistycznych ubezpieczeniach - ubezpieczenia są szyte na miarę, ubezpieczycielami są duże firmy ja PZU czy WARTA, ale nie są to standardowe ubezpieczenia które można kupić jak z katalogu.

Jeden z moich byłych pracodawców również korzystał z podobnego ubezpieczenia. Awaria maszyny spowodowała wyciek żrącej substancji która uszkodziła urządzenie. Przyczyną był błędny dobór armatury i uszczelnień. Koszt naprawy (kilkaset tysięcy zł) pokrył ubezpieczyciel.
gouda

Postprzez greatdesigns » sty 29, 2019 10:22

Wiem, że minęło już ponad 3 lata od ostatniego wpisu w temacie ubezpieczenia OC inżyniera mechanika (a świeższych nie znalazłem), ale mam nadzieję, że temat jest dla wielu wciąż aktualny tak jak dla mnie.

Ja również od dawna borykam się z problemem ubezpieczenia działalności mojego biura projektowego (konstrukcje mechaniczne, maszyny, dźwigi mobilne, zbiorniki ciśnieniowe, konstrukcje transportowe, itp.). Głównie chodzi o niezamierzone błędy w projektowaniu mogące skutkować stratami finansowymi bądź uszczerbkiem na zdrowiu i życiu.

Przez ostatnie 2-3 lata przekopałem się przez co tylko mogłem, skontaktowałem się ze wszystkimi poważniejszymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, niestety rezultat zawsze ten sam - OC zawodowe jak najbardziej (obowiązkowe i rozszerzone) ale warunek - uprawnienia budowlane. Tak jakby w Polsce pod pojęciem inżyniera konstruktora funkcjonował tylko inżynier budownictwa :roll:

Reasumując, jestem cały czas w kropce i nie mogę nic znaleźć. Kolega gouda wspominał że znalazł firmę, która specjalizuje się w takich "nietypowych" ubezpieczeniach - OC z tytułu zawodu projektanta ale NIE budowlańca. Będę bardzo zobowiązany za jakiekolwiek namiary jeśli to jeszcze aktualne :D
greatdesigns

Postprzez notdot » sty 29, 2019 12:51

Może warto zapytać tych co ubezpieczają tych z uprawnieniami
Dodatkowo Ergo Hestia oferuje 15% zniżki dla pakietowych ubezpieczeń majątkowych (ubezpieczenie domu, mieszkania, samochodu, ubezpieczenie majątku firmy) oraz ubezpieczenia zdrowia i życia. Specjalnie dla inżynierów Ergo Hestia oferuje dedykowaną ścieżkę obsługi pod adresem mailowym inzynierowie@ag.ergohestia.pl i numerem telefonu 58 698 65 58

https://www.piib.org.pl/ubezpieczenia-topmenu-98

inna sprawa to ubezpieczenie dla całej firmy w zakresie prowadzonej działalności
są takie ubezpieczenia oferowane przez różne towarzystwa
sam się spotkałem dla różnych firm budowlanych, projektowych, itp
notdot

Postprzez lokko-1 » sty 29, 2019 16:22

Również takiego ubezpieczenia poszukuję. Pytałem poprzez PW @gouda, ale nie dostałem od niego żadnej odpowiedzi w tej sprawie.
Ciężko jest coś znaleźć dla naszej branży. Jedyne co mi zaoferowano rok temu, to ubezpieczenie z licznymi wyłączeniami, na sumę 100 000 PLN w kwocie 5 000 zł/rok. W tym przypadku przeważającą działalnością firmy było: 71.12.Z, 74.10.Z wg klasyfikacji PKD.
lokko-1

Postprzez greatdesigns » sty 29, 2019 17:28

Właśnie zrobiłem kolejne podejście do PZU (pierwsze było jakieś 2 lata temu) i znowu blacha w czoło :cry:
Już myślałem, że jest szansa, bo zaczęli zadawać dużo pytań dotyczących mojej firmy, wykształcenia, doświadczenia zawodowego, rodzaju konstrukcji które projektuję, dla jakich branż, przykłady ostatnich kontraktów, itp. itd...
Dostali bardzo dokładny opis i wszystko rozbiło się o kant d... , bo na końcu stwierdzili, że "klient partycypuje w projektowaniu dla przemysłu energetycznego i automotive więc na widzą możliwości zaproponowania ubezpieczenia w tym zakresie".
Nie pomogło ani 18 lat doświadczenia zawodowego, ani zero szkód i roszczeń w tym czasie, ani dziesiątki projektów zatwierdzanych przez UDT, DNV, SGS, czy TUV, ani posiadany od 11 lat tytuł Eur Ing w Feani. Najwyraźniej komputer powiedział "NIE" na podstawie tajemniczych statystyk. Szkoda gadać... :(

Będę próbował jeszcze z Proamą oraz z Ergo Hestią (z nimi już kiedyś też rozmawiałem i nawet zaproponowali mi polisę za ok. 10k rocznie ale ostatecznie okazało się że wraca jak bumerang przekleństwo uprawnień budowlanych czyli co ma piernik do wiatraka...)

Jak uda mi się coś zdziałać, na pewno dam znać. Ale na razie średnio to widzę.
greatdesigns

Następna strona

Powrót do Off topic