_

Wymiarowanie

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Re: Wymiarowanie

Postprzez mrpl » wrz 30, 2020 09:40

Oczekujesz że Ci to streścimy i opracujemy, zamiast samemu sobie tą normę przeczytać i porównać?:)
mrpl

Postprzez paszkot » wrz 30, 2020 13:36

Dziękuję za odpowiedź.
Nie miałem jeszcze w rękach nowszego wydania normy,
i nie ja decyduję o zakupach norm, ale dowiedziałem się
dzisiaj, że koledzy z innego działu mają tę normę więc może mi pożyczą.
Do zadania pytania skłoniła mnie właśnie ta dyskusja.
A po takiej długiej dyskusji to jeszcze może parę zdań ktoś napisze
na temat najważniejszych zmian i kierunku w jakim to zmierza.
Szczegółowego streszczenia nie potrzebuję - parę zdań więcej
niż to, co już było powiedziane i ponad to, co jest w streszczeniu na stronie PKN-u.
Może się to przydać przecież nie tylko mnie ale i innym osobom.
Na a sam temat - to temat rzeka.
paszkot

Postprzez mrpl » wrz 30, 2020 16:03

Ja się nie podejmę bo nie jestem specjalistą od ISO, natomiast jeśli chodzi o ASME, to wyszli naprzeciw takim potrzebom i po prostu w najnowszej rewizji napisali co zmienili i dlaczego.
mrpl

Postprzez sad_madman » lis 29, 2020 20:18

mrpl napisał(a):Norma ASME Y14.5 definiuje gd&t, wszystko inne to tylko powielanie tego co w tej normie jest, na inne sposoby. W ISO norma 1101, ale to już nie GD&T tylko GPS;)

To ja się trochę już pogubiłem. Czytając ten temat człowiek dochodzi do wniosku że GD&T to filozofia rysunku technicznego. Jednak ogólnie jak szuka informacji od GD&T to ciężko ma na pierwszy rzut oka dostrzec różnice... Macie może gdzieś jakieś przykładowe porównanie (w postaci np. rysunku) GPS względem PN ?
sad_madman

Postprzez mrpl » lis 30, 2020 01:38

Po co porównywać cokolwiek do PN? PN to przestarzałe normy, a PN-ISO to ISO przetłumaczone na polski.
GD&T można rozumieć na dwa sposoby - Wymiarowanie i tolerowanie geometryczne (czyli właściwie cała sztuka definicji produktu), albo wymiarowanie i tolerowanie geometryczne wg ASME Y14.5 - czyli symboliczny język opisujący geometrię który powinien być intepretowany wg tej normy. Pisząc poprzedni post, miałem na myśli to drugie, bo w ISO, caly ten język nazywa się GPS (Geometrical Product Specification).
Jak już coś porównywać to aktualne ISO do ASME, bo porównywać PN do obecnych norm to jak porównywać wóz z koniem do samochodu.
mrpl

Poprzednia strona

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących