_

Wymiana podzespołów

Wszystko o działającym (lub nie) sprzęcie w pracy CAD-owca.

Wymiana podzespołów

Postprzez gambolo » mar 06, 2019 14:58

Mam taki sprzęt - w zasadzie już wiekowy ale do tej pory działał w miarę sprawnie do moich potrzeb:
Płyta: ASUS M3N-HT DELUXE
Procesor: AMD Phenom II X4 925, 4 rdzenie 2800Mhz
Pamięć: CM2X2048-8500C5, 4x2GB
Grafika: NVIDIA GeForce 9800 GT

Ostatnio sprzęt mocno się przycina jak przeszedłem na nowego Solid Edge 2019. Chciałbym wymienić kartę graficzną na coś lepszego tylko nie wiem czy jest sens ?
Jeżeli wymiana grafiki polepszy mi wydajność to na co przejść ? Poleci ktoś model w miarę budżetowy?
gambolo

Re: Wymiana podzespołów

Postprzez lokko-1 » mar 06, 2019 17:51

Sprawdź najpierw który podzespół jest najbardziej obciążony podczas pracy, bo może się okazać, że to wina CPU, a nie grafiki. Możesz użyć np. HWiNFO.
Korzystałem z niego robiąc testy, które opisałem tutaj.
Dopisz jeszcze jaki masz dysk - HDD, czy SDD.
lokko-1

Postprzez gambolo » mar 07, 2019 12:53

Pobawiłem się trochę dziś i w zasadzie jest jedna czarna dziura: dysk twardy.
Przy wczytywaniu i zapisywaniu dużych złożeń bufor dysku nie wyrabia i się zapełnia - więc system czeka aż wczyta się wszystko.
Więc w zasadzie można rozważyć zakup dysku SSD i przeniesieniu na niego projektów.

Sama grafika czy procesor nie pracuje zbyt obciążony. Po przekonfigurowaniu ustawień Solid Edge i ustawieniu obsługi grafiki tylko przez kartę graficzną polepszyło się znacznie w wyświetlaniu modeli. Jest duża większa płynność i szybkość reakcji w porównaniu z wczoraj.
gambolo

Postprzez lokko-1 » mar 07, 2019 16:50

Proponuję Ci dysk z pamięciami MLC. W internecie znajdziesz informacje dlaczego właśnie z takimi. Z polecanych może być np. ADATA SU900, GoodRam IRDM Pro.
Oczywiście możesz też brać z kośćmi TLC, ale oprócz mniejszej żywotności dodatkowo transfery spadają gdy dysk jest zapełniony.
Z TLC możesz rozważyć np. Crucial MX500, Samsung 860 EVO.
To są dyski SATA, gdzie max. transfery oscylują w okolicach 560 MB/s, chociaż z Twojej płyty głównej raczej nie uda się takich transferów uzyskać.
Gdybyś miał nowszą płytę to miałbyś o wiele większe pole manewru. Wtedy mógłbyś kupić coś na wypasie - dysk ze złączem M.2 i interfejsem NVMe. Dyski takie uzyskują transfery do 3500MB/s.
lokko-1

Postprzez piotrekm13 » mar 07, 2019 20:44

Ale gdybyś miał odpowiednio dużo RAMu to bufor na dysku by był praktycznie niewykorzystywany. Więc obeszło by się bez szybszego dysku. Chyba że płyta główna już nie przyjmie ci więcej pamięci.
piotrekm13

Postprzez gambolo » mar 07, 2019 22:45

Dysk pewno będzie czekał aż wymienię sprzęt na nowy - co pewnie mnie czeka pod koniec roku. Solid Edge 2019 jest ostatnią wersją która będzie działać na W7, później przesiadka na W10 niestety więc wymienię skrzynkę na nową.
Co do pamięci to ilość jest wystarczająca i jej zużycie jest praktycznie stałe (około 60%). Ale jutro jeszcze pogrzebię w ustawieniach solida i może jak się da to zwiększę mu ilość danych do wczytania.
gambolo

Powrót do Hardware