_

Wytrzymałość noża

Forum o CAE.

Re: Wytrzymałość noża

Postprzez Programista89 » maja 10, 2017 19:57

chciałbym poznać granicę wytrzymałości noża, pod jakim obciążeniem ramię noża pęknie,
Programista89

Postprzez brokker » maja 14, 2017 16:18

Nie da się od tak powiedzieć jaką siłę powinieneś przyłożyć do krawędzi ostrzy. :)
brokker

Postprzez Piotrek_Zet » maja 15, 2017 14:38

Cześć,

Jeżeli się nie mylę, najlepsza byłaby symulacja typu Explicite, ale kiedy zacząłem się nad tym zastanawiać spotkałem następujący problem - jakie właściwości ma mięso!?
Masz może jakieś materiały na ten temat? ;)

Pozdrawiam,
Piotr
Piotrek_Zet

Postprzez piotrekm13 » maja 15, 2017 21:18

Trzeba by znać wiek mięsa. Stare jest twardsze :D
Pytanie jescze co będzie jak w mięsie będzie kość?
Dlaczego się upieracie przy tym mięsie a nie założycie właśnie ekstremalnego przypadku gdy nóż staje w mięsie (kość). Gdy nie da rady podejść do zagadnienia od jednej strony to trzeba działać od końca. Później interpretacja wyników i jak wyszły jakieś cuda to jeszcze inaczej kombinować.
Przy okazji coś mi zaświtało: Jaką wytrzymałość na ścinanie ma zdrowa kość? Jak duża kość może wpaść przez nieuwagę do maszynki? Jak odpowiemy na te pytania to już coś jest na początek.
piotrekm13

Postprzez Piotrek_Zet » maja 16, 2017 08:50

Pytań jest dużo więcej :D
1.a Zakładamy obciążenie statyczne (np kość/klucz stalowy/cokolwiek) zablokowało maszynkę, a ona próbuje się dalej obracać? Czy w tym przypadku przeważą naprężenia powstałe od zginania ostrza, a może naprężenia stykowe będą tak duże, że ostrze się odkształci? Czy jeśli maszynka zablokuje się z powodu zbyt dużej ilości mięsa, to wszystkie ostrza przenoszą obciążenia w równym stopniu?
1.b A może założyć obciążenie dynamiczne, kiedy na swobodnie obracające się ostrze spada kość/klucz stalowy?
1.c Można też w ogóle pominąć takie aspekty jak mielenie mięsa i obliczyć maksymalną prędkość obrotową ostrza, przy której nastąpi jego zniszczenie :D
2. Wytrzymałość mięsa/kości - jestem pewien, że to mógłby być całkiem ciekawy temat pracy naukowej :D (pytanie tylko, jak użytecznej), na pewno zależy od gatunku zwięrzęta mielonego, jego wieku, kawałka (polędwica będzie pewnie miała mniejszy opór mielenia niż np. karczek)

Do wyboru, do koloru - musisz sie zdecydować na jedną drogę i jakoś ją sensownie uargumentować (albo wybrać kilka dróg, i zrobić porównanie :) )

(przy okazji dostałeś całkiem ładny set pytań, które zadałbym na ewentualnej obronie takiego tematu :D)
Piotrek_Zet

Postprzez topinż » maja 16, 2017 13:01

Piotrek_Zet napisał(a):Pytań jest dużo więcej :D
1.a Zakładamy obciążenie statyczne (np kość/klucz stalowy/cokolwiek) zablokowało maszynkę, a ona próbuje się dalej obracać? ...

Pytanie od razu, czy ona w ogóle powinna próbować się obracać jak wpadnie w nią klucz stalowy? Siły oporu mielenia mięsa raczej będą nieco mniejsze od siły potrzebnej do mielenia klucza (oczywiście zależy jaki klucz, jakie mięso i ile tego mięsa), poza tym reakcja materiału noża na mielenie mięsa może być trochę inna niż na mielenie klucza :D
Mi to się wydaje , że skoro robimy maszynkę z jakimś konkretnym przeznaczeniem, to opór należy założyć na podstawie jakichś dostępnych badań , albo te badania po rostu zrobić samemu. Ta siła potrzebna jest nie tylko po to żeby zrobić analizę noża, ale również i żeby policzyć inne części napędu, czy dobrać silnik (myślę, że to elektryczna ma być maszynieria nie ręczna).
topinż

Poprzednia strona

Powrót do CAE