Strona 1 z 1

[SolidEdge] analiza MES, interpreatcja wyników

PostNapisane: lut 12, 2018 19:16
przez kam012
Witam, zrobiłem analizę numeryczną w programie SolidEdge ST9 i wyszły mi następujące wyniki (screen poniżej)
SOLIDEDGE wyniki dasdsawdw.png
SOLIDEDGE wyniki dasdsawdw.png (12.05 KiB) Przeglądane 448 razy


Jak mam to interpretować? Skąd ta liczba 'e'? Mam rozumieć, że największe odkształcenie wynosi 1,48 mm? Dodam, że gdy wybiorę opcję : 'Pasek kolorów' ---> 'Skala niestandardowa' i wpiszę min: 0 i Max: 1,48. to trochę inaczej wyglądają odkształcenia (tak jak być powinno). Mógłby ktoś potwierdzić, że dobrze robię ewentualnie jaki błąd popełniam?

Re: [SolidEdge] analiza MES, interpreatcja wyników

PostNapisane: lut 12, 2018 19:58
przez NewJoker
Programy do MES lubią notację naukową z e (exponent - wykładnik). Jak masz np. 1,48e+007 to po prostu chodzi o 1,48e7, czyli 1,48*10^7 mm. Bardziej przystępną formę uzyskasz zmieniając jednostki.

Re: [SolidEdge] analiza MES, interpreatcja wyników

PostNapisane: lut 12, 2018 22:09
przez kam012
dzięki za odpowiedź, ale przecież to jakieś kompletne bzdury wychodzą. Odkształcenia w kilometrach. Robię na podstawie takiego artykułu i odkształcenia powinny właśnie wynosić max 2,5 mm.

Re: [SolidEdge] analiza MES, interpreatcja wyników

PostNapisane: lut 13, 2018 00:01
przez NewJoker
Najwyraźniej jest jakiś błąd w analizie. Ale to już musiałbyś wstawić screeny z modelem, warunkami brzegowymi itd. No i ten artykuł dla porównania.

Re: [SolidEdge] analiza MES, interpreatcja wyników

PostNapisane: lut 13, 2018 11:50
przez kam012
dobra dzięki, już jakoś sobie poradziłem. Jeszcze takie pytanie, żeby nie zakładać nowego tematu. Mam koło z wałem, najmniejsze odkształcenia wyszły na wale, natomiast największa wartość naprężeń jest na wale w miejscu zmiany przekroju (łożyskowanie). Rozumiem, że jest to spowodowane sztywnością wału (wał jest utwierdzony w miejsach łożyskowania) ?

Re: [SolidEdge] analiza MES, interpreatcja wyników

PostNapisane: lut 13, 2018 12:40
przez NewJoker
Tutaj też wszystko zależy od modelu i warunków brzegowych, ale jeśli masz taką analizę, że koło z zadanym momentem jest osadzone w środku wału, pomiędzy 2 utwierdzonymi łożyskowaniami to odkształcenia faktycznie powinny być najmniejsze na wale a największe na kole zaś naprężenia największe na części wału pod kołem oraz między kołem a podporą.

Re: [SolidEdge] analiza MES, interpreatcja wyników

PostNapisane: lut 16, 2018 10:34
przez GM System
Skala e+007 to format naukowy szczególnie przydatny dla bardzo dużych lub bardzo małych liczb. Jest pewną odmianą zapisu dziesiętnego pozwalającą umieszczać separator dziesiętny zawsze za pierwszą znaczącą cyfrą. W Twoim przypadku jest to 1,47+e007 czyli przesuwasz przecinek w prawo o 7 miejsc i otrzymujesz 14700000. Jeżeli masz problemy ze skalą wykładniczą to możesz ją zmienić w wynikach na wstążce Pasek kolorów > grupa poleceń Format > pozycja Format:. Domyślnie jest automat, zmień na zmienny (strujesz ilością miejsc po przecinku) lub naukowy. Kwestia interpretacji samych wyników, sprawdź warunki brzegowe czy wszystkie komponenty masz prawidłowo podparte, sprawdź połączenie miedzy elementami.
Wiele porad możesz znaleźć na naszym blogu (blog.gmsystem) lub podczas szkoleń na różnym poziomie zaawansowania do których zapraszam.