_

Współpraca gwintu R/Rp (ISO 7/1) i G (ISO 228)

Zagadnienia inżynierskie: problemy w oderwaniu od konkretnej aplikacji.

Współpraca gwintu R/Rp (ISO 7/1) i G (ISO 228)

Postprzez wizdar » wrz 18, 2012 08:24

Niby tych gwintów nie powinno się mieszać, ale od czasu do czasu w dokumentacji spotykam się z tym, że w instalacjach Water Cooling (PN10 - PN16) te gwinty mieszane są ze sobą na wszystkie możliwe sposoby: G w Rp , G w G bez uszczelki czy powierzchni stożkowej oraz R w G. To raczej są pomyłki, ale czasem mam wrażenie, że celowo Rp i G są sprowadzone do G. Może to wynika z tego, że wymiarowo są one prawie identyczne i można wkręcić R w G.

Ciekaw jestem czy macie podobne doświadczenia i jak sobie radzicie z tym w swoich projektach.
wizdar

Re: Współpraca gwintu R/Rp (ISO 7/1) i G (ISO 228)

Postprzez gouda » paź 21, 2012 13:13

Gwinty o których piszesz mają wszystkie taki sam zarys i skok
To standard BSP (BSPP) - gwint rurowy withworta,
Nieważne czy to gwint walcowy czy stożkowy pasuje do siebie. Jest tylko kwestia uszczelnienia.
Żaden gwint sam z siebie nie zagwarantuje szczelności. Połączenie gwintu wewnętrznego walcowego i zewnętrznego stożkowego teoretycznie jednak łatwiej uszczelnić, taśmą PTFE, uszczelniaczem itp., co nie znaczy gdy oba elementy będą miały gwint walcowy to połączenie nie będzie szczelne.

Normy normami...
a w praktyce to jest tak że bardzo często producenci nawet nie podają szczegółowwo czy to jest Rp, czy G czy R, z reguły piszą bardziej ogółnie np BSP 1/2 albo G 1/2, tak jest bardzo często w przypadku różnego rodzaju urządzeń np. pomp itd.

Ważne jest natomiast aby nie łączyć gwintu BSP(P) z NTP, bo te po prostu do siebie nie pasują.
gouda

Postprzez Rzemyk » lis 05, 2012 16:01

Trochę późno, ale może się przydać :

Trochę z teorii, ale wyjaśni też trochę :

"... Gwint G ma kształt walcowy zgodnie z normą EN-ISO 228-1. Gwint R ma kształt stożkowy zgodnie z normą ISO 7-1. W przypadku gwintów o rozmiarze 1/4" są one opisywane jako G1/4 lub R1/4. Gwint zewnętrzny G (walcowy) może być wkręcony tylko w gwint wewnętrzny G. Gwint zewnętrzny R (stożkowy) może być wkręcony w gwint wewnętrzny G lub R ... "

Proszę rzucić okiem na przejściówki które istnieją na rynku : http://www.rectus.pl/sang17.html

Istnieje : REDUKCJA DŁUGA - gwint zewnętrzny stożkowy, gwint wewnętrzny walcowy (R" / G")
W drugą stronę (G" / R") redukcji nie ma, bo nie jest potrzebny gdyż z powyższym można bezproblemowo wkręcić "stożek" w "walca"
Valve Guy
Rzemyk

Postprzez wizdar » lis 05, 2012 20:56

Nie szkodzi, że późno.
Pozostaje kwestia uszczelnienia. Jeśli ktoś oznaczy na rysunku Rp jako G (błędnie) to niekoniecznie będę miał gładką powierzchnię pod uszczelkę.

Z tego co znalazłem gwint walcowy G uszczelnia się na kołnierzu (uszczelka) albo na stożku 60stopni.

Znalazłem na stronce hosemann http://hosemann.pl/?co=products&m1=18&m2=25 końcówkę węża AGR cone (AGRK) która ma też stożek 60stopni - po co? Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mi to wyjaśnił.
wizdar

Postprzez gouda » lis 06, 2012 11:53

W przypadku tych złączek Hosemann'a, uszczelnienie realizowane jest za pomocą dociskanych do sienie powierzachni stożkowych- wewnętrznej z jednej strony - złączka AGR, i zewnętrznej - złączka DKR. To jest po prostu rodzaj śrubunku - złączka DKR ma luźną dociskową nakrętkę po to aby powierzchnie stożkowe podczas dokręcania nie obracały sie względem siebie. W tym przypadku zapewnienie szczelności nie spoczywa na samym gwincie, gwint zapewnia jedynie odpowiedni docisk powierzchni stożkowych (równie dobrze mogły by być to powierzchnie płaskie, np z płaską uszczelka z PTFE, lub oringiem)

Jeśli chcesz zachować szczelność na samym gwincie, musisz zastosować jakiś uszczelniacz np. taśmę teflonową, kleju do gwintów LOCTITE, włókna uszczelniającego, itp.
Sam gwint nigdy nie będzie szczelny!
gouda

Postprzez wizdar » lis 06, 2012 13:50

Co do AGR i DKR to wiem jak się uszczelniaja

Pytałem o tą złączkę http://hosemann.pl/?co=products&act=show&id=102. Czy ktoś wie po co tam jest stożek?

Oznaczenie AGRK tu (hosemann) oznaczane AGR cone thread.
wizdar

Postprzez gouda » lis 07, 2012 10:17

Producent podaje że to jkest złączka do uszczelniania na gwincie - czyli wtedy nawijasz np taśme ptfe na gwint zewnetrzny i wkręcasz w gwint wewnetrzny. Powierzchnie stożkowe można również tu wykorzystać do uszczelnienia o ile [pasują do drugiej złączki. ALbo tak, albo tak innej opcji nie ma.
gouda

Postprzez Rzemyk » lis 12, 2012 14:54

Powiem tak, osobiście, niezależnie od rodzaju gwintu (BSPT/NPT/BSPP) zawsze stosuję uszczelnienia typu Loctite (jeśli mowa tu o produkcie).
W stosunku do połączeń ze szczelnością uzyskiwaną na gwincie (NPT/BSPT) myślałem do niedawna, że to nadgorliwość, jednakże niejednokrotnie są to wymagania stawiane przez klienta.

Osobiście polecam do elementów ciśnieniowych (Ja używam do PN25 - ponadto w specyfikacji produktu jest podany max. gwint) :

Loctite 577 - do elementów wymiennych, tych które w przyszłości mamy zamiar odkręcić.
http://www.loctite.sg/sea/content_data/93780_577EN.pdf

Loctite 586 - klei gwinty praktycznie na stałe, dopiero podgrzanie do około 100-130 stopni Celcjusza, pozwala nam na odkręcenie elementu.
http://technicalsolutions.ru/sites/defa ... 586-en.pdf

Koledzy z US rekomendują do gwintów NPT loctite 569.

Ale to wszystko zależy co uszczelniamy i jakie warunki, bo np. do szybkich prób laboratoryjnych, gdzie mam około 3,5 l/s śmiało stosuję taśmę teflonową, do wszystkich rodzajów gwintów.

Tak więc, ja radziłbym i tak dodatkowo uszczelnić wszystko :)
Valve Guy
Rzemyk

Postprzez ZlecimyObliczenia » sty 02, 2019 10:46

Czy polecacie jakiegoś dostawcę, który nie będzie oferował takich tworków:

- przy złączkach z gwintem wewnętrznym gwint będzie BSPP ( cylindryczny.) DIN 259
- przy złączkach z gwintem zewnętrznym gwint będzie BSPT ( stożkowy.) DIN 2999

Czy to ma jakieś uzasadnienie produkcyjne?

Skręcimy to na zakładzie raz...ale fajnie, żeby można było to rozkręcić i ponownie to skręcić.

Bo wybitnie proszę o oferty o np. redukcja GZ 2''/ GW 1/2'' BSPP, Korek GZ1'' BSPP, Nypel redukcyjny gw zewn
BSPP 11/2-1in a handlowcy mi odpisują powyższą regułką.
ZlecimyObliczenia

Powrót do Warsztat