Strona 1 z 1

Plik-SolidWorks-Abaqus

PostNapisane: mar 09, 2017 21:51
przez Dec
Witam serdecznie. Z programu Abaqus wyeksportowałem płaszczyznę w formacie .stl, jako jedyy z formatów który otwiera się w programie SolidWorks, i jest ona nieedytowalna. Czy jest jaki sposób aby ją przerobić a inny format. np. step czy coś takiego? 3D obiect Cnwerter otwiera tą płaszczyznę w w formacie .obj. niestety jej zapis w formatach igs czy .step nic nie daj gdyż Solid nie otwiera tych plików. Ma ktoś jakiś pomysł jak zrobić tą płąszczynę edytowalną? moze ktoś dysponuje innym programem który to przerobi? W załączniku pliki.

Re: Plik-SolidWorks-Abaqus

PostNapisane: mar 09, 2017 23:08
przez bildder
Kolego, mylisz dokładnie pojęcia...płaszczyzna - to coś płaskiego (coś, na czym szkicujemy kontury). A Tobie zapewne chodzi o powierzchnie (ang. surface).

Mając siatkę jaką jest stl można jedynie w odpowiednim dodatku konwertować ją na powierzchnię nurbs i dalej na bryłę. Poza tym po co eksportować z programu CAE do CAD'a geometrię? Raczej robi się to w drugą stronę, mam plik i chcę go obliczyć np. Abaqusie.

Dodatkowo zapewniam Cię, że SOLIDWORKS otwiera wszystkie formaty neutralne, w tym iges, step, parasolid, czy sat. Wydaje mi się (chociaż akurat tego softu nie używałem) że powinna być opcja eksportu do formatu iges, step - ma ją każdy normalny program CAx.

Re: Plik-SolidWorks-Abaqus

PostNapisane: mar 10, 2017 00:18
przez Dec
Tak, to pomyłka. Miałem an myśli powierzchnie.
Masz rację, ale nie do końca. Wygodnie utworzoną w programie CAD geometrie, importowałem do Abaqus'a. Podzieliłem ładnie żeby uzyskać regularną siatkę heksagonalną, przeprowadziłem analizy itd. Ale zrobiłem też optymalizacje topologii. O ile każdą część czy złożenie z pozycji "Assembly" mogę wyeksportować w popularnych formatach bez problemu, o tyle wynik optymalizacji topologicznej mogę jedynie w stl, obj oraz 3dxml.
Pliki w tych formatach konwertowane są w programie 3D Obiect Converter na format stp i igs. Import pliku stp nie daje rezultatów, otwiera się pusty dokument, pewnie błąd przebudowy. Import pliku igs jest możliwy ale wynikiem są połączone liniami punkty.
Topologia jest dość złożona więc ręczne tworzenie powierzchni punkt do punktu jest karkołomne.
Dlatego szukam prostszego rozwiązania.

Re: Plik-SolidWorks-Abaqus

PostNapisane: mar 10, 2017 00:19
przez Dec
A możesz napisać jaki to jest dodatek? może jest wersja studencka licencji czy coś takiego.

Re: Plik-SolidWorks-Abaqus

PostNapisane: mar 10, 2017 00:39
przez Dec
Problem rozwiązany.
Problem był taki że w programie SW przy wybieraniu pliku, nawet gdy sę na niego raz kliknie nic się nie zmienia. Dopiero po wyborze filtru określonego formatu wyświetla się przycisk opcje. I jak tam wejdziemy to mamy wybór między importem pliku stl w formie graficznej, powierzchni i bryły. A domyślnie jet forma graficzna, dlatego tle problemów. No nic kto szuka....