_

Wybór maszyn - co sądzicie o maszyna Hass??

Wszystko o wytwarzaniu wyrobów.

Wybór maszyn - co sądzicie o maszyna Hass??

Postprzez drgrzybek » kwi 27, 2009 08:22

Witam
Planuje zakup tokarki i frezarki CNC i cenowo pasuje mi frezarka
Hass TM - 3P a tokarka TL -3 HE.
Czy ktoś miał stycznośc z tymi maszynami??
Jak one współpracują z Edge Cam??
Jakie występują z nimi problemy???
Pozdrawiam
drgrzybek

Re: Wybór maszyn - co sądzicie o maszyna Hass??

Postprzez Tielegin » kwi 27, 2009 17:59

W przypadku tych maszyn cena odpowiada jakości. Jeżeli kupisz najtansze modele nie spodziewaj się cudów. Jeżeli chodzi o sterowanie to całkiem w porządku. Dla mnie zaleta HAASa jest duża prostata w obsłudze (przynajmniej frezarek). Bez większego problemu można nauczyć się obsługiwania obrabiarki, wykorzystywania cykli, VQC i innych rzeczy.
Tielegin

Postprzez MYCA » kwi 27, 2009 18:06

drgrzybek napisał(a):Witam
Planuje zakup tokarki i frezarki CNC i cenowo pasuje mi frezarka
Hass TM - 3P a tokarka TL -3 HE.
Czy ktoś miał stycznośc z tymi maszynami??
Jak one współpracują z Edge Cam??
Jakie występują z nimi problemy???
Pozdrawiam

:D Hi,

ja nie mialem co prawda stycznosci z Hass ale mam takie patynko ( dot. frezarki):

robisz pojedyncze detale, male serie czy duze serie. Ja mam Hurco VMX1 i jestem zadowolony. Moge ale nie musze programowac w G-Code.

Pozdr. :) tomek
MYCA

Postprzez John » kwi 28, 2009 08:22

Temat: Doświadczenia z ruchem szybkim G0 - maszyna 3-osiowa

Ruch szybki G0 ze współrz. XY do punktu o innych współrz XY (przyjmijmy stały Z) nie przebiegał po linii prostej tylko sterowanie dzieliło go na dwa ruchy - dodajac punkt posredni boczny (tworząc jakby przyprostokątne).

Nie wpływa to na szybkosc i kolizyjnosc obrobki jesli wszystkie ruchy odbywaja sie na poziomie bezpiecznym nad przygotówka.

Gorzej bylo jak czesc byla skomplikowana (np. forma w srodku z wieloma wypustami, elementami, zebrami) i chcialem zoptymalizwoac sciezke, aby nie było wyjazdów do gory. Wiadomo kerownictwo serce boli jak przechodzi koło maszyny na widok ruchów jałowych. CAM sobie ładnie rozłożył ściezki przejazdowe G0 np. 3 mm wyzej od danego elementu w srodku i go ominal - zarówno we frezowaniu jak i wierceniu wielopoziomowym.

Niestety sterowanie inaczej rozłozyło ruchy szybkie dodajc punkt posredni - co zmianiało trajektorie ruchu na maszynie - bylo to widac juz na symulacji na maszynie na sucho np. przy wierceniu.

Nie udało sie tego rozwiazac przez serwis Haas.

Ja natomiast zrobiłem inny wybieg - w postprocesorze zamiast ruchu szybkiego uzywałem G1 i np przy tym wartosc F10000

Moje doswiadczenie sa z lipca 2008 roku (maszyna chyba z 2007) - byc moze teraz juz to działa na nowszych sterowaniach.
John

Postprzez drgrzybek » kwi 28, 2009 10:17

Qrde
wiedziałem że tak jest jak ma sie ma ograniczony budżet, a tym bardziej że u na s w firmie jest produkcja jednostkowa, wręcz prototypownia:( i slyszałem że haasy nie potrafią trzymać dokładności i wiem to z pewnego źródła:( ehhh
Chciałbym kupić dekla i mieć święty spokój pracowałem kiedyś na 3 deklach i nawet 10 letni śmigał jak przecinak i trzymał wymiary....
A ja będę obsługiwał te maszyny a to co mówi John to potwierdzenie moich obaw... :(
Będę dalej walczył :)
drgrzybek

Postprzez mausses » kwi 30, 2009 00:01

Witam,
u mnie w firmie funkcjonuje frezarka oraz tokarka w/w firmy.
Uważam że firma Hass to najprawdopodobniej najlepszy zakup jeżeli chodzi o stosunek cena-jakość. Jeden z minusów tej firmy z jakim się spotkałem to nie najlepszy serwis.
mausses

Postprzez rafalxfiles » kwi 30, 2009 11:55

Z tymi dojazdami to nie do końca jest tak..
Nie wiem jak na Hasie ale na innych sterowaniach pochodnych Fanuca (Mitsubishi) zmienia się tylko jeden bit w parametrach maszynowych i maszyna śmiga albo tak albo normalnie bez punktów pośrednich.. kwestia serwisu żeby wiedzieli który to bit
rafalxfiles

Postprzez Blemi » maja 03, 2009 20:46

bit czy bajt :)

powiem tak sit straszny

wolałbym jakąś markową używke z niemiec na plecach przytachać
Pozdr
BLemi
Blemi

Postprzez drgrzybek » maja 04, 2009 10:32

Heh :)
Ja też bym wolał markową używkę z niemiec, ale inaczej firma moja nie może kupić jak nowe maszyny, i po wieeelu poszukiwaniach i rozmowach, przy odrobinie szczęścia kupimy ciut lepsze maszyny:)
Pozdrawiam
drgrzybek

Postprzez itechnika » lut 11, 2010 17:42

Powiem tylko tyle.
Nigdy więcej HAAS'a! Serwis do d.. sterowanie ok ale byłoby lepiej gdyby serwis umiał usuwac drobne błędy. sdztywność maszyny też marna. Po 5 latach eksploatacji robimy detale dokładne do 0,1mm. Dokładniejszych już się nie da.
polecam DMU
www.itechnika.pl - Sklep Narzędziowca
itechnika

Następna strona

Powrót do CNC