Strona 1 z 1

[SolidWorks] Wątpliwości przy umocowaniu

PostNapisane: lis 12, 2020 18:06
przez piter1998_ck
Dzień dobry,

Piszę w sprawie umocowania konstrukcji jaką jest rama podnośnika. Poniżej znajduje się zdjęcie owej ramy. Zasada 3,2,1 odpada, a Nieruchoma geometria nie jest dobrym umocowaniem takiej konstrukcji, stąd moje pytanie.
Jakie mocowanie tutaj proponujecie?

Re: Wątpliwości przy umocowaniu

PostNapisane: lis 12, 2020 18:33
przez NewJoker
Umocowania powinny odzwierciedlać rzeczywiste warunki pracy konstrukcji, ale dodatkowo muszą być tak zdefiniowane by nie dopuszczać do ruchów bryły sztywnej. Często robi się tak, że rzeczywiste umocowania są definiowane dla powierzchni przytrzymywanej w rzeczywistości a dodatkowo blokuje się wybrany węzeł w jednym kierunku. Można też użyć miękkich sprężyn albo inertia relief. W tym przypadku dałbym jednak pełne utwierdzenie tej rury - obrotu wokół jej osi i tak nie można zostawiać żeby przeprowadzić analizę statyczną. Potraktuj to jako analizę przeprowadzoną dla „stopklatki” z pracy konstrukcji. Licząc na przykład koła zębate też najczęściej jedno blokujesz do analizy statycznej. W zaawansowanych programach jest jeszcze opcja użycia dyskretnej sprężyny albo (lepiej) tłumika do zabezpieczenia wolnego stopnia swobody.

Re: [SolidWorks] Wątpliwości przy umocowaniu

PostNapisane: lis 12, 2020 18:45
przez bildder
Jak piszę NewJoker, jeżeli koniecznie musisz inaczej, to wybiera się opcje Użyj geometrii odniesienia i ręcznie blokujesz odpowiednie obroty i przesuwy.
Nie mniej prawdopodobnie nie robiąc nic z tym kierunkiem, będzie komunikat że model jest niestabilny.

Można też wybrać na ścianie cylindrycznej albo zdefiniować tam kołek (w którym pozostaje rotacja, a kierunek w osi jest zablokowany).

Myślę, że trzeba patrzeć na całość a nie jedno miejsce.

Re: [SolidWorks] Wątpliwości przy umocowaniu

PostNapisane: lis 12, 2020 19:58
przez piter1998_ck
Rozumiem.

Re: [SolidWorks] Wątpliwości przy umocowaniu

PostNapisane: lis 12, 2020 20:07
przez NewJoker
Zobacz tutaj: http://help.solidworks.com/2021/English ... Redirect=1

Jest fajnie pokazane (również na dołączonych filmikach) jaki efekt da zablokowanie określonych stopni swobody na danym poziomie geometrii. Ja bym tu zablokował wszystkie kierunki w tej rurce żeby uniknąć problemów z niestabilnościami.