_

WZROST STREFY ROZCIĄGANIA W BELCE

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

WZROST STREFY ROZCIĄGANIA W BELCE

Postprzez CwaniakzPKSU » kwi 30, 2020 16:49

Witam. Mam pytanie o rozkład naprezen. Pytanie moje jest zwiazane z zagadnieniem na str 50 Marciniak


a tu link do stron 49-51 Marciniaka
https://easyupload.io/o8g95h

https://ibb.co/Ldqr7Fx

Są dwa zestawy rysunkow
https://ibb.co/Ldqr7Fx

.Zestaw po lewej i po prawej.
Rysunki wyżej w kazdym z tych zestawow są z założenia identyczne jak rysunek 34b (Marciniak) i przedstawiaja schemat naprezen gdy rn = pierwiastek z RzRw (wzor 2.19 )

i teraz tak :
rysunek dolny po prawej z zalozenia ma byc identyczny jak rys 34a i przedstawia rozklad naprezen gdy np przylozymy do wewnetrznej powierzchni gietej belki jakies narzedzie to wprowadzamy naprezenia rozciagajace i ten dolny rysunek po prawej stronie to wlasnie przedstawia wraz z rozkladem. Zastanawia mnie dlaczego skoro do wewnętrznej powierzchni gietej belki przykladamy naprezenia rozciagajace to rozklad naprezen wyglada tak jak na rys dolnym po prawej stronie (a takze jak rys 34a MArciniak) a nie jak na rys dolnym po lewej stronie ?

Na rys https://ibb.co/Ldqr7Fx na zielono oznaczylem strefe rozciagania a na czerwono sciskania

Na innym rysunku moje pytanie wyglada tak :
Dlaczego po przylozeniu narzędzia "p" (rys a) do wewnętrznej powierzchni belki poszerza ( w porownaniu do rys b) sie strefa wlokien rozciaganych a zmniejsza sie szerokosc strefy wlokien sciskanych dlaczego ten przyrost szerokosci strefy rozciagania jest od strony 1 pomiedzy tymi zielonymi liniami na rys B) a nie nie od strony 2 ? (pomiedzy tymi czerwonymi) dlaczego strefa pomiedzy tymi czerwonymi liniami nie jest strefą rozciagania skoro blisko tej strefy do wewnętrznej powierzchni giętej belki przykladamy narzedzie i tym samym przykladamy naprezenia rozciagajace ?
Załączniki
5.jpg
CwaniakzPKSU
 
Posty: 33
Dołączył(a): gru 06, 2018 20:14

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników