_

Wyznaczanie modułu dla koła walcowego o zębach prostych

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Wyznaczanie modułu dla koła walcowego o zębach prostych

Postprzez begginerStudent » wrz 19, 2019 18:00

Witam!

Mam pewien problem z kołami zębatymi. Otóż ostatnimi czasy projektuję dużo w Inventorze i najczęściej koła zębate. Parametry potrzebne do zaprojektowania koła zębatego znam i niby wszystko jest ok, ale... Nie wiem za Chiny jak dobrać odpowiedni moduł do koła. W sieci znalazłem informacje, że moduł jest wielkością znormalizowaną, ale... jak dobrać tę normę? Dalej czytałem, że wylicza się go z warunków wytrzymałościowych. Jakie to warunki? Wytrzymałość materiałów mam dopiero od października, a chciałbym już móc poprawnie zaprojektować koło. Proszę, podajcie linki albo polećcie jakieś książki/artykuły na temat wyznaczania modułu i tych warunków wytrzymałościowych.

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam!
Humanum errare est.
begginerStudent

Re: Wyznaczanie modułu dla koła walcowego o zębach prostych

Postprzez NewJoker » wrz 19, 2019 19:07

Moduł liczy się ze wzoru m=d_1/z_1 (gdzie d_1 to średnica zębnika a z_1 to jego liczba zębów) przyjmując wstępnie z_1=19. Następnie zaokrągla się moduł do wartości z normy. W dalszej kolejności dobiera się liczbę zębów dzieląc średnicę zębnika przez moduł odczytany z normy. Informacje na ten temat (w tym tabela z normy) są w książkach do PKM, np. u Kurmaza.
NewJoker

Postprzez begginerStudent » wrz 19, 2019 20:02

Dziękuję za odpowiedź!

A jak optymalnie dobrać średnicę (bo bez tej zmiennej nie wyliczymy modułu) i czy nie wyznacza się tych warunków wytrzymałościowych?
Przepraszam za takie pytania ale jestem mega początkujący :D
Humanum errare est.
begginerStudent

Postprzez NewJoker » wrz 19, 2019 20:45

Wzór na dobór średnicy jest dosyć złożony. Jeśli nie masz książek do PKM to zobacz np. tutaj:

http://bc.pollub.pl/Content/632/pkm1.pdf

Strona 28 wzór 3.9.

Polecałbym jednak skorzystanie np. z podręcznika Kurmaza, bo tam jest dokładnie opisany cały algorytm doboru parametrów kół zębatych.
NewJoker

Postprzez piotrekm13 » wrz 20, 2019 18:20

Witam

Coś tu nie po kolei.
Standardowo najpierw mając wymagane przełożenie dobiera się liczby zębów. Potem z warunku na zginanie oblicza y moduł. Sprawdzamy na naciski oraz ew. na pitting. Jak wszystko ok to na końcu mamy średnicę. To oczywiście przy najprostszym przypadku. Często trzeba trochę kombinować żeby na przykład wyszła ta sama odległość osi przy dwóch lub trzech stopniach przełożenia. Dochodzą często przesunięcia zarysu itp.
piotrekm13

Postprzez begginerStudent » wrz 20, 2019 19:13

Ok, mamy wymagane przełożenie, ale jak ustalić ilości zębów na obu kołach? Przełożenie = z_1 / z_2 więc mamy dwie niewiadome. A co jeżeli nie mamy przełożenia tylko inne parametry? Przekształcamy po prostu wzory i wszystko gra?

W kwestii warunków czy szukać informacji w materiałach z wytrzymałki? Jakie to wzory? Czy można gdzieś znaleźć polskie lub angielskie materiały (najlepiej filmy), które tłumaczą te rzeczy w sposób bardziej przystępny niż typowe książki akademickie?

Byłbym niesamowicie wdzięczny gdyby wytłumaczyli to Panowie jak najprościej - jak kompletnemu debilowi :D
Humanum errare est.
begginerStudent

Postprzez piotrekm13 » wrz 20, 2019 19:59

Zacznijmy od przełożenia.
Jedno koło zakładasz możliwie małe, to znaczy mała liczbę zębów. Np. 17 zębów, lub mniej jeśli możesz pozwolić sobie na przesunięcie zarysu.
Wtedy obliczysz (mając przełożenie) liczbę zębów drugiego koła.
piotrekm13

Postprzez NewJoker » wrz 22, 2019 08:19

piotrekm13 napisał(a):Witam

Coś tu nie po kolei.
Standardowo najpierw mając wymagane przełożenie dobiera się liczby zębów. Potem z warunku na zginanie oblicza y moduł. Sprawdzamy na naciski oraz ew. na pitting. Jak wszystko ok to na końcu mamy średnicę. To oczywiście przy najprostszym przypadku. Często trzeba trochę kombinować żeby na przykład wyszła ta sama odległość osi przy dwóch lub trzech stopniach przełożenia. Dochodzą często przesunięcia zarysu itp.

Dawno nie liczyłem przekładni i zdaje się, że są różne sposoby, ale ja znam taki jak jest przedstawiony w Kurmazie (rozdział 5.3. Obliczanie wytrzymałościowe przekładni zębatych, podrozdział 5.3.1. Obliczanie walcowych przekładni zamkniętych):
1) obliczenie średnicy zębnika (z tego złożonego wzoru, o którym wspominałem)
2) obliczenie szerokości wieńca koła zębatego
3) wyznaczenie modułu przyjmując wstępnie z1=19 a następnie dobierając wartość z normy
4) obliczenie liczby zębów zębnika
5) obliczenie liczby zębów koła
...
NewJoker

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących