Strona 1 z 1

CATIA - elementy obrotowe

PostNapisane: sie 01, 2019 21:32
przez gleitmo
Dzień dobry
Podczas tworzenia brył obrotowych (np za pomocą polecenia shaft) powierzchnia boczna zostaje podzielona na dwie części co 180 stopni. Jednak podział ten nie tworzy się w płaszczyźnie szkicu tylko jest obrócony w stosunku do tej płaszczyzny o około 30 stopni.
Pytanie:
Czy istnieje sposób na kontrolowanie tego kąta? Na przykład by podział tworzył się w płaszczyźnie rysunku.
Jest to dla mnie istotne, ponieważ po wyeksportowaniu geometrii do innego programu podział ten zostaje zachowany i powoduje uciążliwe skutki.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Re: CATIA - elementy obrotowe

PostNapisane: sie 06, 2019 11:54
przez catiav5
Nie znam żadnej metody kontrolowania podziału powierzchni obrotowych.
Jeśli standardowa procedura (Rys.1) nie jest do zaakceptowania (z jakiegokolwiek powodu), to zastosuj metodę pkazana na Rys.2.
Rys1.jpg
Rys.1

Rys2.jpg
Rys.2

Re: CATIA - elementy obrotowe

PostNapisane: sie 06, 2019 23:31
przez gleitmo
Dziękuję za propozycję. Ta metoda pomaga w prostszych kształtach. Jednak łatwo wyobrazić sobie przypadki bardziej skomplikowane, np z otworami (w których występuje podobny efekt podziału na połówki) gdy proponowana metoda raczej nie sprawdzi się.
Problem, o który zapytałem wydaje się na tyle oczywisty, że powinno istnieć jakieś rozwiązanie.

Dla porządku wyjaśnię dlaczego jest to dla mnie ważne. Mianowicie bryły eksportuję w formacie IGS i do dalszej obróbki wykorzystuję elementy takie jak punkty i krzywe, które powstają właśnie na styku płaszczyzn (jak w widoku wireframe). Jeżeli te punkty i krzywe powstają w niekontrolowany sposób, to niepotrzebnie komplikują strukturę wireframe.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że jednak istnieje jakaś zmienna/parametr, który pozwala kontrolować podział na połówki.