_

Uchwyt / Kulka na kierownicę - os. niepełnosprawna

Wszystko o wytwarzaniu wyrobów.

Uchwyt / Kulka na kierownicę - os. niepełnosprawna

Postprzez Kulawiec » kwi 12, 2017 20:53

Witam. Jestem laikiem w materii CAD, CNC, modelowania 3D, dlatego chciałbym poprosić Was o poradę w kilku kwestiach i wyrozumiałość jeśli coś nazywam nie tak jak należy. Ale zanim o tym, kilka zdań o problemie z którym się mierzę.

Jestem osobą niepełnosprawną ruchowo, posiadam dostosowany samochód, jednak zauważam potrzebę małych zmian. Posiadam elektroniczny gaz, trzymany w ręce między palcami uruchamiany kciukiem (zdjęcie nr 1). I po próbnych jazdach doszedłem do wniosku że lepszym rozwiązaniem byłby uchwyt w formie kulki na kierownicy w którym mógłbym zamocować elektroniczny gaz (poglądowe zdjęcie nr 2).

Przygotowałem w SketchUp bardzo wstępny poglądowy rzut (plik nr 3) uchwytu do gazu.

Założyłem (być może błędnie) że przygotowany plik w np. w SketchUP będę mógł wysłać do wykonania firmie zajmującej się drukiem 3D lub firmie specjalizującej się w CNC. Wykonany uchwyt traktowałbym jako prototyp. Zapewne po montażu i próbach oceniłbym czy konieczne są jeszcze jakieś zmiany czy nie. Dlatego też sądzę że uchwyt w tej prototypowej wersji powinien być zrobiony z materiału z którym w domowych warunkach i prostymi narzędziami mógłbym obrabiać np. drewno, tworzywo.

I mam kilka pytań:

1. Czy plik przygotowany w SketchUp będzie wystarczający do wydruku/wytworzenia prototypu uchwytu? Jeśli tak, w jakim formacie najlepiej zapisać plik?

2. Wymyśliłem że inną drogą do pozyskania prototypu będzie wykonanie go samemu z modeliny którą wygrzeję w piekarniku. Jeśli taki „modelinowy” prototyp będzie ok, to czy będzie można na jego bazie wykonać właściwy uchwyt np. w metalu

3. Czy taniej będzie a)wykonać plik, potem model prototypowy i następnie wersje finalną uchwytu, czy b) wykonać model z modeliny i następnie przenieść do pliku przed wykonaniem w CNC ?

4. Czy możecie polecić jakąś firmę / osobę z Poznania która mogłaby taki uchwyt wykonać (zarówno prototyp i model finalny) ?

z góry dziękuję za każde zdanie w ww. temacie. pozdrawiam olo
Załączniki
1.jpg
Zdjęcie nr 1
2.jpg
Zdjęcie nr 2
3.jpg
Zdjęcie nr 3
Kulawiec

Re: Uchwyt / Kulka na kierownicę - os. niepełnosprawna

Postprzez Kulawiec » paź 23, 2017 21:58

Chciałbym zamknąć temat uchwytu na kierownicę. Dla osób zainteresowanych, podrzucam kilka zdjęć wykonanego produktu.
Uchwyt wygląda lepiej, niż się spodziewałem i co najważniejsze dobrze leży w dłoni. Przeszedł fazę testów; sprawdził się bardzo dobrze i nie były konieczne żadne poprawki. Pozwala mi bezpieczne i pewnie prowadzić auto co jest szalenie istotne.

Wszystko to udało się dzięki Maciejowi Borowiczowi (konstrukcja, wzornictwo), który był jedyną osobą która zareagowała, realnie pomogła od początku do końca. Jestem tym bardziej wdzięczny, bo jestem laikiem w kwestii projektowania, modelowania i spraw dookoła tego obszaru; miałem masę pytań, o wielu sprawach nie wiedziałem i nie zdawałem sobie sprawy – co profesjonalistów może męczyć. Wszystko to było nieważne – otrzymałem wsparcie, przekazano mi ogrom wiedzy, poświęcono mi czas i sporo cierpliwości. Jest szalenie fajnym mieć po swojej stronie specjalistę który w temacie modelowania czuje się jak ryba w wodzie.

Podziękowania chciałbym też przekazać firmie GG TECH (http://www.ggtech.com.pl), która błyskawicznie i bezproblemowo zrealizowała zlecenie wykonania uchwytu.

Jeśli ktoś miałby pytania w kwestii uchwytu – proszę o kontakt na priv.
Załączniki
Uchwyt_na_kierownice (5).jpg
Uchwyt_na_kierownice (4).jpg
Uchwyt_na_kierownice (3).jpg
Uchwyt_na_kierownice (2).jpg
Uchwyt_na_kierownice (1).jpg
Kulawiec

Re: Uchwyt / Kulka na kierownicę - os. niepełnosprawna

Postprzez gambolo » paź 29, 2017 22:59

gratuluje :)
gambolo

Powrót do CNC