Strona 1 z 1

Inventor. Generator ram i mes.

PostNapisane: cze 12, 2017 17:30
przez bebelebe
Witam.
Modeluję ramę do buggy z wykorzystaniem generatora ram i próbuje na tak wykonanym modelu przeprowadzić analizę naprężeń. I tu pojawia się kilka problemów:
1. Raz na kilka prób uda mi się przeprowadzić analizę (zwykle po zrobieniu modelu od zera), ale zwykle po jakiejś drobnej zmianie wszystko się sypie. Głównym problemem jest błąd: niepoprawna powierzchnia środkowa.
2. Tworząc model, czasem nie mogę przyciąć niektórych profili, pojawia się błąd:
Utworzenie obróbki końców nie powiodło się. Przyczyna nie jest znana. Ponów próbę.
3. Niektóre profile przycinają się prawidłowo (tworzą styk tylko z zewnętrzną częścią drugiego), a w innym przypadku wycinany jest fragment rury kolidujący ze ścianką drugiej (część przycinanej rury pozostaje wewnątrz drugiej).

Moglibyście mi poradzić jak podejść do samego modelu oraz obliczeń w Inventorze, żeby uniknąć podobnych błędów. Czy może korzystniej będzie przesiąść się na SW (ale wolałbym tego uniknąć bo jednak mało na nim pracowałem)?
Za wszelkie rady będę bardzo wdzięczny i z góry za nie dziękuję.

Re: Inventor. Generator ram i mes.

PostNapisane: cze 14, 2017 19:34
przez tomaszjar
1. Model konstrukcyjny w większości przypadków nie nadaje się do obliczeń,
Do obliczeń buduje się inny model, np powierzchniowy, bryłowy uwzględniający np spoiny, model z oddzielnymi bryłami tak aby miedzy elementami zastosować kontakty, itp.

2. błąd: niepoprawna powierzchnia środkowa.
To prawdopodobnie spowodowane jest zamianą konstrukcji bryłowej na model powierzchniowy. Inventor jeżeli uzna że model lepiej jest analizować jako powierzchniowy (płyty, cienkie powierzchnie, blachy, itp) to proponuję zamienię elementów na modele powierzchniowe tworząc tzw powierzchnie środkową. Ale jak każdy automat wszystkiego nie zrobi dobrze. trzeba to ręcznie poprawić i dodać kontakty.

3. Generator ram może pozostawić w modelu po przycięciu "samotne" bryły, pozostałości, usuń to z modelu.

4. jak zrobisz model np z rurek i zamieni się on na model powierzchniowy to w nim zrobisz analizę całości konstrukcji, np naprężenia lub odkształcenia ramy. w takim modelu nie uwzględnisz spoin.

podeślij model poparzę