Strona 1 z 1

Powrót do wyuczonego zawodu

PostNapisane: sty 15, 2017 18:26
przez FilipW
Cześć wszystkim,

Zarejestrowałem się na forum specjalnie po to żeby zasięgnąć opinii doświadczonych kolegów dotyczącej następującego problemu:

Mam 30 lat, mieszkam w Warszawie i 5 lat temu skończyłem Mechanikę i Budowę Maszyn (specjalizacja modelowanie i symulacje komputerowe konstrukcji). Niezbyt mocno pilnowany przeze mnie los rzucił mnie jednak do pracy niezwiązanej z moim wykształceniem - biznes/rozwój oprogramowania dla jednej z lepiej doinwestowanych branż. Z roku na rok zarabiałem coraz więcej i niezbyt głęboko zastanawiając się, w którym kierunku zmierza moje życie zawodowe cieszyłem się kolejnymi małymi kroczkami które stawiałem w mojej karierze. Niestety/stety od kilku miesięcy w mojej głowie coraz silniej dochodzi do głosu myśl, że chyba nie robię tego co chciałbym robić przez resztę życia, połączona z chęcią powrotu do wyuczonego zawodu. Wiem, że wiązałoby się to z wyzerowaniem kariery i cofnięciem jej do punktu wyjścia. Jestem skłonny na takie poświęcenie, ale wcześniej chciałbym lepiej zdać sobie sprawę z tego na co się piszę.

I w związku z tym kieruję do Was poniższe pytania:

- jak dziś wygląda rynek pracy w branży projektowej? Jaki jest popyt na konstruktorów/specjalistów od analiz numerycznych?
- jakie są orientacyjnie zarobki jakich mogę spodziewać się na początku nie mając doświadczenia?
- jak przebiega typowa ścieżka kariery (jak przebiegała Wasza)?
- jakie oprogramowanie warto znać (na studiach pracowałem w MSC Patran/Nastran, MSC Working Model, AutoCad)?
- jaka jest Wasza opinia o zmianie zawodu na konstruktora w wieku 30 lat?

Wiem, że pytania są bardzo ogólne i odpowiedzi zależą od wielu czynników (branża, region, specjalizacją itp.), ale każda opinia i każda informacja jest dla mnie na wagę złota i za każdą będę wdzięczny - również za przemyślenia niebędącę odpowiedzią na moje pytania.

Z góry dziękuję za Wasze opinie i pozdrawiam,
Filip

Re: Powrót do wyuczonego zawodu

PostNapisane: sty 15, 2017 21:16
przez piotrekm13
Poczytaj tutaj
post7736193.html?hilit=zarobki#p7736193
Myślę że to co teraz robisz jest lepiej płatne.

Re: Powrót do wyuczonego zawodu

PostNapisane: wrz 22, 2017 07:58
przez Jasio92
Pytanie, jak pracodawcy będą patrzyć na kogoś, kto ostatni raz miał styczność z zawodem 5 lat temu. Życzę Ci, aby było to życzliwe spojrzenie. Z pewnością masz przewagę nad studentami w postaci doświadczenia zawodowego i widać u Ciebie silną motywację, więc - powodzenia!

Re: Powrót do wyuczonego zawodu

PostNapisane: wrz 27, 2017 09:58
przez osik6
Nie jestem przekonany czy taki powrót po 5 latach ma sens ale życzę powodzenia.

Re: Powrót do wyuczonego zawodu

PostNapisane: wrz 27, 2017 21:35
przez AB Engineering
Z drugiej strony zostało Ci jeszcze ok 35 lat pracy. Ja wróciłem do projektowania też po ok 4 latach w innej branży. Początki nie były kolorowe (finansowo), ale po już dłuższym czasie nie żałuję.
Praca dla konstruktorów jest, ale czy zarobki Cię zadowolą, hmmm... to już trudne pytanie. Zależy ile chcesz zarabiać. W każdym bądź razie decyzja zależy tylko od Ciebie. Powodzenia

Re: Powrót do wyuczonego zawodu

PostNapisane: paź 02, 2017 11:26
przez Adek987
Jeśli masz wstawać codziennie rano niezadowolony i mieć poczucie, ze coś Cię omija - zmień branżę. Zgromadź sobie tylko kapitał na ewentualne ,,wypadki" i ,,rozruch". Takie jest moje zdanie ;)

Re: Powrót do wyuczonego zawodu

PostNapisane: lis 24, 2017 08:01
przez Morela
Jeżeli rzeczywiście pomimo relatywnie dobrych zarobków i zadowolenia z pracy ma się poczucie, że jednak coś jest nie tak, to można zastanowić się nad zmianą, ale na pewno trzeba to bardzo dobrze przemyśleć i jeszcze liczyć się z tym, że łatwo nie będzie.

Re: Powrót do wyuczonego zawodu

PostNapisane: sty 02, 2018 14:39
przez jamaguwi
U mnie było tak, że najpierw byłem informatykiem a potem skończyłem studia MiBM. Pracuję w zawodzie. Ale mnóstwo moich kolegów z wydziału jest programistami. I mam takie wrażenie, że często lepszymi niż ci z wydziału informatycznego. Może to akurat specyfika czasów (I połowa lat 90-tych), ale nawet mnie pani z Infy pytała, czy nie pomyliłem kierunków :D. Bo w tamtych czasach podział dużego pliku na dyskietki to była czarna magia dla większości...
Zastanawiam się nad powrotem do IT związanym z PDM i PLM. W mojej branży 'stara gwardia' się wykrusza i teraz trzeba już na serio walczyć z błędnymi przekonaniami i brakami w wykształceniu.