_

Wymiarowanie powierzchni stycznych

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Wymiarowanie powierzchni stycznych

Postprzez Kownacki » maja 17, 2019 19:12

Cześć, jak należy wymiarować elementy o ścianach stycznych do okręgów, podobne do tego ze zdjęcia? Tak jak to jest zwymiarowane, gabaryty od przedłużonych krawędzi ścian, odległość między płaszczyznami ścian równoległych+kąt, czy może jeszcze inaczej? Dodatkowo, jak na wymiarowanie wpłynęłoby, gdyby zaokrąglenia R25 nie były współśrodkowe z otworami gwintowanymi?

Jakie błędy w wymiarowaniu tego detalu byście wytknęli?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
Załączniki
Shaft.jpg
Kownacki

Re: Wymiarowanie powierzchni stycznych

Postprzez sturnus » maja 17, 2019 20:15

Wymiarować tak jak na rysunku, Gdyby zaokrąglenia R25 nie były współosiowe z otworami gwintowanymi należało by dodoać wymiar, bądź pomiedzy środkami tych łuków, bądź po zawnętrznym gabarycie.

Błędy: brak osi otworów w przekroju A-A, a widoku detalu widać zaokrąglenie lub fazę cylindrów a na przekroju brak tego. I w widoku aks. usunąłbym krawędzie styczne - nie jest to błąd ale rysunek byłby bardziej czytelny tym bardziej że na widoku A-A usunąłeś je. Konsekwentnym trzeba być :-).

Pozdrawiam
sturnus

Re: Wymiarowanie powierzchni stycznych

Postprzez Kownacki » maja 17, 2019 23:09

Dzięki za odpowiedź!

Co do osi w przekroju - fakt. Bawiłem się przekrojami w Inventorze, próbowałem zrobić odpowiednio zaznaczony półwidok-półprzkrój (bez wydłużenia oznaczenia płaszczyzny przekroju na całą długość widoku jak na screenie) i jak się okazuje nie da się...koniec końców zapomniałem o osiach :D

Zarówno widok izometryczy, jak i pozostałe zostały wygenerowane z modelu 3D. Wszystkie zaokrąglenia wynoszą 2mm (wiem, z uwagą się nie zgadza),screen jako jpeg wrzuciłem i mogą być po prostu słabo widoczne ale są w przekroju.

Co do krawędzi stycznych - nie usuwałem ich w półwidoku :O tak zostały wygenerowane. Byłem skupiony raczej na kwestii samego wymiarowania w tym wypadku i nie przywiązywałem uwagi do tego, choć przez chwilę przeszło mi przez myśl usunięcie ich w izometrii. Swoją drogą, to chyba można je usunąć tylko ręcznie jedna po drugiej w Invenotorze, muszę to sprawdzić.

Jeszcze raz pięknie dziękuję!

P.S.
Jeszcze jedno pytanie: gdy mamy płaszczyznę przekroju przechodzącą, tak jak w wypadku tego otworu gwintowanego, przez oś otworu, to jaką linią powinniśmy narysować ten fragment? Gdyby to był półprzekrój np. wałka z otworem osiowym, to byśmy rysowali przez całą długość wałka linię grubą falistą i w zależności, czy na danym fragmencie "przykrywałaby" przekrój czy nie to by była widoczna oś otworu albo nie. W tym wypadku jestem trochę skonfundowany.
Kownacki

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących