Strona 1 z 1

Literatura nt. rysunku technicznego

PostNapisane: lut 11, 2018 12:32
przez MateuszGandykEngineering
Koleżanki i koledzy,

Czy polecicie jakąś aktualną literaturą nt. rysunku technicznego/zapisu konstrukcji?

Re: Literatura nt. rysunku technicznego

PostNapisane: lut 11, 2018 13:21
przez NewJoker
Raczej nie powstało jeszcze nic lepszego od "Rysunku technicznego maszynowego" Dobrzańskiego, chociaż niektórzy krytykują ten podręcznik. Oprócz tego zdecydowanie polecam "Rysunek techniczny jako zapis konstrukcji" Rydzanicza. Warto też zajrzeć do "Zapisu konstrukcji" Bobera, Dudziaka.

I w ostatniej kolejności: "Rysunek techniczny dla mechaników" Lewandowskiego i "Podstawy zapisu konstrukcji" Bajkowskiego.

Natomiast z tych mniej tradycyjnych ciekawa jest książka z Politechniki Lubelskiej, w której zawarto dużo przykładów modeli 3D do samodzielnego opracowania: "Graficzny zapis konstrukcji. Przewodnik do zajęć projektowych". Tutaj dostępna za darmo: http://bc.pollub.pl/Content/84/gzk.pdf

Re: Literatura nt. rysunku technicznego

PostNapisane: lut 11, 2018 13:44
przez MateuszGandykEngineering
miałem nadzieję, że coś powstało. Z tego to się uczyłem prawie 10 lat temu na studiach

Re: Literatura nt. rysunku technicznego

PostNapisane: lut 11, 2018 15:37
przez NewJoker
Takie stare klasyki ciężko zastąpić. Tak samo jest w mechanice, wytrzymałości materiałów, PKM i pokrewnych dziedzinach. Nadal najlepsze są stare książki, czasami nawet z lat 80-tych albo i starsze. Te nowe już nic specjalnego nie wnoszą.

Re: Literatura nt. rysunku technicznego

PostNapisane: lut 12, 2018 12:23
przez gieborywar
Zgadzam się z powyższym.

Ja korzystam wielu książek z "dawnych lat" a przede wszystkim z książki "Koła zębate" Ochęduszki. Dodatkowo skupuje wszelkiej maści poradniki: Ślusarza, metrologa czy narzędziowca itp. Książki niezbędne w zakładach produkcyjnych. Wszystkie te książki miały swoje ostatnie wydania w latach 80 lub 70.

Oczywiście jeśli chodzi o rysunek to Dobrzański oraz nie zapominałbym o Kurmazie.

Pozdrawiam

Re: Literatura nt. rysunku technicznego

PostNapisane: lut 12, 2018 13:30
przez NewJoker
Właśnie o Kurmazie też miałem wspomnieć, ale stwierdziłem, że to jednak bardziej do PKM. Chociaż rysowania części maszyn też się można z tego nauczyć. Natomiast Dobrzański ma wprost przedstawione zasady rysunku technicznego.

Re: Literatura nt. rysunku technicznego

PostNapisane: lut 12, 2018 15:09
przez mrpl
Panowie, książki z dawnych lat, akurat jeśli chodzi o wymiarowanie, już wiele lat temu były nieaktualne. GD&T to jest dosyć dynamicznie zmieniająca się dziedzina (tak średnio - ktoś kto 10 lat temu był na czasie - teraz musiałby uzupełnić swoją wiedzę w mniejszym lub większym zakresie. Książka z lat 60, mimo tego, że uzupełniona w pewnym ograniczonym zakresie o zmiany w standardach, nie pomoże nikomu nauczyć się tworzenia rysunków na miarę obecnych możliwości (mówię o metodach wymiarowania jakie umożliwiają najnowsze normy). Jak ktoś rysuje części na swój warsztat to taki Dobrzański może i jest wystarczający, ale ucząc się z tej książki nie będziecie w stanie komunikować się z innymi inżynierami bez ogromnej ilości domysłów i tzw. wiedzy plemiennej. Od siebie polecam normę ASME Y14.5M - wiem że amerykańska - ale różnice nie są duże i wystarczy mieć ich świadomość żeby przełożyć to na rysunek europejski, natomiast opracowanie, przykłady i sposób wytłumaczenia są absolutnie genialne. Najlepsze na świecie książki na temat GD&T to w większości opracowania tej normy uzupełnione o powiązane dziedziny.