_

uniwersalny prostprocesor+symulator frezarki 5C

Wszystko o wytwarzaniu wyrobów.

uniwersalny prostprocesor+symulator frezarki 5C

Postprzez x-bowman » wrz 01, 2006 16:49

Witajcie CADForumowicze
Wyobraźcie sobie, że macie uniwersalny popstprocesor+symulator, w którym wystarczy "narysować" frezarkę, żeby umiał wygenerować niekolizyjny kod nc na podstawie położeń freza, a na podstawie kodu nc (uprzednio wygenerowanego albo innego) przeprowadzić wizualną symulację obróbki.
Myślicie, że taki program byłby bardzo przydatny?
Pytam się, bo niedawno skończyłem pisać taki program i zastanawiam się czy jest sens jakoś go rozwinąć (muszę wymyśleć temat doktoratu). Pod koniec września jadę na konferencję zrobić małą prezentację na MMSS06, ale przede wszystkim jestem ciekaw zdania praktyków, a takich na forum, jak mniemam, nie brakuje.
"Każdy nowy dzień niesie nowe paranoje"
x-bowman

Re: uniwersalny prostprocesor+symulator frezarki 5C

Postprzez Blemi » wrz 01, 2006 17:15

jakby to powiedział znajomy naukowiec,
gdzie tu ta nauka :)

Coś takiego juz istnieje na rynku, VeriCUT, C-gtech-u, Unigraphics tez ma podobny modół, i wiele systemów teraz posiada coś takiego ze modelujesz obrabiarke, wczytujesz kod nc (nie dane pośrednie tylko kod Nc) i robisz symylacje, VeriCUt potrafi jescze optyamlizowac ruchy jałowe,
a uniwersalny postprocesor ? tez istnieją SysCAM, produkt IMS-u, wczytujesz CLs-a i wybierasz maszyne :)
Kiedys był taki fajny kreator postprocesorów w UG. na zasadzie dialogu komputer człowiek można było stworzyc własny plik postprocesory, bez znajomosci jezyków oprogramowania, bardzo to było popularne ale nei u nas :)

mysle ze jak znajdziesz klijenta wkóry pokusi sie zainwestowac w prototyp softu, to moze warto, ale generalnie jestem za:)
Pozdr
BLemi
Blemi

Postprzez x-bowman » wrz 01, 2006 17:31

Blemi napisał(a):Kiedys był taki fajny kreator postprocesorów w UG. na zasadzie dialogu komputer człowiek można było stworzyc własny plik postprocesory, bez znajomosci jezyków oprogramowania, bardzo to było popularne ale nei u nas :)

Z tego co wiem, to ten postprocesor w UG nie był zbyt dokładny dla maszynek 5c - ale to informacja niepotwierdzona.
A może wiesz dlaczego nie był tak popularny w Posce ? Tylko cena w chodziła w grę?

Aha, działający prototyp to ja już mam :-)
x-bowman

Postprzez jatzek30 » wrz 02, 2006 06:20

niemiecka firma MTS z Berlina od kilkunastu lat ma cos takiego do nauki programowania i obslugi tokarek i frezarek. Ich program oczywiscie tlumaczy takze wygenerowany kod na dowolna frezarke czy tez tokarke.
jatzek30

Postprzez Blemi » wrz 02, 2006 09:22

x-bowman napisał(a):Z tego co wiem, to ten postprocesor w UG nie był zbyt dokładny dla maszynek 5c - ale to informacja niepotwierdzona.
A może wiesz dlaczego nie był tak popularny w Posce ? Tylko cena w chodziła w grę?
Aha, działający prototyp to ja już mam :-)

Jeżeli chodzi o postprocesory dialogowe w UG (mdf-y) i postprocesing wykorzystujący GPM to nie miałem styczności z 5 osiówką, ale jeżeli chodzi o UG Postbuildera + wspomaganego językiem TCl to nie zauważyłem jakiś niedokładności, zrobiłem kilka uruchomien na rózne kinematyki, jezeli ci w standatrdzi eczegoś brakuje to UG jest otwarty znając Tcl lub c++ mozesz sobie robic sobie co chcesz,
mdf i GPM nie był popularny bo zanim UG trocche stał sie popularny na rynku polskim już były pierwsze wersje postbuildera i postprocesorów typu *.tcl, *.def, i *.dll a program CNC był przetwarzany bezpośrednio z UG, a nie poprzez dane pośrednie w postaci CLS-a. Jeżeli chodzi o 5 osi to teraz sterowniki CNC są tak rozbudowane i zawierają cykle korekcji kinematyki (odległości osi ),
Pozdr
BLemi
Blemi

Postprzez x-bowman » wrz 02, 2006 09:26

ze strony mts-cnc.com:
stosowanych w przemyśle obrabiarek CNC do obróbki toczeniem (osie x-, z-) i frezowaniem (osie x- ,y- ,z-)

Jeśli dobrze rozumiem, to ten program obsługuje obrabiarki 2C i 3C a już nie 5C, ale mogę się mylić, bo go nie używałem, tylko przeczytałem info na stronie producenta. Czy może ktoś z Was zweryfikować moją hipotezę?
x-bowman

Postprzez projektanta » wrz 29, 2006 08:35

Jesli masz ochotę to wyślij mi ten postprocesor a ja go sprawdzę na CNC.
projektant@poczta.onet.pl
projektanta

Powrót do CNC