_

Wytrzymałość ceownikow

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Wytrzymałość ceownikow

Postprzez Krzysiek1922 » paź 18, 2019 13:34

Witam mam pytanie a zarazem prośbę do znawców tematu o obliczenie wytrzymałości dwóch skreconych w murze ceownikow. Ceowniki 80x40x4 ZG o długości 1,3 m długości zamurowane w ścianie po 15 cm z każdej strony skręcone czterema pretami fi 12 między nimi będzie cegła 10 cm. Czy takie ceowniki wytrzymają nacisk powiedzmy 600 kg? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
Krzysiek1922

Re: Wytrzymałość ceownikow

Postprzez NewJoker » paź 18, 2019 14:20

Mógłbyś załączyć zdjęcie jakiegoś bardzo prostego (nawet odręcznego) schematu tej konstrukcji ? Nie znam się na rozwiązaniach stosowanych w budownictwie a żeby to policzyć trzeba wiedzieć co jest jak połączone (gdzie są te pręty itd.). Tym bardziej, że pewnie nie obejdzie się bez MES-a.
NewJoker

Postprzez Krzysiek1922 » paź 18, 2019 14:39

Witam ma to wyglądać coś takiego w przekroju typowe nadproze. Poprostu nie wiem czy mogę zastosować takie ceowniki do małej ściany czy muszę kupić mocniejsze.
Załączniki
nadproże-z-ceownika.jpg
Krzysiek1922

Postprzez NewJoker » paź 18, 2019 15:30

Z bardzo uproszczonej analizy MES (bez uwzględnienia zamurowania i połączenia ceowników) wychodzi ledwie 17 MPa naprężenia i 0,17 mm przemieszczenia. Także powinno bez problemu wytrzymać jeśli uwzględnimy te pominięte czynniki.
NewJoker

Postprzez Krzysiek1922 » paź 18, 2019 17:42

Dziękuję bardzo za odpowiedź i poświęcony czas. Może powiem o co chodzi chce wzmocnić nadproze nad drzwiami wiatrołapu gdyż w tej chwili prawdopodobnie jest tam ze cztery pręty w spoinie między cegłami które robi za nadproze. A chce go poszerzyć po 6 cm na stronę plus 5 do góry. Nad otworem jest rzed cegły max 20 cm a a potem strop pełniący rolę dachu nad którym jest dach już nowy ale spiera się na tej ścianie co jest otwór. Stropma wymiary 2x 5 metrów i leży na trzech ścianach dwie maja 1,5 metra a jedną 4 metry z czwartej strony prawdopodobnie jest zakotwiczony do ściany domu. Więc liczę że strop ma wagę około max 4 tony l. Nie wydaje mi się by nadproze większy ciężar musiało przenosić. Murarz ktorego opini zasiegalem pokusił się o stwierdzenie że można na dziurę wykuc i wstawić gotowe nadproze. Ja bym wolał wmurowac owe ceowniki. Nie wiem czy łatwo to wytłumaczyłem może większy tam ciężar jest nie wiem. W załączniku dodam zdjęcie. Na forum budowlanym prawie nikt nie pomógł. Dziękuję bardzo za odpowiedź i miłego weekendu życzę.
Załączniki
20191018_173823_resize_58.jpg
Krzysiek1922

Postprzez NewJoker » paź 18, 2019 18:08

Nie ma sprawy. Generalnie w tym przypadku najlepiej by było skonsultować się z kimś kto ma praktyczne doświadczenie w branży budowlanej. Ktoś taki pewnie będzie w stanie to ocenić "na oko" bez obliczeń. Symulacje w tym przypadku muszą być albo bardzo uproszczone (tak jak moja zgrubna ocena wytrzymałości) albo bardzo rozbudowane z uwzględnieniem wszystkich elementów, kontaktem itd. Takich rzeczy praktycznie się nie liczy w zwykłych programach do MES (może programy dla budownictwa jak np. ROBOT Structural Analysis mają jakieś lepsze metody). Pewnie są też na to normy i uproszczone metody obliczeń analitycznych. Niestety mogę się tylko domyślać, bo budownictwo to nie moja działka, ale są pewne analogie do branży budowy maszyn.
NewJoker

Postprzez Krzysiek1922 » paź 18, 2019 21:35

No na pewno ktoś wyliczy pewnie kierownik budowy. Jak Pan widzi pytałem murarza co ma firmę i buduje domy to mówi by mu jie zawracać gitary blahostkami a kierownik budowy wziąłby pieniądze na oko powiedział by co zrobić i co dać i nie liczył by pewnie nie wspominając że kazał by załatwiać milion formalności a biorąc firmę budowlana owa firma zrobiła by to byle zrobić bez obliczeń itd. Tyle polska teoria bardzo mi Pan pomógł jestem wdzięczny. Jeśli mogę mam pytanko o to ile takie ceowniki orientacyjnie są w stanie ciężaru wytrzymać zamurowane w murze jakbym chciał coś powiesić na nich. Pozdrawiam
Krzysiek1922

Postprzez NewJoker » paź 18, 2019 23:35

Z tych samych uproszczonych obliczeń co poprzednio wychodzi mi, że takie 2 ceowniki powinny wytrzymać ponad 3 tony. To są bardzo zgrubne szacunki, ale na szczęście pominięte w nich elementy raczej wzmacniają konstrukcję a nie ją osłabiają, także w rzeczywistości powinna wytrzymać znacznie więcej (chyba że mur podda się wcześniej, tego nie sprawdzałem). Niemniej jednak warto się jeszcze rozejrzeć na forach budowlanych (jak nie polskich to zagranicznych, np. eng-tips i ich dział Structural engineering), chociaż i tak będzie Pan to robił na własną odpowiedzialność. Warto na wszelki wypadek dać duży zapas wytrzymałości żeby coś się nie posypało.
NewJoker

Postprzez Krzysiek1922 » paź 19, 2019 07:49

Pisze Pan że warto dać zapas to znaczy że dać mocniejsze ceowniki?. Jasna sprawa ze sam robię i odpowiadam ale wiadomo nie po to robię by to zawalic. A opieram się na tym że nie chce obciążać muru czy ściany niczym więcej oprócz tego że chce to wzmocnić wszystko co uważam że polepszy wytrzymałość stał plus silna zaprawa niż słaba zaprawa z cegła i drutami. Cieszę się że podjął Pan temat być może ta pomoc i ten temat także Panu coś dodał do repertuaru wiedzy. Życzę miłej soboty.
Krzysiek1922

Postprzez Krzysiek1922 » paź 30, 2019 19:56

Witam. Chciałbym poinformować że sprawa załatwiona. Bardzo dziękuję za obliczenia Panu. Pozdrawiam
Krzysiek1922

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących