_

Xref Raster z przeźroczystym tłem

Forum poświęcone flagowemu produktowi oraz aplikacjom pochodnym Autodesku. To jedyne forum mające w tytule nazwę programu, a to ze względu na jego olbrzymią popularność w Polsce. Można tutaj umieszczać również posty z ogólnie pojętej tematyki "Kreślarskie 2D".

Xref Raster z przeźroczystym tłem

Postprzez kwaart » sie 08, 2016 19:30

Witam.
Szukałem podobnego wątku, lecz nie znalazłem. Jak i w czym zmienić w pliku rastrowym (np.: jpg, tif, itp) tło aby nie było wyświetlane i drukowane po wstawieniu jako XRef do rysunku?
Po zeskanowaniu rysunku otrzymuję czarne "linie" rysunku na białym tle. Po wstawieniu białe tło jest ciągle widoczne. Zamiana na negatyw nie zmienia istoty problemu - tło, choć czarne, nadal jest widoczne i drukowane na czarno a "linie" na biało. Być może jest to kwestią ustawienia przy skanowaniu albo jakiejś obróbki. Kiedyś to robiłem, bo mam takie podkłady, ale skleroza już daje się we znaki, więc proszę o pomoc.

Muszę pilnie przerobić posiadanego jpg lub konwertować pdf-a.

Z góry dziękuję :)
Pozdrawiam i dobrego dnia, kwaki z kwaart [AC2008PL]
kwaart

Re: Xref Raster z przeźroczystym tłem

Postprzez akor » sie 08, 2016 23:20

Ja używam podkładów rastrowych (głównie map zasadniczych) w formacie TIFF z kompresją Huffman RLE.
Plus oczywiście włączenie [Background Transparency] dla obrazu rastrowego.

akor
akor

Postprzez kwaart » sie 09, 2016 01:52

Plus oczywiście włączenie [Background Transparency] dla obrazu rastrowego.

W moim AC2008 tej opcji nie mam. Chyba, że masz na myśli polskie "Przeźroczystość"

kompresją Huffman RLE
Co to za kompresja, nie spotkałem się z nią? Czy przy skanowaniu czy też przy obróbce? Jakie straty w porownaniu do oryginału?

W załączeniu fragmenty podkładu, z którego nie mogę pozbyć się tła. Oryginał na białym tle, i negatyw po przeróbce (jednak czarne tło pozostaje drukowane).
Wydaje mi się, że to o co mi chodzi robiłem w PhotoShop'ie, choć nie tylko. I tego "nie tylko" nie pamiętam a PS nie mam.
Załączniki
Przekrój przez garaż.jpg
Przekrój przez garaż NEGATYW.jpg
kwaart

Postprzez akor » sie 09, 2016 13:34

Korzystam z prostego, ale bardzo użytecznego IrfanView, w którym zapisuję obraz rastrowy do TIFF z rzeczoną kompresją.

1.jpg
1.jpg (16.27 KiB) Przeglądane 484 razy

Zrzut z Helpa 2014, ale w 2008 było, jest tak samo
2.jpg

akor
akor

Postprzez kwaart » sie 11, 2016 22:12

Mogę prosić o sprawdzenie czy załączone próbki też będą u ciebie bez tła (transparency)?
Dzięki
kwaart

Postprzez akor » sie 12, 2016 00:18

Z lewej JPG, z prawej TIFF zapisany tak jak pisałem powyżej.
Dla obu włączona przezroczystość.

1.jpg
akor
akor

Postprzez kwaart » paź 30, 2016 21:27

Przepraszam za zwlokę w odpowiedzi, ale nie potrafiłem czegoś zrobić jak należy i myślałem, że odpowiedź dotycząca InfrenView to zły trop.

Odszczekuję ale częściowo. Udało mi się w końcu zapisać jak sugerował akor. Jednak utrata danych jest baardzo duża. W załączeniu rysunek z fragmentem podkładu mapowego (oryginał w jpg i po "transformacji" via InfranView).

Czy ktoś zna sposób podobnej transformacji ale bez utraty jakości obrazu rastrowego?

A może ktoś pomógł by mi na cito i "transformował" oryginał: stadion mała.jpg na coś przeźroczystego bez utraty jakości. Jeśli tak, to musiał bym przesłać ma maila bo mapa jest duża 4,4 MB (kiepska "transformacja" stadion mapa X via InfranView.tif w załączeniu spakowana).

Z góry dziękuje i pozdrawiam
Załączniki
stadion mapa X via InfranView.zip
spakowana bo tif-ów nie przyjmuje. Ktoś wie dlaczego?
(39.98 KiB) Pobrane 21 razy
X via InfranView- STANDARD.zip
(488.63 KiB) Pobrane 17 razy
kwaart

Postprzez akor » paź 30, 2016 21:47

Wydrukuj sobie fragment tego podkładu w skali docelowej.
Wg mnie nie zobaczysz różnicy między jpg a tif, różnicy jaką widzisz w dużym powiększeniu na ekranie.
Może się mylę, może nie.
akor
akor

Postprzez dz1kus » mar 22, 2017 23:40

Najprostszy sposób to przy samym skanowaniu robić skan w trybie czarno-biały i zapisywać do tiffa. Ja jak mam rastra z białym tłem pakuję go do gimpa usuwam kanał alfa i zapisuję w trybie indeksowanym 1 bitowym do tiffa. Jak spadnie jakość (znikną niektóre linie po utracie koloru) to wcześniej trzeba trochę pokombinować z kontrastem i jasnością lub wymieniam kolor na czarny.
Może ktoś z forumowiczów ma prostsze sposoby - niech opisze co i jak.
dz1kus
dz1kus

Powrót do AutoCAD