_

Wytrzymałość materiałów- naprężenia wału

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Re: Wytrzymałość materiałów- naprężenia wału

Postprzez zaliczenie14 » lis 06, 2019 18:55

Teraz mam problem z obliczeniem Mg dla punktu C, bo mam Mg dla wykresu yz jest R_az*2l=10 kNm, a dla wykresu xy cały czas wychodzi mi też 10 kNm. Co tu robić ?
zaliczenie14

Postprzez NewJoker » lis 06, 2019 20:13

A licząc moment dla xy wyznaczyłeś jeszcze raz reakcje czy wziąłeś te z przypadku yz ? Musisz to policzyć jako osobną belkę, od nowa, bo tam jest inne obciążenie (w innym miejscu i o innej wartości), więc będą inne reakcje.

Powinno wyjść tak (to z tego BEAMGURU):
- yz:
beamguru 1.JPG

- xy:
beamguru 2.JPG
NewJoker

Postprzez zaliczenie14 » lis 06, 2019 21:12

Okej policzyłem reakcje i teraz wyszło. Mgc>Mgb, ale tu jeszcze trzeba zrobić jakieś wykresy i obliczyć Ms i N, a jak to wyznaczyć ?

Z tego co rozumiem z def. to wykres Ms będzie wyglądał tak: https://imgur.com/80d8kBn
A jak obliczyć Ms ?
zaliczenie14

Postprzez NewJoker » lis 06, 2019 22:17

Masz już maksymalne momenty gnące w obu płaszczyznach. Teraz możesz policzyć wypadkowy moment gnący dla wybranych punktów wału (pierwiastek z sumy kwadratów momentów w płaszczyznach yz i xy) i też zrobić jego wykres. Następnie robisz wykres momentu skręcającego. W punkcie B masz Ms=S*r a w punkcie C jest zgodnie ze schematem z Rutkowskiego z mojego wcześniejszego posta Ms=(2F-F)*R. Dalej liczysz i robisz wykres momentu zastępczego ze wzoru zależnego od zmienności obciążenia - zakładając dominację zginania:

wały i osie.JPG

To z książki "Wały i osie" Dąbrowskiego i Maksymiuka.

Na koniec liczysz średnicę wału:

wzór wały.JPG
wzór wały.JPG (14.5 KiB) Przeglądane 80 razy
NewJoker

Postprzez zaliczenie14 » lis 06, 2019 22:38

Wielkie dzięki za pomoc :)
zaliczenie14

Postprzez NewJoker » lis 06, 2019 22:57

Nie ma sprawy :-) W razie wątpliwości pytaj śmiało.
NewJoker

Postprzez jamaguwi » lis 08, 2019 12:01

..Jeszcze wykresik momentów się należy (on pokazuje kształt wał o stałej wytrzymałości) i póżniejszy obrys tego wałem stopniowanym (wykres momentowy musi byc w środku tego obrysu!). Wyliczenie średnic na stopniach, podciągnięcie ich pod szereg wymiarów normalnych i nadanie pasowań. Trzeba wziąc pod uwage połączenia z kołami i związane z tym osłabienie przekroju w tych miejscach. Same połączenia na ścinanie i dociski w materiale wału. Rozważyc obróbkę cieplna jeśli trzeba.
jamaguwi

Poprzednia strona

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących