_

Wymiarowanie odległości między otworami

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Wymiarowanie odległości między otworami

Postprzez begginerStudent » mar 22, 2021 19:58

Cześć,

Zastanawiam się w jaki sposób wymiarować odległości między otworami zwykłymi i pasowanymi (dla części współpracujących) aby zachować odpowiednie odchyłki (zarówno warsztatowe jak i katalogowe). Weźmy na przykład płytkę z (celowo) "porozrzucanymi" otworami zwykłymi, które w zamyśle mogłyby służyć jako otwory luźne pod śruby mocujące płytkę do ramy. Praktycznie lepiej wszystkie je zwymiarować od jednej bazy (np. lewy dolny róg), a nie łańcuchowo, ponieważ wymiarowanie łańcuchowe zwiększy nam odchyłki warsztatowe i przy ostatnim otworze może to być już zauważalne. Czyli praktycznie lepiej to zrobić tak:
2021-03-22_18h20_25.png
2021-03-22_18h20_25.png (11.57 KiB) Przeglądane 353 razy


Ale teraz wyobraźmy sobie, że tych otworów jest dużo więcej i nie są zorganizowane w jeden konkretny szyk, tylko wciąż "porozrzucane". Wtedy wymiarowanie od jednej bazy może zająć masakrycznie dużo miejsca. Więc czy nie lepiej zwymiarować to łańcuchem jak poniżej?
2021-03-22_18h19_00.png
2021-03-22_18h19_00.png (5.3 KiB) Przeglądane 353 razy


Następna kwestia - załóżmy, że w płytce są teraz 4 otwory pasowane H7 pod słupki prowadzące. Dla elementów współpracujących i pasowanych określamy odchyłki katalogowe, a nie polegamy na warsztatowych. Więc jak rozumiem wymiarujemy je najlepiej od tej samej bazy, ale w oderwaniu od pozostałych. I to samo pytanie: Czy lepiej zrobić to od jednej bazy unikając wymiarowania łańcuchowego jak poniżej?
2021-03-22_18h37_58.png


Czy może lepiej zastosować jednak wymiarowanie łańcuchowe jak poniżej?
2021-03-22_18h31_18.png


Bardzo Was proszę o rozwianie wątpliwości i wyjaśnienie oraz naprostowanie potencjalnych błędów zawartych w treści pytania i rysunkach :D

Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Humanum errare est.
begginerStudent
 
Posty: 23
Dołączył(a): kwi 14, 2019 16:21

Re: Wymiarowanie odległości między otworami

Postprzez mrpl » mar 22, 2021 21:07

Proponuję to zwymiarować z użyciem GD&T (tolerancja pozycji) i wtedy układasz łańcuch wymiarowy tak jak Ci wygodnie, liczy się odniesienie do baz a nie jak masz poprowadzone wymiary.
Sposób wymiarowania który pokazałeś już przechodzi do lamusa, poczytaj sobie ten temat:
wymiarowanie-t115370.html
mrpl
 
Posty: 200
Dołączył(a): kwi 05, 2011 01:40

Re: Wymiarowanie odległości między otworami

Postprzez begginerStudent » mar 27, 2021 19:53

Dzięki wielkie za odpowiedź i linka! Dyskusja w poście z linka jest bardzo obszerna i będzie można się wiele nauczyć :D

Pozdrawiam!
Humanum errare est.
begginerStudent
 
Posty: 23
Dołączył(a): kwi 14, 2019 16:21

Re: Wymiarowanie odległości między otworami

Postprzez CFA » mar 30, 2021 08:51

begginerStudent napisał(a):Dzięki wielkie za odpowiedź i linka! Dyskusja w poście z linka jest bardzo obszerna i będzie można się wiele nauczyć :D


Poczułem się wywołany tym linkiem, bo rzeczywistość nadal jest taka, że nic nie przechodzi do lamusa :-). Do autora wątku: jak już się nauczysz definiować części z użyciem tolerancji położenia/pozycji to i tak najistotniejsza będzie funkcja jaką pełnią konstrukcyjnie te otwory i odpowiednie odchyłki przyjmiesz stosownie do tego jak to ma działać i tak to zwymiarujesz. Przecież jak w tych dziurach będziesz montował jakieś zaczepy opierające się o krawędź i dokręcane w otworze, to dla każdego otworu będziesz chciał mieć odpowiednią odległość od krawędzi. A jak masz tam jakieś klocki mocowane z konkretnym rozstawem,
to zależy Ci na odległości otworów parami dokładnie a od brzegu mniej. Użycie GD&T nie sprawi automatycznie, że część stanie się poprawna technologicznie. Jeśli konstruktor nie widzi co jest w części ważne, to nie pomoże zarzucenie rysunku odchyłkami.
CFA
 
Posty: 211
Dołączył(a): lis 16, 2009 23:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wymiarowanie odległości między otworami

Postprzez mrpl » mar 30, 2021 11:40

CFA, piszesz tak jakby wymiarowanie liniowe pozycji cech (wymiarami z tolerancją) dawało tu jakieś większe możliwości niż GD&T, kiedy jest dokładnie odwrotnie. Chociażby tolerowanie w stanie maksimum materiału, co daje zwykle mnóstwo dodatkowej tolerancji dla produkcji, nie pogarsza funkcjonalności konstrukcyjnej, a wymiarowanie liniowe po prostu takiej możliwości nie daje. Można brnąć w te archaizmy, ale to droga donikąd, z punktu widzenia konstrukcyjnego to dokładanie sobie roboty przy jednoczesnym pozbywaniu się kontroli nad projektem, z punktu widzenia technologicznego to zbędne zawężanie tolerancji. Potem zaczynają się rozkminy jak u kolegi i koniec końców, okazuje się że ślęczysz nad czymś, co z użyciem GD&T już dawno było by zrobione i miałbyś pewność że jest ok, a Ty nie jesteś nawet w połowie a i tak koniec końców nie będzie szans na to że wygenerujesz dokumentację wg której, jeśli coś się nie zmontuje albo nie zadziała będzie oznaczać błąd wykonawczy a nie konstrukcyjny.
mrpl
 
Posty: 200
Dołączył(a): kwi 05, 2011 01:40

Re: Wymiarowanie odległości między otworami

Postprzez CFA » kwi 05, 2021 10:00

mrpl napisał(a):CFA, piszesz tak jakby wymiarowanie liniowe pozycji cech (wymiarami z tolerancją) dawało tu jakieś większe możliwości niż GD&T, kiedy jest dokładnie odwrotnie.


Akurat nie preferuję żadnego sposobu wymiarowania. Zwracam uwagę, że sposób wymiarowania i tolerowania zależy od cech konstrukcyjnych. Jeśli konstruktor wie jak to ma działać i jakie pełni funkcje, to wie na jakich wymiarach mu konkretnie zależy
i gdzie ma nałożyć wymagania a gdzie są zbędne. Dlatego w przykładzie, który opisuje autor wątku nie będzie lepiej jak zmieni wymiarowanie od krawędzi na takie pomiędzy otworami czy też jak korzystając z GD&T wstawi jakieś wymagania bez zrozumienia, bo prawidłowe zwymiarowanie/stolerowanie jest wynikiem zrozumienia cech konstrukcyjnych a nie umiejętności kreślarskich.
CFA
 
Posty: 211
Dołączył(a): lis 16, 2009 23:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wymiarowanie odległości między otworami

Postprzez mrpl » kwi 05, 2021 11:07

Nie możesz zakładać, że jeśli ktoś używa GD&T to zrobi to bez zrozumienia cech konstrukcyjnych, natomiast jeśli wymiaruje bez GD&T to robi to już ze zrozumieniem. Zrozumienie tego co się dzieje z cechami na detalu bez GD&T jest dużo, dużo trudniejsze i nie masz możliwości oceny co tak naprawdę się stanie, bo możliwości, wzajemnie się wykluczających jest sporo. Zdziwiłbyś się, jak banalnie proste wzory w przypadku stosowania GD&T, są na dobór tolerancji otworów w takich blaszkach kiedy coś w te otwory montujesz (przykładowo, śruby). Zdziwiłbyś się też, w jak dużej części światowego przemysłu konstruktor w ogóle nie dobiera tolerancji, a warunki konstrukcyjne, a decyzję od czego bazować, jak prowadzić wymiary, jakie dobrać wartości tolerancji wylicza kreślarz (wylicza, a nie dobiera na "oko" jak 90% konstruktorów w Polsce).
mrpl
 
Posty: 200
Dołączył(a): kwi 05, 2011 01:40

Re: Wymiarowanie odległości między otworami

Postprzez CFA » kwi 05, 2021 14:54

mrpl napisał(a):Nie możesz zakładać, że jeśli ktoś używa GD&T to zrobi to bez zrozumienia cech konstrukcyjnych, natomiast jeśli wymiaruje bez GD&T to robi to już ze zrozumieniem. Zrozumienie tego co się dzieje z cechami na detalu bez GD&T jest dużo, dużo trudniejsze i nie masz możliwości oceny co tak naprawdę się stanie, bo możliwości, wzajemnie się wykluczających jest sporo. Zdziwiłbyś się, jak banalnie proste wzory w przypadku stosowania GD&T, są na dobór tolerancji otworów w takich blaszkach kiedy coś w te otwory montujesz (przykładowo, śruby). Zdziwiłbyś się też, w jak dużej części światowego przemysłu konstruktor w ogóle nie dobiera tolerancji, a warunki konstrukcyjne, a decyzję od czego bazować, jak prowadzić wymiary, jakie dobrać wartości tolerancji wylicza kreślarz (wylicza, a nie dobiera na "oko" jak 90% konstruktorów w Polsce).


Nie dałem takiego założenia. Z pytania autora wynika, że on nie wie czego potrzebuje i tym samym z jakiej metody by nie skorzystał, to i tak zwymiaruje/stoleruje źle. Z moich kontaktów z przemysłem wynika, że 90% konstruktorów (nie tylko w Polsce) nie orientuje się czego wymagać w warunkach konstrukcyjnych a co dopiero oczekiwać od nich znajomości technologii i możliwości, które techniki co dają. Jak kończyłem studia jako konstruktor, to o technologii nie miałem żadnego pojęcia. Do opanowania czy zrozumienia tego potrzeba kilku lat praktyki na styku projekt-wykonanie. Na początku swojej kariery większość dokumentacji wykonywałem techniką ctrl C+V (wtedy transparent, żyletka, tusz) i przenosiłem większość błędów do nowych wyrobów. Dziś to samo robi się w większej skali, bo jest więcej możliwości obróbki modeli 3D. W sumie wśród osób, które odpowiadają za dokumentację wykonawczą w kilku firmach znałem tylko jednego konstruktora, który potrafił ocenić czego potrzebuje i jeszcze dopasować to do możliwości technologii z korzyścią dla firmy. Kiedyś pamiętam taki przypadek, że otwór przelotowy około 200mm długi, przez detal ustalono na 12H7 i detal kosztował dużo, bo cięty drutem - a po konsultacji okazało się, że tamtędy jakiś kabelek do sterowania biegnie :-)
CFA
 
Posty: 211
Dołączył(a): lis 16, 2009 23:20
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wymiarowanie odległości między otworami

Postprzez mrpl » kwi 05, 2021 15:35

Ja odnośnie GD&T pisalem w kontekście tego, aby zasiać autorowi ziarno zainteresowania tematem, bo po prostu brnięcie w archaiczne metody uważam za stratę czasu - na jego pytania, które wynikają z zastosowanych metod, nie ma dobrych odpowiedzi.
mrpl
 
Posty: 200
Dołączył(a): kwi 05, 2011 01:40


Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników