Strona 1 z 2

TWORZENIE BRYŁY Z POWIERZCHNI - PROBLEM

PostNapisane: cze 22, 2019 10:55
przez CwaniakzPKSU2
Witam . Pytanie jak w temacie . Dlaczego Solidworks nie chce utworzyć mi bryły z powierzchni ? Spełniam warunek taki że wszystkie powierzchnie są zamknięte . W opcji wstaw-powierzchnie-polcza jest coś takigo jak "utwórz bryłe" i niestety nie da się tego zaznaczyć i utworzyć bryły z tych powierzchni . Znacie jakieś inne sposoby na utworzenie bryły koniecznie z tego proflu ?
Obrazek

Drugie moje pytanie skąd biorą się takie artefakty tzn czemu łuk koloru niebieskiego ktory tworzy dolną krawędź profilu nie łączy się idealnie z krawędzią szarą tej powierzchni na której stoi pionowo profil , skoro ten łuk pochodzi od tej krawędzi Klik na tę powierzchnie oznaczoną szarym kolorem kliknąłem "konwertuj elementy i skopiowałem identyczny łuk do profilu a pomimo to ten niebieski łuk (wcześniej skopiowany z przekonwertowanej powierzchni na linie i łuki ) nie chce sie idealnie pokryć z tym szarym łukiem i pomiędzy nimi jest szpara (oba łuki ten niebieski i szary który pod nim leży są wygięte w płaszczyźnie pionowej ) czy jest możliwość pozbyć się tej wady ?
Obrazek

Re: TWORZENIE BRYŁY Z POWIERZCHNI - PROBLEM

PostNapisane: cze 22, 2019 12:51
przez NewJoker
Powinna być jeszcze osobna opcja Utwórz bryłę. Ale prawdopodobnie chodzi o to, że powierzchnie, które wybierasz przylegają do innej bryły (tej czarnej).

Natomiast co do łuków to czy oba są wygięte w tą samą stronę czy przeciwnie ? Spróbuj zmierzyć położenie środkowego punktu każdego z nich, może to tylko kwestia wyświetlania. Zawsze możesz ręcznie poprawić wygięcie tego niebieskiego łuku.

Re: TWORZENIE BRYŁY Z POWIERZCHNI - PROBLEM

PostNapisane: cze 22, 2019 13:10
przez CwaniakzPKSU2
A nie da sie zrobić tak by dało sie utworzyć z tych powierzchni nowa bryłe nawet jeśli ta bryła (czyli ta czesc ktora NIE JEST podswietlona na obrazku ) przylega do mostka ? (Mostek to czesc zlozona z powierzchni podswietlonych ktore chce przeksztalcic w bryle )

A co do artefaktow , obstawiam wyswietlanie , jesli faktycznie jest to wyswietlanie to da sie to poprawic ? Procesor mkze i zlaby ale grafika quadro p4000 powinna dac odpowiednia jakosc

Re: TWORZENIE BRYŁY Z POWIERZCHNI - PROBLEM

PostNapisane: cze 22, 2019 14:09
przez NewJoker
Pewnie się da, ale musiałabyś chyba utworzyć tam osobną ściankę duplikując powierzchnię czarnej bryły stykającą się z niebieską częścią i potem scalić 2 bryły boolowską sumą.

Zobacz w opcjach programu czy nie ma tam czegoś w stylu wygładzania krawędzi.

Re: TWORZENIE BRYŁY Z POWIERZCHNI - PROBLEM

PostNapisane: cze 22, 2019 15:21
przez CwaniakzPKSU2
A orientujesz się czy da się odsunąc powierzchnie o zerowa odleglosc albo tak by po prostu byla od razu w tym miejscu ? W takim razie bede kombinkwac z powierzchnia ,dzieki

Re: TWORZENIE BRYŁY Z POWIERZCHNI - PROBLEM

PostNapisane: cze 22, 2019 17:12
przez NewJoker
Tak, jak najbardziej można zrobić offset o 0.

Re: TWORZENIE BRYŁY Z POWIERZCHNI - PROBLEM

PostNapisane: cze 22, 2019 22:19
przez bildder
Zacznę od drugiego pytania. Nie ma to nic wspólnego z kartą, w opcjach dokumentu jest coś takiego jak jakość wyświetlania. Trzeba ją zwiększyć (ewentualnie włączyć dokładniejsze wyświetlanie krzywych). Ponadto często tak się dzieje, że po konwersji krawędzi walca szkic wygląda jakby nie przylegał, nie należy się tym przejmować. Przejmujemy się wówczas, jeżeli nie da się zszyć powierzchni. Dlatego w operacji połącz jest na dole opcja kontroli przerw, którą wówczas należałoby zaznaczyć.

A co do pierwszego, koledzy już podpowiedzieli. Najlepiej wyizolować powierzchnie do łączenia i wówczas widzisz przerwy. Albo menu narzędzia > Sprawdź, i kontrola przerw. Dodatkowo krawędzie tzw. otywartych powierzchni mają kolor niebieski, a tych zszytych - czarny (domyślnie).

BTW - jest taka fajna operacja Przecięcie, która pozwala łączyć bryły z powierzchniami bez konieczności konwersji. Ale w sumie nie wiem co to jest i dalej do czego.

Re: TWORZENIE BRYŁY Z POWIERZCHNI - PROBLEM

PostNapisane: cze 24, 2019 14:05
przez CwaniakzPKSU2
Właśnie , chodzi o wyświetlanie po konwersji , normalnie krawędzie sa ostre i przylegają elegancko gdy patrze na samą bryłe a po konwersji lipa . Zrobiłem rowek wszystko ładnie wyszło ale.... promienie pomiedzy odkuwką a zewnętrznymi ściankami rowka ( ale w tej części zwanej mostkiem o długości 10 mm ) nie chcą sie dać zaokrąglić promieniem 1 mm . Ale problem opisze szerzej po 24 . Dzięki za pomoc

Re: TWORZENIE BRYŁY Z POWIERZCHNI - PROBLEM

PostNapisane: cze 24, 2019 20:02
przez bildder
Wrzuć plik, po obejrzeniu wszystko będzie jasne (chyba, że tajne).

Re: TWORZENIE BRYŁY Z POWIERZCHNI - PROBLEM

PostNapisane: cze 25, 2019 01:15
przez CwaniakzPKSU2
https://www.szybkiplik.pl/download/294e ... 29305.html

Chyba ze na prv mogę podelsac bezpośrednio , forum blokuje pliki solida . Zroblem to trochę inna metoda .

Obrazek

zolat linia to krawedz która powinna być zaokraglona promieniem 1 mm z drugiej strony odkuwki to samo .
Pozdrawiam