Strona 1 z 1

[LISP] Autocad 2021 ciekawostka VSCode

PostNapisane: mar 26, 2020 03:44
przez ziele_o2k
Dzisiaj Apka na pulpit Autodesku wyświetliła mi, że mam nowe aplikację do zainstalowania.
Od niechcenia sprawdziłem a tu AC2021 już jest. Oczywiście sprawdziłem co tam nowego słychać.

I ku mojej radości okazało się, że po latach względnej ciszy z AutoLISPem coś się ruszyło.
Najważniejsze jest to, że mamy możliwość debugowania kodu w VSCode, którego od jakiegoś czasu z powodzeniem używam.
Zestawienie nowości pod tym linkiem:
Co nowego w AC2021
Ja osobiście niestety wstrzymam się z instalacją, aż nie wypuszczą pozostałych programów w wersji 2021, ale prośba, wrzucajcie tutaj swoje wrażenia jeśli chodzi o najnowsze zmiany w kwestii nawiasów :)

Re: [LISP] Autocad 2021 ciekawostka VSCode

PostNapisane: mar 26, 2020 10:39
przez CADok
AutoLISP w AutoCAD zostanie wyparty przez Dynamo. Programowanie w Dynamo dopiero się rozpowszechnia i tylko kwestią czasu jest kiedy wyeliminuje AutoLISP.

Re: [LISP] Autocad 2021 ciekawostka VSCode

PostNapisane: mar 26, 2020 11:31
przez ziele_o2k
CADok napisał(a):AutoLISP w AutoCAD zostanie wyparty przez Dynamo. Programowanie w Dynamo dopiero się rozpowszechnia i tylko kwestią czasu jest kiedy wyeliminuje AutoLISP.

Temat na oddzielną dyskusję. Sam uczę się Dynamo razem z Pythonem i przyznam, że jest to obiecujące, ale z Twoim stwierdzeniem się absolutnie nie zgadzam.

Re: [LISP] Autocad 2021 ciekawostka VSCode

PostNapisane: mar 26, 2020 20:27
przez CADok
Nie zgodzisz się że Dynamo zastąpi AutoLISP? Podaj argumenty. Domyśla się że jesteś sentymentalnie związany z Lispem.
Dynamo ma język programowania o dużo większych możliwościach.
Gdyby Lisp był lepszy od Pythona to by bardziej popularny wśród programistów.
Python zajmuje obecnie 3 miejsce pod względem popularności.
Środowisko programowania z potężnym językiem + programowanie wizualne które ma bardzo niski próg wejścia to musi się spopularyzować.

Re: [LISP] Autocad 2021 ciekawostka VSCode

PostNapisane: mar 26, 2020 22:33
przez badziewiak
Nie może zostać wyparty ze względu na ogrom aplikacji lispowych, które działają, a w znacznej części nie będzie komu przepisywać na dynamo. Przypuszczam, że jeśli już coś dodadzą, to jako dodatek a nie zamiast. Same .NETy mają znacznie większe możliwości od lispa i jakoś go nie wyparły. Ok, to nie środowisko skryptowe, ale to chyba niewiele zmienia.

Re: [LISP] Autocad 2021 ciekawostka VSCode

PostNapisane: mar 27, 2020 12:57
przez CADok
badziewiak napisał(a):Nie może zostać wyparty ze względu na ogrom aplikacji lispowych, które działają, a w znacznej części nie będzie komu przepisywać na dynamo. Przypuszczam, że jeśli już coś dodadzą, to jako dodatek a nie zamiast. Same .NETy mają znacznie większe możliwości od lispa i jakoś go nie wyparły. Ok, to nie środowisko skryptowe, ale to chyba niewiele zmienia.

Jeśli rozmawiamy o Auto CAD (w którym rysujemy kreski i wstawiamy bardziej lub mniej skomplikowane bloki) to LISP wystarczy.
Przykładowo LISPem nie można tworzyć/edytować bardziej zaawansowanych obiektów np. tych z Civila 3D. W jakim celu uczyć się Lispa skoro jest to ślepa uliczka. Z jakiegoś powodu w Dynamo jest Python a nie Lisp. Niezintegrowane systemy programowania (C# .net .itp) AutoCAD które trzeba za każdym razem kompilować do nowych wersji i pisać w zewnętrznym środowisku nigdy się nie rozpowszechnią bo jest to uciążliwe

Re: [LISP] Autocad 2021 ciekawostka VSCode

PostNapisane: mar 27, 2020 19:05
przez badziewiak
C++ też nie jest zintegrowany i wymaga kompilacji do każdej wersji, ale mimo to daje kategorycznie największe możliwości programowania autocada, włącznie z obiektami definiowanymi przez użytkownika. Strzelam, że ventpcak jest napisany w C++. Jakoś nie ma widoków na to, żeby C++ został wyparty przez jakikolwiek język skryptowy.
Dlaczego nie nalezy spisywać lispa na straty? Ano przede wszystkim ze względu na ogrom działającego oprogramowania, którego autorzy w jakiejś części już nie są aktywni zawodowo i nikomu nie będzie się chciało przepisywać tego na inną platformę. Lisp - w mojej ocenie - jest na tyle długo z autocadem, że podjęcie decyzji o jego likwidacji to strzał nawet nie w kolano, co w kulki. Autocad bez lispa nie będzie tym samym autocadem. Kropka.

Re: [LISP] Autocad 2021 ciekawostka VSCode

PostNapisane: mar 27, 2020 21:43
przez kojacek
... gdyby był młodszy z dwadzieścia albo trzydzieści lat dyskutowałby. Teraz tylko kąciki jego ust układają się w prawie niewidoczny uśmiech. Ironiczny nieco... ;)

Re: [LISP] Autocad 2021 ciekawostka VSCode

PostNapisane: mar 30, 2020 12:24
przez CADok
kojacek napisał(a):... gdyby był młodszy z dwadzieścia albo trzydzieści lat dyskutowałby. Teraz tylko kąciki jego ust układają się w prawie niewidoczny uśmiech. Ironiczny nieco... ;)


Faktycznie jak starość cie dogania to lepiej nie marnować czasu na Dynamo.