Strona 1 z 1

Tani CAD 3D

PostNapisane: maja 26, 2016 15:29
przez gouda
Na samym początku proszę sprzedawców o nie wypowiadanie się w tym wątku - wiem, że to pobożne życzenia, ale prosił bym o powstrzymania się od zabierania głosu.
Pytanie kieruję do użytkowników tanich programów CAD 3d (Iron CAD, T-Flex, Alibre czy jak to teraz się nazywa) - w szczególności tych którzy pracowali również w bardziej renomowanych programach średniego kalibru (Solid Works, Solid Edde, Inventor) - co możecie powiedzieć o tych programach? Da się w tym coś zaprojektować? Opłaca się w to inwestować?
Szukam softu do projektowania maszyn - z dobrym modułem do złożeń, modułem blachowym, modułem do ram stalowych i ewentualnie modułem rurowym - powinien też mieć podstawowy moduł MES.
Z góry dzięki za wszystkie komentarze.

Re: Tani CAD 3D

PostNapisane: maja 26, 2016 16:13
przez cashan
Zapomniałeś o jednym waznym graczu :) ZW3D. Moim zdaniem - doskonały do twoich potrzeb.

Re: Tani CAD 3D

PostNapisane: maja 26, 2016 21:31
przez gambolo
Ostatnio testowałem z racji zakupu nowego softu. Niestety jak wszyscy zagonieni inżynierowie nie miałem zbyt dużo czasu by się mocno wgłębić w specyfikę softu.
Na tapecie miałem w sumie 3 softy:
T-flex
Iron-cad
Solid Edge

Z marszu Inventor został odrzucony ze względu na obecną formę licencji.
Inne systemy - nie było czasu na testy (solid works, ptc creo)

T-flex - możliwości ok, zwłaszcza po wygoglaniu filmików oraz po przeglądnięciu tematu tutaj na forum ale dla mnie koszmarnie trudny w przyswojeniu do obsługi.
Wielki plus za pełni parametryczny 2d/3D (edycja modelu z poziomu rysunku).

Iron-cad - całkiem w porządku, fajne narzędzia typu katalogi gotowych kształtów. brak czasu nad zagłębieniem się w pełnie jego możliwości.

Solid Edge - system najlepiej mi znany (od czasu studiów) - w zasadzie wzięty z powodu tego że płynnie przesiadam się na pracę (wdrożenie generalnie jednodniowe by nauczyć się nowego menu). Nie wymagamy w zasadzie zaawansowanego modelowania (brak powierzchiówki): konstrukcje stalowe i pochodne wiec jego możliwości jądra są aż nad wyrost. Obecnie fajna promocja cenowa w CamDivision przy przejściu z systemów Autodesku.

Mało kasy - polecam potestować Iron cada.

Re: Tani CAD 3D

PostNapisane: cze 01, 2016 11:39
przez T-Flex CAD
gambolo napisał(a):T-flex - możliwości ok, zwłaszcza po wygoglaniu filmików oraz po przeglądnięciu tematu tutaj na forum ale dla mnie koszmarnie trudny w przyswojeniu do obsługi. Wielki plus za pełni parametryczny 2d/3D (edycja modelu z poziomu rysunku).

Obecnie możliwe jest pobranie i uruchomienie nowej wersji T-FLEX CAD 15 RC (Release Candidate). Nie jest to jeszcze wersja oficjalna jednak można poznać m.in. nowy dużo bardziej przyjemny w użytkowaniu interfejs. T-FLEX CAD daje dużo większą swobodę modelowania niż jakikolwiek inny CAD z uwagi na bezmodułowe i hybrydowe (2D/3D) środowisko pracy. Posiada również neiograniczone możliwości parametryzacji zarówno szkicu jaki i modeli 3D.

tfx15rc.jpg

Zgodzę się z tym, że na początku może okazać się "trudny w przyswojeniu" jednak to kwestia poznania kilku zasad w nim obowiązujących oraz wyzbycia się niektórych ogólnie przyjętych (jednak niekonieczne najlepszych) przyswojonych nawyków z innych systemów CAD. Wersja 15 ma na tyle dużo zaawansowanych funkcji i możliwości, że spokojnie może konkurować z innymi droższymi i na tą chwilę popularniejszymi rozwiązaniami CAD jak SWX czy INV.

Zachęcam do testów. Wersję testowa można pobrać ze strony: http://www.tflex.pl

Re: Tani CAD 3D

PostNapisane: cze 23, 2016 13:24
przez krzysztofel
Polecam IRONCAD, od 2012 roku działam w nim i jest bardzo rozbudowany dla mechaników w biblioteki i narzędzia znormalizowane (generatory kształtowników, elementów złącznych - śrub, łożysk itp.). W programie można pominąć parametryzowanie, nadawanie wiązań w zespołach bo samo projektowanie jest bardzo szybkie i tego nie wymaga. Opinie możesz sobie wyrobić na głównym forum użytkowników: Link Koniecznie sprawdź wersje PREMIUM :)

Re: Tani CAD 3D

PostNapisane: cze 23, 2016 14:45
przez Mirek999
ZW3D - czy to nie jest chiński produkt?

Re: Tani CAD 3D

PostNapisane: lip 13, 2016 11:47
przez inzmechanik
Chińczycy potrafią też zrobić dobre produkty. Z wymienionych przez autora tematu programów najwięcej miałem do czynienia z Inventorem i Ironcadem.

Skoro Inventor odpadł w przebiegach to nie będę się wypowiadał. Do naszej produkcji (analogiczna do Twojej) wykorzystujemy Ironcada, który w zupełności wystarcza. Najlepiej samemu testować i wybrać. Jeżeli chcesz dam Ci kontakt na pm do przedstawiciela który był u nas.

Najlepiej byłoby przetestować wszystko co jest na rynku na konkretnym projekcie i samemu wybrać, ale nie każdy może czasowo pozwolić sobie na taki luksus.

Całkiem niedawno szukaliśmy dobrego konstruktora i z tym był dużo większy problem niż z samym narzędziem do rysowania :roll:

Re: Tani CAD 3D

PostNapisane: lip 27, 2017 10:38
przez Adrian Dudek
Mirek999 napisał(a):ZW3D - czy to nie jest chiński produkt?


Wikipedia przychodzi z pomocą: https://pl.wikipedia.org/wiki/VX_CAD/CAM. Program ma jądro napisane przez amerykanów. W sumie to był jednym z pierwszych programów tego typu.

Re: Tani CAD 3D

PostNapisane: sie 06, 2017 22:06
przez AB Engineering
Tak naprawdę to pracowałem na różnych programach. Pierwszym był IronCAD, później Catia, Inventor i wreszcie Solid Edge. Tak naprawdę trzeba się zastanowić jaki typ projektów będzie przez Ciebie wykonywany. Czy to będą np. elementy, które będą wykorzystywały podstawowe funkcje typu wyciągnięcie, obrót i np. otwór? Czy np. powierzchniówka? Wszystkie projekty które do tej chwili wykonałem, mógłbym wykonać w każdym z tych programów.