_

wyszukiwanie i tagi

Różne sprawy tyczące się tego forum, jego moderacji, zakładania nowych subforów, skarg, zażaleń i pochwał. Miejsce spotkań z administratorami forum.

wyszukiwanie i tagi

Postprzez kwaart » cze 19, 2016 21:19

Witam.
Ostatnio szukałem wypowiedzi o "polach" w znaczeniu angielskim "field". Jako Polak na polskim forum wpisałem "pole" otrzymałem 118 stron do przejrzenia. A że jestem maniak, przeglądałem wszystkie kilka godzin. Większość z nich dotyczyła "pola powierzchni" a nie wiele "pole"="field".
Przyszło mi do głowy, aby w celu uporządkowania wątków, bo wyświetlane są wszystkie jak leci wg. aktualności, wprowadzić jakieś podgrupy/działy tematyczne lub tagowanie wątków. Co do systematyki to najprostrza, jaka mi przychodzi od razu do głowy, to wg. elementów rysunku, komend/poleceń, lispy, bloki (zwykłe i parametryczne), import/eksport/udostępnianie/druk.
Zrozumiem, jeśli to przekracza możliwości techniczne forum.
Pozdrawiam i dobrego dnia, kwaki z kwaart :)
Pozdrawiam i dobrego dnia, kwaki z kwaart [AC2008PL]
kwaart

Re: wyszukiwanie i tagi

Postprzez Tyomex » cze 20, 2016 10:22

Jeśli chodzi o przenikanie angielskiego do nazewnictwa w AutoCadzie to się tego nie uniknie. Program ma jądro w języku angielskim i nawet polskie wydania mają możliwość wprowadzania komend po angielsku, z dolną kreską " _ ".
Jeśli chodzi o tagowanie to kto miałby to robić, pewnie ten kto zakłada nowy wątek, bo tych już istniejące to raczej nikt nie będzie aktualizował.
A szukać to trzeba niestety się nauczyć, jak zauważyłeś, że lepsze wyniki daje wpisanie słowa "field" to trzeba było go używać. Ewentualnie zastosować obie nazwy w celu zawężenia wyników. Jak chcesz czytać 118 stron wyników to już tylko Twoja wina, że nie potrafisz zawęzić wyników poszukiwań. Trzeba próbować różnych słów, czasem kilku na raz, albo inaczej formułować zapytania. Generalnie tak jak przy używaniu AutoCada, tak samo przy wyszukiwaniu trzeba trochę pomyśleć.

Poza tym jako Polak proponuję zacząć od pisania poprawną polszczyzną, szczególnie, że edytor zaznacza błędy. Słowo "najprostrza", pisze się trochę inaczej, podobnie słowo "nie wiele" - pisze się łącznie, chociaż tego już edytor nie wyłapie.
Tyomex

Postprzez kojacek » cze 20, 2016 10:52

Wydaje się że nie tylko nomenklatura cad-owa, tworzy tutaj ograniczenia. Sam język polski daje tutaj także całkiem niezłe możliwości. Wspomniane tu POLE na przykład. Może być wszak uprawnym, magnetycznym, minowym, bitwy, danych, do popisu, do rozwoju, jak również figury (czyli polem powierzchni). A to ostatnie (czyli POWIERZCHNIA), też ma swoje znaczenia. Choćby tylko jezdni, globu, materiału i (aby zatoczyć koło) na przykład powierzchnią pola... także.
Rzekomo Krakusy wychodząc na zewnątrz budynku, wychodzą na... pole
To i tak tylko powierzchowne spojrzenie ;)
kojacek

Postprzez kwaart » cze 22, 2016 03:02

Do Tyomex'a: Dobrze czasem spotkać ludzi będących doskonałymi purystami językowymi. Jako, że jestem z Wrocławia, to pochwalę przez Panem Miodkiem. :)
A szukać to trzeba niestety się nauczyć, jak zauważyłeś, że lepsze wyniki daje wpisanie słowa "field" to trzeba było go używać. Ewentualnie zastosować obie nazwy w celu zawężenia wyników."

Tak też zrobiłem bez twojej rady i niestety nie mam poczucia mojej winy w tym względzie. A rada, by: "zastosować obie nazwy w celu zawężenia wyników" wydaje mi się mało logiczna. Jest nie konsekwencją stosowanie w jednej wypowiedzi obu słów, choć patrząc po wynikach "pole" i "field" (raptem o ok.58 zamiast 118 :) ), to można być zaskoczonym. Może tu taka specyfika, którą muszę w przyszłości uwzględniać.
O tagowaniu wstecznie nawet nie myślałem. Jeszcze trochę myślę, choć nie każdy ma taka samą ścieżkę myślenia.
Nie jest wstydem uczyć się, nawet do śmierci, lecz bardziej brak skromności.

Do kojacka'a:
Dobrze, że nie używamy języka japońskiego, bo tam wyrazów bliskoznacznych i wieloznacznych kontekstowo jest o wiele więcej. :lol:
"Na pole" wychodzą nie tylko Krakusy ale chyba też Poznaniaki. Ot bogactwo polskiego języka. :)

Stąd pomysł tagowania. Może gdyby była taka możliwość, to by się przyjęło.
Pozdrawiam i dobrego dnia, kwaki z kwaart [AC2008PL]
kwaart

Powrót do Administracja forum