Strona 1 z 3

Analiza MES - Inventor

PostNapisane: sie 09, 2019 13:20
przez mapcel
Witam, mam kilka pytań dotyczących analizy MES
1. Chce sprawdzić ożebrowanie dachu silosa pod obciazeniem. Zakładam wiązania nieruchome na podporach i zadaje siły na poszczególne komponenty. Zadana siła (przykładowo 500N) jest rozkładana na wszystkie wybrane geometrie czy na kazda płaszczyznę jest przyłożona siła 500N?
2. Podczas przygotowywania modelu zazwyczaj zostawiam sobie odstęp 1-2 [mm] pomiędzy komponentami (na spoinę). Przygotowując taki model do analizy wytrzymałościowej przypuszczam, iż należy model przygotować tak, aby elementy przylegały do swoich sąsiednich ścianek, aby wynik nie był przekłamany?

Re: Analiza MES - Inventor

PostNapisane: sie 09, 2019 13:32
przez NewJoker
Jak zadasz siłę 500 N na kilka powierzchni to zostanie ona równomiernie rozłożona na te powierzchnie (np. przy 2 powierzchniach każda dostanie 250 N). Możesz to sprawdzić przykładając na każdą po 250 N. Wyjdzie to samo.

Lepiej nie zostawiać odstępów, bo automatyczny kontakt wiązany może ich nie złapać. Jest też opcja żeby zwiększyć tolerancję tego kontaktu w ustawieniach analizy.

Re: Analiza MES - Inventor

PostNapisane: sie 09, 2019 17:57
przez mapcel
Ok. Dzięki. Przyjmując cały silos do analizy chcę zadać na dach obciążenie od dodatkowej konstrukcji aby sprawdzić wytrzymałość dachu i scianek bocznych. Dodatkowo na dno zadam obciążenia od wypełnienia. Do obciążenia dna dodać wagę silosu, który znajduje się powyżej dna, a będzie uwzględniony w analizie czy program sam to uwzględni?

Re: Analiza MES - Inventor

PostNapisane: sie 09, 2019 18:20
przez NewJoker
Możesz dodać obciążenie o nazwie Grawitacja (symbol jabłka na liście dostępnych obciążeń). To sprawi, że w analizie uwzględniona będzie masa całej konstrukcji.

Re: Analiza MES - Inventor

PostNapisane: sie 09, 2019 18:30
przez mapcel
Super, bardzo mi pomogłeś, o tym nie wiedziałem. W kwestii odstępów pomiędzy elementami chodzi o opcję kontakty -> tolerancja podczas tworzenia nowego badania (standardowo jest ustawione na 0,1 [mm].

Re: Analiza MES - Inventor

PostNapisane: sie 09, 2019 18:44
przez NewJoker
Właśnie tę opcję miałem na myśli. Daj wartość z zapasem na wszelki wypadek. Ale generalnie lepiej przygotować model do analizy tak żeby nie było odstępów, bo zdarza się, że odległość między powierzchniami jest nieco większa niż się wydawało (lub wynikało z pomiaru) i nawet pomimo zapasu kontakt nie złapie. Wtedy albo się nie policzy, bo wystąpią ruchy bryły sztywnej albo wyniki będą zaburzone. Oczywiście spoin się nie uwzględnia w takich symulacjach.

Re: Analiza MES - Inventor

PostNapisane: sie 10, 2019 10:03
przez mapcel
Dzięki. Podczas analizy zaciekawiły mnie jeszcze dwa zagadnienia:
- wyskoczył mi komunikat "Co najmniej jedna cienka bryła jest przetwarzana jako bryła"
- "Pewne części są wyjątkowo cienkie, trzeba je interpretować z dużą ostrożnością" - wygenerowało taki komunikat dla zwijek z blachy #6, dla blachy #8 nie wskazało takiego komunikatu, a po zakończonej analizie wyniki są dobre, nic nie wskazuje na to, aby była potrzeba zwiększenia grubości ścian.

Co o tym sądzić?

Re: Analiza MES - Inventor

PostNapisane: sie 10, 2019 11:15
przez NewJoker
Chodzi o to, że jak liczysz konstrukcje cienkościenne (np. blachy) zamodelowane jako bryły to musiałbyś mieć bardzo gęstą siatkę żeby uzyskać sensowne wyniki (co najmniej 3 elementy po grubości). Dlatego zaleca się (i program też to doradza) żeby tego typu części liczyć przy pomocy elementów powłokowych. Wtedy pomeshowana jest tylko powierzchnia środkowa blachy a jej grubość jest uwzględniana w macierzy sztywności elementu.

Re: Analiza MES - Inventor

PostNapisane: sie 10, 2019 11:26
przez mapcel
Dzięki. W kwestii współczynnika bezpieczeństwa jaką minimalną granicę przyjmować jako poprawna wartość? Możesz polecić jakąś dobrą książkę dotyczącą MES (najlepiej w polskim tłumaczeniu).

Re: Analiza MES - Inventor

PostNapisane: sie 10, 2019 11:58
przez NewJoker
Współczynnik bezpieczeństwa zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim materiału, ale też warunków pracy konstrukcji. Taka najczęściej przyjmowana średnia wartość to > 3.

Z polskich książek do MES 2 najlepsze to "Metoda elementów skończonych w mechanice konstrukcji" Rakowskiego i Kacprzyka oraz "Zaawansowana metoda elementów skończonych w mechanice konstrukcji nośnych" Rusińskiego.