_

Wentylacja mechaniczna

Rozmowy na różne bardziej lub mniej luźne tematy, nie związane z tematyką innych forów.

Wentylacja mechaniczna

Postprzez obityno » wrz 25, 2017 15:06

Jestem na etapie budowy domu i zastanawiam się nad montażem gruntowego wymiennika ciepła GeoHeat. Moglibyście napisać mi jak dokładnie działa wentylacja mechaniczna?
obityno

Re: Wentylacja mechaniczna

Postprzez gouda » wrz 25, 2017 21:20

Pierwsza podstawowa sprawa - nie inwestuj w gruntowy wymiennik ciepła - to nigdy Ci się nie zwróci - merketingowcy oczywiście będą Ci wciskali różne kity.

Gruntowy wymiennik cippła współpracuje z rekuperatorem. Rekuperator to centralka z 2 wentylatorami i wymiennikiem ciepła (krzyrzowym lub przciwprądowym, choć czasem mogą być dwa wymienniki lub nawet więcej). Zasada działania jest prosta - ciepłe powietrze które z domu jest wysysane przez pierwszy wentylator ogrzewane jest w wymienniku ciepła przez powietrze które wdmuchiwane jest do domu przez drugi wentylator - w ten sposób teoretycznie jesteś w stanie odzyskać ponad 90% ciepła.

Jak działa wymiennik gruntowy - najprostszy wymiennik gruntowy to wymiennik powietrzny - w takim przypadku powietrze które zasysane jest z zewnątrz po przez 1 wentylator zanim trafi do wymiennika ciepła przepływa długą zakopaną w ziemi i pozwijaną rurę gdzie latem od ziemi się chłodzi, a zimą ogrzewa.
Istnieje też inny rodzaj wymiennika gruntowego - wymiennik gruntowy cieczowy np. glikolowy - w takim przypadku w ziemi zakopana jest wężownica w której płynie glikol, a przy rekuperatorzze zamontowany jest dodatkowy wymiennik powietrze/ciecz (glikol) taki układ wymaga dodatkowej pompy obiegowej i jest znacznie droższy.

Jeśli założysz że rekuperator ma wydajność 400-600 m3/h na cały dom szybko uzmysłowisz sobie że nie jest to na tyle duży strumień powietrza aby latem układ taki działał jak klimatyzacja (mały klimatyzatorek ma 2000m3/h). A więc korzyści są małe - możesz sobie łatwo dokłądnie policzyć moc chłodzącą i moc grzejną takiego wymiennika w ściśle określonych warunkach temperaturowych, a w tedy okażę się że jest to inwestycja nieopłacalna.

Oczywiście, jeśli masz dom bardzo dobrze ocieplony i odpowiednio zacieniony i dodatkowo taki układ to faktycznie będziesz w stanie utrzymać w domu w miarę niską temperaturę (choć nie tak niską jak w przypadku klimy), z kolei w zimie przy dużych mrozach, odczujesz bardzo minimalne oszczędności na ogrzewaniu - w praktyce niestety niezauważalne - i tyle.

Podobnie nieopłacalną inwestycją jest pompa ciepła, ogniwa fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne - chyba że akurat uda Ci się załapać na jakąś dobrą dotację.

Rekuperatur też Ci się nigdy nie zwróci, ale akurat to polecam - bo prostu będziesz miał bardziej świeże powietrze - chyba że mieszkasz na śląsku lub w Krakowie gdzie smog 80% dni w roku przekraczaa 300% normy ;p w takim przypadku powietrze z zewnątrz raczej nie będzie świeższe niż te wewnątrz ;P
gouda

Postprzez gambolo » wrz 25, 2017 21:56

To tylko była zakamuflowana reklama.

Ale dzięki Ci gouda - coś nowego sie dowiedziałem :).
gambolo

Postprzez gouda » wrz 25, 2017 22:41

kuuu aa - dałem się nabrać ;) nie zauważyłem linka ;p
ale zrobiłem im antyreklamę ;)
gouda

Postprzez Adek987 » wrz 28, 2017 10:04

Co do uwag o smogu - wydaje mi się, że rekuperator akurat tutaj się sprawdzi. W końcu filtry odsiewają głównie pył, a to największy problem w przypadku powietrza w dużych miastach :)
Adek987

Powrót do Off topic