_

Wyznaczenie średnic rury

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Wyznaczenie średnic rury

Postprzez Zborekp » lis 24, 2018 16:07

Dzień Dobry!

Potrzebuję wyznaczyć minimalną średnicę rury, która wytrzyma ściskanie osiowe 10kN i jest wykonana ze stali R35, Re = 235Mpa
Wiem jak to zrobić w przypadku pręta, ale co do rury to nie mam pojęcia. Czy po prostu pole przekroju poprzecznego w obu przypadkach musi być takie same i to wystarczy?
Zborekp

Re: Wyznaczenie średnic rury

Postprzez siewca112 » lis 24, 2018 17:20

Skorzystaj ze wzorów eulera na wyboczenie, jest tam uwzględniony moment bezwładności dla danego przekroju, dlatego w twoim przypadku będzie to przekrój rury. Dodam tylko, że w przypadku pręta nie wystarczy spełnić wymogu aby siła działająca na przekrój była mniejsza niż warunek wytrzymałościowy na ściskanie.
siewca112

Re: Wyznaczenie średnic rury

Postprzez NewJoker » lis 25, 2018 01:35

Jeśli chodzi o obliczenia analityczne to tak jak napisał siewca - oprócz zwykłego sprawdzenia wytrzymałości na ściskanie musisz uwzględnić też wyboczenie. Ale i to da się policzyć ręcznie.

Ja natomiast napiszę co mówi nam analiza MES. Otóż zakładając grubość ścianki 1 mm wychodzi, że potrzebujesz rury o średnicy zewnętrznej co najmniej 9 mm.
Natomiast przy wyboczeniu ma już znaczenie długość rury. Tu analiza podpowiada, że rurka o takich wymiarach jak wyżej jest bezpieczna dopóki jej wysokość nie przekroczy ok. 310 mm.
NewJoker

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących