_

Ustalenie osiowe elementów na wale

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Ustalenie osiowe elementów na wale

Postprzez fx85ms » sty 07, 2017 15:51

Witam !

Moje pytania dotyczą projektowania wału. Mianowicie, jak wygląda ustalenie osiowe łożyska i koła zębatego za pomocą pierścieni sprężynujących ? Montuje je się po obu stronach elemntu ? Czym różnią się wewnętrzne od zewnętrznych ? Na rysunku wykonawczym wału przedstawia się jedynie rowki pod te pierścienie ? Sporo pytań ale w natłoku informacji już całkowicie się pogubiłem i nie mogę dojść do żadnych wniosków co gdzie i jak. Pozdrawiam.
fx85ms

Re: Ustalenie osiowe elementów na wale

Postprzez Remal » sty 07, 2017 16:00

Leonid Kurmaz: Podstawy Konstrukcji Maszyn od str. 53 (książka dostępna do podglądu w internecie).
Remal

Re: Ustalenie osiowe elementów na wale

Postprzez piotrekm13 » sty 07, 2017 18:58

Wewnętrzne to takie do stosowania w domu a zewnętrzne można stosować na dworze.

Co do ustalenia osiowego to wszystko zależy od zabudowy. Trzeba zrobić tak, żeby łożysko (wał) nie miało możliwości przesunięcia. Najczęściej z jednej strony podpierasz o jakiś istniejący uskok (stopniowanie wału) a z drugiej dajesz pierścień, nakrętkę itp. Na rysunku wykonawczym pokazujesz tylko jedną część, więc tylko rowki pod pierścień. Chyba że jest to rysunek wykonawczy pierścienia.
piotrekm13

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących