_

Wycena projektu

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Wycena projektu

Postprzez Stańczyk » kwi 21, 2020 17:42

Hej,

Zostałem zapytany za jaką kwotę mógłbym wykonać projekt wózka do pieszych wędrówek przez pustynie czy inne dzikie tereny. Nigdy nie projektowałem za pieniądze, więc nie mam pojęcia ile zawołać. Do projektu dołączyłbym oczywiście rysunek techniczny. W załączniku wrzucam zdjęcie takowego wózka.
Przeglądałem tematy ale nie uzyskałem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi.

Z góry dziękuję za pomocne odpowiedzi i życzę dużo zdrowia!
Załączniki
mateusz-waligora-na-pustyni-gobi_1125644.jpeg
Stańczyk

Re: Wycena projektu

Postprzez Kacper Suchomski » kwi 21, 2020 20:51

W pierwszej kolejności musisz oszacować swój czas pracy.
Jednemu zajmie to 1 dzień, innemu tydzień.

Następnie musisz policzyć amortyzację kosztów pracy. Na przykład w przypadku tygodnia będzie to 0,25 miesięcznych kosztów pracy: cena oprogramowania, ZUS, amortyzacja sprzętu, biura raczej nie wynajmujesz.

Ostatni etapem jest Twoja marża. Musisz wiedzieć ile wart jest Twój czas. To kwestia indywidualna, zależna od doświadczenia. Godzina osoby, która zrobi to w jeden dzień jest warta więcej, od godziny osoby, której zajmie to więcej czasu.

Jak zsumujesz amortyzację kosztów pracy z marżą, to otrzymasz kwotę, za jaką zrobisz projekt.
Chyba, że kupujesz Soft na to jedno zlecenie, wtedy liczysz całość, nie amortyzację.
Kacper Suchomski

Postprzez Stańczyk » kwi 22, 2020 00:04

U mnie sprawa jest bardzo uproszczona, ponieważ jestem studentem. Z racji tego, że należę do koła naukowego, program SolidWorks mam zasponsorowany. Co sprowadza się do tego, że amortyzacja kosztów pracy w ogóle u mnie nie występuję. Nie potrafię określić ile warta jest moja godzina. Wiem, że znajomość środowiska CAD jest wartościowa ale nie wiem na ile. Jestem świeżutki w temacie zarobków na takich programach.
Jestem ciekaw za jaką cenę zrobilibyście taki projekt. Z taką wiedzą odpowiednio pomniejszyłbym (lub powiększył :D) wynagrodzenie o moje kompetencje znając przy okazji wartość projektu. Chcę uniknąć sytuacji, w której podaję nie uczciwą cenę.
Stańczyk

Postprzez gieborywar » kwi 22, 2020 08:43

Tak z ciekawości. Koło naukowe możne świadczyć usługi komercyjne? Wykorzystując licencję studencką programu CAD?:) :?:
gieborywar

Postprzez bildder » kwi 22, 2020 09:44

Potrafisz projektować a nie potrafisz wycenić swojej pracy?
hmmm

Trzeba powiedzieć tyle, ile ten ktoś jest w stanie zapłacić.
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
----------------------------
Szkolenia SOLIDWORKS
Podręczniki SOLIDWORKS
Nowy blog SOLIDWORKS
bildder

Postprzez sturnus » kwi 22, 2020 12:01

Stańczyk napisał(a):U mnie sprawa jest bardzo uproszczona, ponieważ jestem studentem. Z racji tego, że należę do koła naukowego, program SolidWorks mam zasponsorowany. Co sprowadza się do tego, że amortyzacja kosztów pracy w ogóle u mnie nie występuję. Nie potrafię określić ile warta jest moja godzina. Wiem, że znajomość środowiska CAD jest wartościowa ale nie wiem na ile. Jestem świeżutki w temacie zarobków na takich programach.
Jestem ciekaw za jaką cenę zrobilibyście taki projekt. Z taką wiedzą odpowiednio pomniejszyłbym (lub powiększył :D) wynagrodzenie o moje kompetencje znając przy okazji wartość projektu. Chcę uniknąć sytuacji, w której podaję nie uczciwą cenę.

Sponsorowany ale raczej nie do celów komercyjnych :(
A nawet jeśli to ta cena raczej uczciwą być nie może skoro inni płacą za program, bo albo weźmiesz średnią stawkę RG i nie mając kosztów zarabiasz więcej niż legalni użytkownicy, bądź obniżysz jej wartość o te koszty i zarabiasz tyle samo ze znacznie niższą stawką za RG.
sturnus

Postprzez sturnus » kwi 22, 2020 12:04

bildder napisał(a):Potrafisz projektować a nie potrafisz wycenić swojej pracy?
hmmm

Chyba nie. Trzeba powiedzieć tyle ile chcemy zarobić. Klient chciałby za darmo.
sturnus

Postprzez Stańczyk » kwi 22, 2020 13:29

gieborywar napisał(a):Tak z ciekawości. Koło naukowe możne świadczyć usługi komercyjne? Wykorzystując licencję studencką programu CAD?:) :?:

Koła naukowe nie mogą świadczyć usług komercyjnych, nawet z licencją standardową. Co innego prywatna osoba z taką licencją (tak się mi wydaje).
Ostatnio edytowany przez Stańczyk, kwi 22, 2020 14:53, edytowano w sumie 1 raz
Stańczyk

Postprzez Stańczyk » kwi 22, 2020 13:34

Sponsorowany ale raczej nie do celów komercyjnych :(
A nawet jeśli to ta cena raczej uczciwą być nie może skoro inni płacą za program, bo albo weźmiesz średnią stawkę RG i nie mając kosztów zarabiasz więcej niż legalni użytkownicy, bądź obniżysz jej wartość o te koszty i zarabiasz tyle samo ze znacznie niższą stawką za RG.

Taki właśnie miałem zamiar, przez co moja cena stanie się też atrakcyjniejsza.
Stańczyk

Postprzez Stańczyk » kwi 22, 2020 13:36

bildder napisał(a):Potrafisz projektować a nie potrafisz wycenić swojej pracy?
hmmm

Dokładnie tak, nie znam stawki jaka istnieje w środowisku cadowym.
Stańczyk

Następna strona

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących