_

Wycena pracy

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Wycena pracy

Postprzez 26 » lis 10, 2018 16:36

Witam,
posiadam jakieś zapytania o projekt ale nie wiem jak je wycenić.
Czy ktoś zna ceny za roboczogodzinę (lub inną jednostke) dla małego biura z np. Solidem w projektowaniu konstrukcji z blach oraz z ruchomymi czesciami? Rejon - mazowieckie.
Czy ktoś zna wyceny z waszych biur?
Nie chcę przestrzelić z cena ale i nie robić za pół darmo.
Pozdrawiam
26

Re: Wycena pracy

Postprzez cordem » lis 10, 2018 20:52

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi.
Policz godziny pracy, koszty utrzymania sprzętu i dodaj narzut na zysk firmy.
Tak ogólnie ujmując. Resztę musisz niestety wypracować przez doświadczenie.
Na początku będziesz brał albo za mało albo za dużo. Z czasem się nauczysz właściwej wyceny.

Największy problem jest jak zawsze z oceną godzin na projekt.
Im bardziej zawiły i zagmatwany z różnymi możliwymi niespodziankami tym trudniej ocenić, ale to już jak wspomniałem,
praktyka która czyni mistrzem ;)

Good lack!!!
Obliczenia i analizy wytrzymałości
i mechaniki konstrukcji
www.cordem.pl
cordem

Postprzez 26 » lis 10, 2018 23:51

To o czym piszesz nie jest odkrywcze.
Chodzi mi o punkt zaczepienia, który później dostosuje i tak do siebie.
Konkretnie: myślałem o stawce 80zł/roboczogodzinę netto. Czy ktoś umie się do tego odnieść?
26

Postprzez 26 » lis 14, 2018 20:06

Dorzucę jeszcze jedno pytanie:
firma zaoferowała mi zatrudnienie: 5k netto. Warunek jest taki że muszę mieć DG. Oni dokładają do tej kwoty opłaty na ZUS i resztę np. gdy jestem VATowcem. Ile i jak obliczyć czy mi się to opłaci?
26

Postprzez piotrekm13 » lis 14, 2018 20:44

A jak urlop, ubezpieczenie chorobowe, materiały do pracy, oprogramowanie, sprzęt.
A bony na święta też zakładaj że sam sobie kupisz.
piotrekm13

Postprzez mldr » lis 14, 2018 21:06

Ile będzie z tego na rękę sprawdzisz tu: https://samozatrudnienie.kalkulator-plac.eu/oblicz-zysk

A czy się opłaca czy nie to można rozważać mając alternatywny wybór. Ty albo go nie masz, albo się nim z nami nie podzieliłeś.

Swoją drogą patrząc na stawkę to pewnie jesteś świeżym inżynierem, a robota trudna nie jest. Pamiętaj, że działalność = nielimitowana odpowiedzialność. Także nawet jeżeli są to proste sprawy, tanie to i tak koszty bubli mogą przekroczyć przewidywany zysk. Znam kilka osób, które miały/mają własne biura liczące kilkaz- kilkanaście osób, niby doświadczone i obyte, które w ten sposób robią robotę za pół darmo. Bo gdzieś się poslizgneli, powstały koszty i mimo tego, że zleceniodawca miał przewidziany na to margines także stratny nie był, to wykorzystywał ten fakt przy kolejnych zleceniach i jak się biuro projektowe zaczynało stawiać, że czegoś nie zrobią w jakimś chorym terminie to na stole lądowała karna faktura. A że w pośpiechu robi się błędy to karna faktura z projektu na projekt się rolowała.
Ja (ale to ja nie Ty) za 5 k netto bym się w to nie bawił. Chyba, że to ekstra fucha do ogarnięcia na spokojnie po normalnej pracy.
systemy aluminiowe
mldr

Postprzez 26 » lis 14, 2018 21:32

piotrekm13 napisał(a):A jak urlop, ubezpieczenie chorobowe, materiały do pracy, oprogramowanie, sprzęt.

Pracodawca oświadczył, że praca bedzie u niego na jego sprzecie i oprogramowaniu. I też nie wiem jak na to patrzeć skoro będę świadczył usługi projektowe...

mldr napisał(a):A czy się opłaca czy nie to można rozważać mając alternatywny wybór. Ty albo go nie masz, albo się nim z nami nie podzieliłeś.

Alternatywe mam taką, że mogę zostać na etacie za 3,5 i projektowanie prznośników w SW co mnie już nudzi. Brak możliwości na większą kasę raczej...
mldr napisał(a):Swoją drogą patrząc na stawkę to pewnie jesteś świeżym inżynierem, a robota trudna nie jest. Pamiętaj, że działalność = nielimitowana odpowiedzialność.

Tak, młody inż. Tu będą też przenośniki + wagi. Temat do przyuczenia mam nadzieję.

Biorę pod uwagę jeszcze to, że ciężko jest wyrwać w naszej branży na UoP więcej niż 4 z podobnym doświadczeniem jak ja mam. Podczas gdy np. znajomy automatyk -2 lata po studiach wyciąga 7k z opcją na więcej.

mldr napisał(a):Ja (ale to ja nie Ty) za 5 k netto bym się w to nie bawił.

Pytanie brzmi od jakiej kwoty już warto? Badam i pytam kogo się daje jeśli mam okazję ale ci co mają małe biura (do 5osób) wyciągają około 40k netto... Nie mam porównania do pojedyńczych osób na DG.
26

Postprzez gambolo » lis 17, 2018 21:11

Zawrzyj w sobie w umowie klauzule ze projekt, prawa autorskie i odpowiedzialność za błędy przenosisz na zleceniodawce. Będziesz miał z głowy problemy z ewentualnymi problemami jak coś się zawali.
Pozbywasz się w ten sposób praw autorskich i ewentualnie dochodzenia roszczeń z tytułu rażących dysproporcji :P w dochodach twórcy a nabywcy praw (sprawa Sapkowskiego i Wiedźmina) ale za te pieniądze lepiej mieć spokojną głowę.
gambolo

Powrót do Forum CAD