Strona 1 z 2

DOF w APDL Ansys

PostNapisane: sty 12, 2018 01:07
przez Hajmdal91
Cześć :) czy ktoś może mi wytłumaczyć jak odebrać stopnie swobody tak jak to pokazane jest na PS? Chodzi mi o to aby odebrać po okręgu obrót jak na PS1 oraz przemieszczenie w płaszczyźnie i aby był ono odebrane promieniowo po okręgu jak pokazano na PS2. Muszę oczywiście wprowadzić cylindryczny układ współrzędnych? Jeżeli ktoś może mi to wytłumaczyć krok po kroku albo odeśle mnie do jakiegoś źródła, gdzie jest to opisane będę wdzięczny.

PS1:
https://ibb.co/f03SBm

PS2:
https://ibb.co/kjdoHR

Jeszcze jedno pytanie co to jest NFOR i UFOR?

Dziękuję z góry za pomoc :)

Re: DOF w APDL Ansys

PostNapisane: sty 12, 2018 11:19
przez cordem

Re: DOF w APDL Ansys

PostNapisane: sty 12, 2018 16:20
przez Hajmdal91
Dziękuję to mi pomogło znaleźć brakujące ogniwo :D a czy Jesteś w stanie odpowiedzieć mi co to jest NFOR i UFOR?

Re: DOF w APDL Ansys

PostNapisane: sty 12, 2018 23:30
przez cordem
Hajmdal91 napisał(a):Dziękuję to mi pomogło znaleźć brakujące ogniwo :D a czy Jesteś w stanie odpowiedzieć mi co to jest NFOR i UFOR?Niestety nie. Domyślam się ale nie lubię spekulować i domniemywać w inżynierii ;) przynajmniej :D.
Nasz zawód to jest ścisłość i świadome uproszczenia :D.

Re: DOF w APDL Ansys

PostNapisane: sty 13, 2018 01:57
przez NewJoker
NFOR łatwo znaleźć - to skrót od nodal forces. Ale UFOR ? Jesteś pewien, że nie pomyliłeś pierwszej literki ? Może chodzi o RFOR ? Bo czegoś takiego jak UFOR nie ma totalnie nigdzie w necie.

P.S. Może uniform force ;-)

Re: DOF w APDL Ansys

PostNapisane: sty 14, 2018 14:20
przez Hajmdal91
Tak pomyliłem się i miało być RFOR :P z tego co się dowiedziałem to są one generowane automatycznie po wykonaniu obliczeń :P w pytanie chodziło mi o ich znaczenie dla obliczeń ale nie doprecyzowałem za co przepraszam i dziękuję za odpowiedzi :) Dużo mi pomogliście i jeszcze raz dziękuję :)

Re: DOF w APDL Ansys

PostNapisane: sty 14, 2018 15:34
przez NewJoker
RFOR to reaction forces, czyli po prostu klasyczne siły reakcji.

Nie ma sprawy :-)

Re: DOF w APDL Ansys

PostNapisane: sty 15, 2018 18:30
przez Hajmdal91
A powiesz mi czy warto jak mam złożony model na początek nadać mu siatkę w WB a następnie przenieść go do APDL? Bo spotkałem się z taką opinią. Jakie aspekty siatki warto wziąć po uwagę podczas tworzenia siatki dla obliczeń wibracji? Ogólnie czy są jakieś takie aspekty na które warto zwrócić uwagę? Jest może jakaś książka, tutorial lub cokolwiek co by mi pomogło? Czy jest jakaś pomoc naukowa w dobrym zrozumieniu tego co się dzieje z siatką i jak ona wpływa na wyniki? Lub powiedzmy coś takiego np. jak wybierzesz tą opcje to to się dzieje takie dla opornych :P czy najlepiej z helpa korzystać?

Re: DOF w APDL Ansys

PostNapisane: sty 16, 2018 00:14
przez Hajmdal91
Dodatkowe pytanie, w jakich jednostkach podawać moduł Younga i gęstość? Zależnie od jednostek modelu czy mm lub m? Bo wiem, że prędkość w rad/s. Czy można zmienić te jednostki, czy są one z góry przypisane? Bo wiem, że są np. jednostki do wyboru przy temperaturze. z góry dziekanuję za pomoc :))))))

Re: DOF w APDL Ansys

PostNapisane: sty 16, 2018 01:00
przez NewJoker
Z ANSYSem niestety nie pomogę, bo z niego akurat nigdy nie korzystałem.

A co do literatury to proponuję:

- "Vibration Simulation Using Matlab and Ansys"
- "Element size effect on the analysis of heavy-duty machine cross-rail" (ten artykuł est w necie w pdf)
- "High-order finite elements reduced models for modal analysis of stiffened panels"

Nie wiem jak wygląda kwestia tutoriali/helpa do ANSYSa, ale generalnie zasada przy programach tego typu jest taka, że w nich należy szukać w pierwszej kolejności i są najcenniejszym źródłem informacji ;-)

Z jednostkami modułu Younga i gęstości też mogę podpowiedzieć tylko tak ogólnie. W programie, z którego ja korzystam podaje się domyślnie w jednostkach SI (Pa i kg/m3) niezależnie od tego jak jednostki geometrii są ustawione.