_

[SolidWorks] Wątpliwości przy umocowaniu

Forum o CAE.

[SolidWorks] Wątpliwości przy umocowaniu

Postprzez piter1998_ck » lis 12, 2020 18:06

Dzień dobry,

Piszę w sprawie umocowania konstrukcji jaką jest rama podnośnika. Poniżej znajduje się zdjęcie owej ramy. Zasada 3,2,1 odpada, a Nieruchoma geometria nie jest dobrym umocowaniem takiej konstrukcji, stąd moje pytanie.
Jakie mocowanie tutaj proponujecie?

Umocowanie musi być dodane w osi lub w punktach osi zaznaczonych strzałką, ponieważ to są miejsca w którym konstrukcja się nie rusza w żadną stronę, a jedynie obraca tak aby unieść auto. To jest podnośnik używany w F1.
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
piter1998_ck

Re: Wątpliwości przy umocowaniu

Postprzez NewJoker » lis 12, 2020 18:33

Umocowania powinny odzwierciedlać rzeczywiste warunki pracy konstrukcji, ale dodatkowo muszą być tak zdefiniowane by nie dopuszczać do ruchów bryły sztywnej. Często robi się tak, że rzeczywiste umocowania są definiowane dla powierzchni przytrzymywanej w rzeczywistości a dodatkowo blokuje się wybrany węzeł w jednym kierunku. Można też użyć miękkich sprężyn albo inertia relief. W tym przypadku dałbym jednak pełne utwierdzenie tej rury - obrotu wokół jej osi i tak nie można zostawiać żeby przeprowadzić analizę statyczną. Potraktuj to jako analizę przeprowadzoną dla „stopklatki” z pracy konstrukcji. Licząc na przykład koła zębate też najczęściej jedno blokujesz do analizy statycznej. W zaawansowanych programach jest jeszcze opcja użycia dyskretnej sprężyny albo (lepiej) tłumika do zabezpieczenia wolnego stopnia swobody.
NewJoker

Re: [SolidWorks] Wątpliwości przy umocowaniu

Postprzez bildder » lis 12, 2020 18:45

Jak piszę NewJoker, jeżeli koniecznie musisz inaczej, to wybiera się opcje Użyj geometrii odniesienia i ręcznie blokujesz odpowiednie obroty i przesuwy.
Nie mniej prawdopodobnie nie robiąc nic z tym kierunkiem, będzie komunikat że model jest niestabilny.

Można też wybrać na ścianie cylindrycznej albo zdefiniować tam kołek (w którym pozostaje rotacja, a kierunek w osi jest zablokowany).

Myślę, że trzeba patrzeć na całość a nie jedno miejsce.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
----------------------------
Szkolenia SOLIDWORKS
Podręczniki SOLIDWORKS
Nowy blog SOLIDWORKS
bildder

Postprzez piter1998_ck » lis 12, 2020 19:58

Rozumiem.

Billder, o Geometrii odniesienia" również myślałem, tylko tu pojawia się kwestia takiego ograniczenia stopni swobody, aby nie wyskakiwał komunikat o niestabilnym modelu. Umocowanie stosuję na dwóch końcach osi i nie jestem pewien jak rozłożyć ograniczenia stopni swobody aby umocowanie to było jak najlepszym odzwierciedleniem rzeczywistości.
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
piter1998_ck

Postprzez NewJoker » lis 12, 2020 20:07

Zobacz tutaj: http://help.solidworks.com/2021/English ... Redirect=1

Jest fajnie pokazane (również na dołączonych filmikach) jaki efekt da zablokowanie określonych stopni swobody na danym poziomie geometrii. Ja bym tu zablokował wszystkie kierunki w tej rurce żeby uniknąć problemów z niestabilnościami.
NewJoker

Postprzez piter1998_ck » lis 12, 2020 20:25

Super, dziękuję NewJoker i billder, dalej sobie już poradzę.
piter1998_ck

Powrót do CAE